Bóle mięśniowo-szkieletowe to dolegliwości, z którymi choć raz spotkali się wszyscy dorośli. Chodzi o rozmaite bóle mięśni, kręgosłupa, czy stawów.
Przyczyn tych uciążliwych symptomów jest naprawdę wiele. Mogą wynikać z obciążenia oraz innych chorób współistniejących, ale też mogą świadczyć o chorobie reumatycznej. Bóle te można łagodzić medycznymi preparatami na układ mięśniowo-szkieletowy.
Bóle mięśniowo-szkieletowe – objawy
Bóle mięśniowo-szkieletowe mogą mieć przebieg ostry, tępy, pojedynczy, nawracający czy przewlekły. Część z nich może pojawiać się jedynie rano, a część wieczorem. Dolegliwościom układu mięśniowo-szkieletowego o charakterze zapalnym często towarzyszom takie objawy jak: ocieplenie bolącego miejsca (kości, stawu, mięśnia), obrzęk, zaczerwienienie czy gorączka. Poza tym w obciążeniach i chorobach układu szkieletowego obserwuje się następujące symptomy:
- sztywność w stawach
- ból podczas schylania
- ból podczas wstawania
- ból podczas siedzenia i leżenia
- ból podczas kaszlu lub kichania
- bóle kolan
- zmęczenie
- skurcze mięśni
- rwanie w kręgosłupie
- utrata zakresu ruchu lub całkowita utrata ruchu w stawie
- uczucie trzeszczenia w stawach lub pod skórą
Bóle mięśni i stawów – przyczyny
Rodzaj bólu zależy od dokładnej przyczyny, a także od prowadzonego stylu życia. Zdrowa dieta, regularne ćwiczenia, ruch i brak stresu nie są bez znaczenia w zwalczaniu bólów mięśniowo-szkieletowych. Za dolegliwości mogą również odpowiadać choroby reumatyczne, których obecnie jest ok. 200.
Niemniej, gdy pojawia się łamanie w krzyżu czy rwanie w kolanie, warto zwrócić uwagę czy występują w związku z aktywnością fizyczną, zażywaniem leków, rano, wieczorem i czy towarzyszą im inne symptomy np. zaburzenia snu bądź gorączka. Dzięki temu lekarzowi będzie łatwiej zdiagnozować ewentualną chorobę reumatyczną, bądź odnaleźć przyczynę dolegliwości. Najczęściej występujące choroby układu mięśniowo-szkieletowego to:
- Choroba zwyrodnieniowa stawów
- Reumatoidalne zapalenie stawów
- Toczeń rumieniowaty układowy (SLE)
- Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)
- Dna moczanowa
- Zespół Sjorgena
- Fibromialgia
- Twardzina
- Reumatyzm tkanek miękkich
- Osteoporoza
- Osteomalacja.
Co na ból pleców, kręgosłupa, kolan?
Leczenie chorób układu mięśniowo-szkieletowego musi być indywidualnie dobrane do pacjenta i zdiagnozowanej dolegliwości. Pacjent powinien się zastosować do zaleceń niefarmakologicznych np. odpowiedniej diety, dodatkowego odpoczynku, fizykoterapii bądź specjalnych ćwiczeń. Poza tym w ostrych bólach i niektórych chorobach stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne na układ mięśniowo-szkieletowy zawierające:
- dikofenak np. tabletki Diclomax, płyn Diky 4%
- ibuprofen np. Żel Dip Rilif
- ketoprofen np. tabletki Dexak, żel Ketoprofen Ziaja 25 mg
- naproksen np. Anapran, Naproxen Hasco żel
- meloksykam np. Aspicam, Meloxicam Adamed.
Te leki i wiele innych na bóle mięśniowo-szkieletowe można kupić za pomocą platformy internetowej liki24.pl. Na witrynie można odnaleźć zarówno preparaty na bóle pleców, kolan, kości czy stawów dostępne bez recepty, jak i na receptę. Kupując leki na receptę online przy zamówieniu należy dodatkowo podać PESEL oraz kod e-recepty.
Tego typu leki mają zazwyczaj działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Część z nich stosowana jest w łagodnych bólach mięśniowo-szkieletowych z obrzękiem, a część wskazuje się w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów czy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa np. Anapran. Ponadto żele na bóle stawów często zawierają też mentol, który dodatkowo wywołuje uczucie chłodu na skórze.