Stretching – co to jest, co daje i dlaczego warto go ćwiczyć?

0

Stretching to nazwa łącząca zestaw ćwiczeń rozciągających mięśnie, które towarzyszą człowiekowi od dawnych czasów. To bezpłatny lek, który pozwala zredukować stres i utrzymać sprawność fizyczną przez całe życie. Kiedy warto rozpocząć stretching i co on daje?

Komu zalecamy ćwiczenia rozciągające?

Najpiękniejsze w stretchingu jest to, że z jego dobrodziejstw może korzystać każdy. Polecany jest zarówno osobom starszym, w trakcie rehabilitacji, jak i wyczynowo trenującym sportowcom. Amatorzy również skorzystają, decydując się na ćwiczenia rozciągające. Rozciąganie mięśni to najprostsza forma aktywności fizycznej, która nie wymaga fachowego sprzętu ani dużej przestrzeni. Do wykonywania ćwiczeń rozciągających możesz przystąpić w każdej chwili.

Korzyści ze stretchingu

Odpowiednio przeprowadzone ćwiczenia rozciągające znacznie zmniejszają napięcie mięśni. Dzieje się tak dzięki zwiększeniu wrażliwości mięśni na rozciąganie. Mięśnie zbudowane są z włókien aktyny i miozyny, które podczas ruchu przesuwają się między sobą. Płynne ćwiczenia poprawiają więc fizjologiczne działanie mięśni.

Rozciąganie zdecydowanie poprawia też zakres ruchów. Nasze codzienne akcje warunkowane są przez ruchomość stawów i mięśni, które poruszają się w ich obrębie. Zwiększamy więc nie tylko elastyczność mięśni, ale i zakres pracy stawów. Sportowcy – zarówno zawodowi, jak i początkujący – docenią zmniejszenie ryzyka urazów mięśni i tkanek miękkich. Regularne rozgrzanie mięśni stretchingiem zwiększa ukrwienie mięśni i odporność na obciążenia.

To nie tylko wspaniały system redukcji stresu, ale i zwiększenie przepływu odżywczych substancji w torebkach stawowych. Oznacza to zmniejszenie tarcia w stawach, poprawę płynności ruchu oraz zmniejszenie bólu stawów.

Stretching dynamiczny

Ten rodzaj stretchingu polega na powtarzaniu kontrolowanych ruchów w granicy ruchomości stawów. Rozciąganie dynamiczne pozwala uzyskać pełen zakres ruchu swoich stawów. W treningu sportowców wyczynowych są wykonywane ćwiczenia rozciągające z obszaru stretchingu dynamicznego. To forma rozgrzewki m.in. piłkarzy, sprinterów czy koszykarzy. Stretching dynamiczny wykorzystywany jest także w zaawansowanej rehabilitacji.

Intensywne ćwiczenia polecane są raczej osobom o pewnym poziomie aktywności fizycznej. Nie jest to więc rozciąganie dla każdego, a swoje zastosowanie znajduje w sportach wyczynowych. Są to dużo ciekawsze i bardziej urozmaicone ćwiczenia niż w ramach stretchingu statycznego.

Stretching statyczny

Rozciąganie statyczne polega na użyciu małej siły zewnętrznej przy dłuższym okresie ruchu. Długi czas trwania ćwiczenia rozciągającego wykorzystywany jest przez tancerzy baletowych oraz gimnastyków. Rozciągnięcie mięśni pozwala zachować ich elastyczność. Pomaga też rozluźnić mięśnie przed wysiłkiem. Przykładowe ćwiczenia z tej grupy to na przykład zajęcia z jogi.

Jak oddziałuje na organizm regularnie wykonywany stretching statyczny? Dzięki zastyganiu w wyciągniętej pozycji przez 15-20 sekund zwiększamy zakres sprawności ruchowej i wspieramy prawidłową postawę ciała. W stretchingu statycznym kładzie się nacisk na świadomość własnego ciała, na pograniczu medytacji.

Elastyczność mięśni przy minimum wysiłku

Stretching po treningu minimalizuje ryzyko kontuzji i dotlenia zmęczone mięśnie. Rozciąganie można także praktykować jako jedyne ćwiczenia, rozwijające Twoją kondycję i ogólną sprawność ruchową. Jak się przygotować do ćwiczeń? Właściwie wystarczy jedynie elastyczna odzież sportowa oraz mata do ćwiczeń, by postawić pierwsze kroki w stretchingu.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here