Dietetyk online – charakterystyka, zalety i wady, jak wybrać

0

Błyskawiczny rozwój internetu zmienił cały świat. Wiele firm i specjalistów z różnych branż zdecydowało się o przynajmniej częściowym przeniesieniu swojej działalności do sieci. Nie inaczej stało się z dietetykami. Specjaliści od żywienia dzięki nowym mediom zyskują szansę na pozyskanie nowych klientów. Również osoby, które chciałyby schudnąć mają lepszy dostęp do dietetyków. Trudno zaprzeczyć, że poradnie dietetyczne mają szereg zalet. Jednocześnie nie brakuje ich przeciwników. Jakie są zalety, a jakie wady usług dietetyka online?

Usługi dietetyka online – na czym to polega?

Tradycyjna wizyta u dietetyka wymaga umówienia się ze specjalistą, a następnie udanie się do jego gabinetu. Na miejscu przeprowadzany jest wywiad z pacjentem, dokonywane są pomiary, pacjent jest również ważony. Na podstawie uzyskanych informacji specjalista układa dietę dostosowaną do potrzeb konkretnej osoby.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku dietetyków świadczących swoje usługi online. Tu wybór jest większy. Możemy skontaktować się z konkretnym specjalistą. Kontakt może odbywać się drogą mailową, na podstawie komunikatora typu Skype, później możemy kontaktować się nawet telefonicznie. Nie spotykamy się bezpośrednio ze specjalistą, a wszystkich informacji o sobie udzielamy mu za pośrednictwem sieci. Możemy być poproszeni o wykonanie określonych badań i przesłanie dietetykowi ich wyników. Takie konsultacje mogą (choć należy zaznaczyć, że nie muszą) być tańsze niż wizyta w gabinecie.

Inną możliwością jest skorzystanie z platformy świadczącej usługi dietetyczne. Polega to na zarejestrowaniu się na określonej stronie i wybraniu pakietu na określony czas. Na platformie wpisujemy informacje o sobie – takie jak:

  • wzrost,
  • waga,
  • wymiary,
  • stopień motywacji,
  • preferencje żywieniowe,
  • informacje o naszym odżywianiu w przeszłości.

Po opłaceniu wybranego pakietu otrzymujemy dietę, która odpowiada naszym preferencjom. Często mamy również możliwość zmiany posiłków na takie, które odpowiadają nam bardziej. Co tydzień jesteśmy zobowiązani się zważyć i zaktualizować wymiary, dzięki czemu możemy śledzić poczynione postępy. Jednocześnie cały czas mamy mailowy kontakt z dietetykiem, który odpowiada na nasze pytania.

Zalety konsultacji dietetycznych online

Nie da się ukryć, że dla wielu osób usługi dietetyczne przez internet są bardzo wygodne. Przede wszystkim oszczędzamy dzięki nim czas. Nie musimy umawiać się do dietetyka, ani regularnie odwiedzać jego gabinetu, co jest kłopotliwe zwłaszcza wtedy, kiedy mieszkamy w małej miejscowości, jesteśmy osobami chorymi, starszymi, zapracowanymi, mamy pod opieką dzieci. Żeby skorzystać z konsultacji online nie musimy nawet wychodzić z domu. Co więcej uzyskanie porady za pośrednictwem internetu w wielu wypadkach może okazać się rozwiązaniem tańszym. Jeżeli mieszkamy poz miastem, z całą pewnością zaoszczędzimy na transporcie. Często są to naprawdę znaczące kwoty.

Część osób cierpiących z powodu nadwagi i otyłości jest bardzo nieśmiałych i nie ma odwagi osobiście odwiedzić dietetyka. Niektórzy uważają, że rozebranie się przed obcą osobą w celu dokonania pomiarów ciała jest bardzo krępujące. Niektórzy miesiącami zwlekają z wizytą, gdyż nie chcą być oceniani.

Z usług dietetyka online często możemy skorzystać w komfortowych dla nas godzinach. Możemy uzyskać poradę nawet wówczas, kiedy znajdujemy się na drugim końcu świata.

Jeżeli korzystamy z tradycyjnych porad dietetycznych, zazwyczaj mamy możliwość zadawania pytań specjaliście jedynie raz na jakiś czas, przy okazji kolejnej wizyty. Dietetyk online często jest do dyspozycji swoich klientów przez siedem dni w tygodniu. W przypadku, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości, możemy liczyć, że specjalista rozwieje je w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu godzin. Osoby, które wybierają się na pierwszą wizytę do dietetyka, powinny zdawać sobie sprawę, że nie otrzymają swojej diety natychmiast. Zazwyczaj muszą poczekać na nią znacznie dłużej niż ci, którzy wybierają usługi przez internet.

Usługi dietetyka online – co mówią ich przeciwnicy?

mężczyzna centymetr komputerZdecydowanie największą wadą korzystania z konsultacji dietetycznych przez internet jest brak bezpośredniego kontaktu, co dla wielu osób wiąże się z mniejszą motywacją do odchudzania. Kiedy umawiamy się na wizytę w gabinecie specjalisty, doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie uda się nam go oszukać. Zostaniemy zmierzeni i zważeni, a wszelkie nasze zaniedbania dietetyczne wyjdą na jaw. W przypadku kontaktów internetowych zazwyczaj nie czujemy wielkiej presji do przestrzegania zaleceń. Osoby, które nie są wystarczająco zdyscyplinowane, mogą mieć problemy z osiągnięciem swoich celów. Dodatkowo wielu ludziom bezpośredni kontakt ze specjalistą bardzo pomaga. Niekiedy możliwość zwierzenia się, podzielenia się wątpliwościami i uwagami z żywym człowiekiem, dodatkowo specjalistą od żywienia bardzo pomaga.

Konsultacje za pośrednictwem sieci wymagają od pacjenta samodzielnego dokonania pomiarów ciała. Problem w tym, że wiele osób nie potrafi zrobić tego prawidłowo. Błędne pomiary mogą wprowadzić wiele zamieszania w proces odchudzania.

W przypadku konsultacji online nie sposób pominąć kwestii sprzętu. Osoba, która chce korzystać z porad dietetyka w taki sposób musi posiadać sprawny komputer, dostęp do internetu, a w wielu wypadkach także kamerę internetową. Obowiązkowa jest również umiejętność posługiwania się tym sprzętem, co dyskwalifikuje osoby starsze.

Jeżeli trafimy na dobrego specjalistę, również za pośrednictwem internetu możemy osiągnąć spektakularne rezultaty. Jednocześnie istnieje wiele firm, które nie traktują swoich klientów indywidualnie. Może się zdarzyć, że po opłaceniu abonamentu otrzymamy dietę, która zupełnie nie odpowiada naszym potrzebom i preferencjom żywieniowym.

Jak wybrać dobrze?

Osoby, które stoją przed wyborem konsultacji dietetycznych online lub wizyty w tradycyjnym gabinecie powinny dokładnie się zastanowić. Warto jest określić jaka jest nasza motywacja, jeżeli dobrze znamy siebie będziemy w stanie stwierdzić, czy łatwiej osiągniemy swój cel, kiedy będziemy pod ścisłą kontrolą specjalisty, czy nie jest to dla nas takie ważne. Często kluczowe okazują się nasze możliwości materialne, miejsce zamieszkania, charakter pracy, czas, którego potrzebujemy na dotarcie do gabinetu dietetycznego.

Niezależnie od sposobu, na który ostatecznie się zdecydujemy, zrobienie czegoś w celu poprawy naszego zdrowia i uzyskania prawidłowej wagi z pewnością nam się opłaci.

4.5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here