Treningi na siłowni – dlaczego warto?

0

Są osoby, które miesiącami zbierają się do wyjścia na siłownię, jednak w ostatniej chwili zawsze pojawia się jakaś przeszkoda. Powodem zwlekania może być brak dostatecznej motywacji. Warto zdawać sobie sprawę, że treningi na siłowni oferują nam znacznie więcej niż perspektywę idealnej sylwetki. Dlaczego powinniśmy wybrać się na siłownię?

Siłownia na zdrowie

Podjęcie aktywności fizycznej, niezależnie od tego czy będzie to siłownia, taniec, aerobik czy pływanie zawsze niesie ze sobą korzyści zdrowotne. Sport chroni nas przed wieloma mniej i bardziej poważnymi dolegliwościami, w tym chorobami układu krążenia, zaburzeniami hormonalnymi, otyłością, depresją, a nawet nowotworami.

Kiedy regularnie ćwiczymy na siłowni nasza sylwetka zaczyna wyglądać atrakcyjniej, pojawiają się mięśnie, a tkanki tłuszczowej zaczyna ubywać. Dzięki siłowni jesteśmy w stanie skutecznie pozbyć się otyłości brzusznej, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Osoby, które trenują przynajmniej trzy razy w tygodniu statystycznie rzadziej zapadają na choroby układu krążenia. Umiarkowany wysiłek jest ważny również w profilaktyce przeciwnowotworowej.

Siłownia jest ważna także dla układu nerwowego. Kiedy ćwiczymy w naszym organizmie wydzielają się endorfiny, które lepiej niż czekolada poprawiają nam nastrój. Co więcej słodkie przekąski sprawiają, że tylko chwilowo czujemy się lepiej. Nadwaga, która pojawia się w ich wyniku jest powodem dużego stresu, a u wielu osób także problemów z samooceną.

Wizyta na siłowni okazją do zdobywania nowych umiejętności

Wiele osób, a zwłaszcza kobiet zwleka z wizytą na siłowni, z powodu obaw, że nie będą mogły się w tym miejscu odnaleźć. Różnorodne sprzęty o nieznanym przeznaczeniu mogą niektórych onieśmielać. Dodatkowym czynnikiem wstrzymującym nas przed podjęciem decyzji jest lęk przed oceną otoczenia.

Obawy te są jednak całkowicie nieuzasadnione. Jeżeli podczas pierwszych wizyt na siłowni skorzystamy z pomocy trenera personalnego lub przyjaciela, który od dawna trenuje i nauczy nas poprawnie korzystać ze wszystkich sprzętów, szybko przekonamy się, że wizyta na siłowni to doskonała zabawa. Dzięki niej nauczymy się nowych rzeczy, które pozytywnie wpłyną na nasze ciało i mózg. Wizyta na siłowni to bardzo dobry sposób na rozwój.

Siłownia a motywacja do zdrowego odżywiania

Dla wielu osób wizyta na siłowni okazała się pierwszym krokiem do rozpoczęcia zdrowego stylu życia. Często zdarza się, że zmiany w naszym życiu przypominają efekt domina. Za jedną pojawiają się następne. Nie inaczej jest z siłownią. Osoby, które zdecydują się trenować prędzej czy później zaczynają interesować się tematyką zdrowego odżywiania. Może być to związane z chęcią szybszego uzyskania lepszych efektów treningów lub po prostu kontaktem z ludźmi, którzy mają dużą wiedzę na ten temat.

Połączenie treningów na siłowni ze zdrową dietą sprawia, że jesteśmy zdrowsi, mamy lepsze samopoczucie i kondycję. W wyniku tej jednej decyzji całe nasze życie ulega zmianie. Stajemy się bardziej świadomi własnego ciała, co przynosi nam same korzyści.

Siłownia szansą na nawiązanie nowych znajomości

Współcześnie siłownia cieszy się ogromną popularnością wśród różnych grup społecznych. W tym miejscu można spotkać wiele ciekawych osób. Warto zdecydować się na trening choćby z tego powodu. Nowe znajomości często są w stanie zmienić nasze życie.

Nauka samodyscypliny

mężczyzna muskulaturaOsoby, które zdecydowały się regularnie trenować na siłowni podkreślają, że jest to doskonały sposób na naukę samodyscypliny. Jeżeli wyrobimy sobie nawyk chodzenia na siłownię trzy razy w tygodniu, nasze profity na tym się nie skończą. Kiedy wyrabiamy sobie jeden nawyk, jest to dla nas sygnał, że poradzimy sobie z kolejnymi. W efekcie zwiększa się nasza samoocena i zaczynamy działać. W przyszłości łatwiej będzie nam uczyć się nowych umiejętności, być może zdecydujemy się na zmianę zawodu na ciekawszy i bardziej dochodowy.

Jeżeli jesteśmy osobami bardzo zapracowanymi, regularne uczęszczanie na siłownię zmusza nas do planowania. Umiejętność zarządzania własnym czasie to coś, co bez wątpienia zaprocentuje we wszystkich dziedzinach naszego życia. Dzięki niemu znajdziemy więcej czasu dla naszych bliskich, nie będziemy musieli rezygnować z hobby. Paradoksalnie zaczniemy zarabiać więcej, pracując mniej.

Pozytywny wpływ na innych

Człowiek jest istotą społeczną, co wiąże się z tym, że niemal wszystkie jego działania wywierają wpływ na innych. Jeżeli nasza rodzina i przyjaciele do tej pory stronili od aktywności fizycznej, mamy szansę to zmienić. Oczywiście samo mówienie, że ruch to zdrowie nie wystarczy. Nie możemy powiedzieć innym ludziom co mają robić, co jest dla nich dobre. Możemy natomiast być dla nich inspiracją. W przypadku, kiedy otoczenie zauważy pozytywną zmianę – to, że mamy lepszą kondycję, jesteśmy uśmiechnięci i pełni energii, badania krwi jasno wskazują, że nasze wyniki się poprawiły, a dodatkowo wyglądamy atrakcyjnie, prawdopodobnie wiele osób postanowi pójść naszym śladem.

3.9/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here