Dlaczego warto jeździć na rowerze i jak dobrać odpowiedni model?

0

Regularna aktywność fizyczna to samo zdrowie, a jazda na rowerze jest jednym z najlepszych sposobów na zachowanie dobrej kondycji. Jest nie tylko przyjemna, ale też pożyteczna – to świetny sposób przemieszczania się na krótkie dystanse. Dlaczego warto jeździć na rowerze i czym różnią się ich poszczególne rodzaje? Jak wybrać odpowiedni model?

Jazda na rowerze – zalety

Jazda na rowerze ma szereg zalet. Po pierwsze, jest to świetny środek transportu, który sprawdza się na krótkich dystansach. Ludzie chętnie korzystają z niego w ramach dojazdów do pracy lub szkoły. Oczywiście w tym kontekście przydaje się dobra infrastruktura rowerowa, a nie wszystkie regiony kraju mogą się nią pochwalić. Zanim zdecydujemy się na przesiadkę na jednoślad, należy sprawdzić, czy korzystanie z niego do codziennych dojazdów będzie wygodne i bezpieczne.

Po drugie, jazda na rowerze to samo zdrowie. Regularna aktywność fizyczna znacząco zmniejsza ryzyko wielu chorób oraz utrzymuje organizm w dobrej kondycji. Po trzecie, podczas jazdy na rowerze spalamy dużo kalorii. Dokładnie wyliczenia zależą od prędkości, rodzaju roweru oraz masy ciała, ale zasadniczo to ok. 450 kcal na godzinę średnio intensywnej jazdy. Po czwarte, jazda na rowerze to ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Z czasem może się on zmienić w pasjonujące hobby. Wspólna przejażdżka po okolicy to okazja do rozmowy podczas aktywnego wypoczynku.

Jaki rower warto kupić? Rodzaje rowerów

W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje rowerów. Najważniejszy podział dotyczy ich funkcji. Przykładowo są to modele szosowe, miejskie, trekkingowe czy górskie. Ponadto obowiązuje też podział na płeć i wiek – w zależności od potrzeb możemy zakupić rowery męskie, damskie oraz dziecięce. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Czym różnią się poszczególne rodzaje rowerów?

Rowery miejskie

Rowery miejskie to idealna opcja dla osób, którym zależy na zwykłym, codziennym korzystaniu z pojazdu. Są dość tanie i proste, a podczas jazdy utrzymujemy pozycję wyprostowaną. Z reguły zapewniają niewielką amortyzacją oraz jedynie podstawowe biegi, przez co najlepiej sprawdzają się na krótkich dystansach, np. podczas wycieczek po okolicy.

Rowery szosowe

Rowery szosowe zostały zaprojektowane z myślą o szybkiej jeździe po asfalcie. To właśnie z nich korzystają zawodowi kolarze, którym zależy na jak największej szybkości. Doskonale nadają się do dalszych wypraw, ale ich najważniejszą wadą jest brak amortyzacji. Jazda rowerem szosowym po trudnym terenie to prawdziwa katorga!

Rowery trekkingowe i górskie

Jeśli szukamy najbardziej uniwersalnej opcji, to warto zdecydować się na rowery trekkingowe. Wyróżniają się one wytrzymałą konstrukcją oraz umiarkowanym poziomem amortyzacji, dzięki czemu można z nich korzystać w trudnych warunkach terenowych. Jeśli szukamy czegoś na bardziej wymagające okazje, to dobrym rozwiązaniem są rowery górskie, zapewniające doskonałą amortyzację. Obie opcje świetnie sprawdzają się podczas wycieczek po szlakach rowerowych, gdzie teren często jest bardzo trudny!

Artykuł sponsorowany

10/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here