Fasolka po bretońsku to jeden z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o przygotowanie prostego i uniwersalnego dania na zbliżający się obiad rodzinny. Fasolkę można spożywać na co dzień, ale też w momencie, gdy zaprasza się do domu rodzinę, z którą od dłuższego czasu nie miało się bezpośredniego kontaktu. Taka potrawa jest nie tylko smaczna i aromatyczna, ale też zasmakuje gościom w każdym przedziale wiekowym.
Fasolka po bretońsku – co będzie potrzebne, aby ją przygotować?
Do przygotowania pysznej fasolki po bretońsku będzie potrzebnych kilka podstawowych składników, bez których ta potrawa w ogóle nie mogłaby powstać. Fasolka po bretońsku nie może się obejść bez:
- fasola biała – około 500g,
- boczek wędzony lub ulubiona kiełbasa – około 150g,
- przyprawa do fasoli,
- sól, pieprz, majeranek, liść laurowy, ziele angielskie,
- czosnek – 2 ząbki,
- cebula – 2 sztuki,
- bulion wołowy – 1 łyżka,
- koncentrat pomidorowy – 3 łyżki (ewentualnie można do niego dodać odrobinę ketchupu).
Skompletowanie podanych wyżej składników nie powinno być zbyt problematyczne oraz czasochłonne, więc zainteresowani domownicy bez większych przeszkód zadbają o to, aby fasolka po bretońsku pojawiła się na ich kuchennym stole. Jeśli ktoś ma taką ochotę, może ją spożywać nie tylko podczas rodzinnego obiadu, ale też w trakcie luźnych spotkań ze znajomymi. To uniwersalne danie, które może zasmakować każdemu, kto choć raz go spróbuje. Trudno będzie się później od niego oderwać.
Przygotowanie tradycyjnej fasolki po bretońsku – od czego należy rozpocząć?
Fasolka po bretońsku nie jest trudna do przygotowania, a poza tym domownikom nie zajmie to dużo czasu. Najwięcej zaangażowania i czasu wymaga namoczenie fasoli, która powinna się moczyć przez całą noc, dzięki czemu nieco zmięknie i będzie łatwiejsza do przygotowania. Ten proces sprawi również, że całe danie będzie dużo smaczniejsze. Po wyciągnięciu fasoli z wody warto dostosować się do następujących wskazówek:
- fasolę gotuje się w garnku ze świeżą wodą, wraz z bulionem wołowym oraz liściem laurowym i zielem angielskim,
- na patelni obok należy podsmażyć boczek lub ulubioną kiełbaskę oraz cebulę. Pod koniec smażenia, do wspomnianych składników dodaje się czosnek i całość umieszcza się w garnku z fasolą,
- fasolę z dodatkami gotuje się do momentu aż zmięknie i z garnka zniknie prawie cała woda,
- danie wystarczy doprawić ulubionymi przyprawami (majeranek, pieprz, sól, przyprawa do fasoli, czosnek granulowany) i dodać do niego koncentrat pomidorowy lub ketchup. Całość trzeba bardzo dokładnie wymieszać. Potrawa jest gotowa do spożycia, można podawać.
Nie da się ukryć, że fasolka po bretońsku nie powinna nikomu sprawić dużych kłopotów, chociaż nie należy zapominać o tym, aby solidnie ją namoczyć. W innym przypadku przygotowywanie tego dania przeciągnie się w czasie, a efekty mogą nie być zbyt satysfakcjonujące.
Fasolka po bretońsku – dlaczego to danie powinno zagościć na polskich stołach na stałe?
Co prawda fasolka po bretońsku ma wielką grupę zwolenników, ale warto zastanowić się nad tym, dlaczego w ogóle to danie powinno zagościć na polskich stołach na stałe? Przede wszystkim jest uniwersalne, smaczne, łatwe i szybkie do przygotowania, a do tego zapewnia niesamowite doznania smakowe i aromatyczne. Jest też świetną alternatywą obiadową dla dobrze znanych dań mięsnych, rybnych i tych z dodatkiem makaronu. Jeśli ktoś ma ochotę nieco od nich odpocząć, fasolka po bretońsku jest przeznaczona właśnie dla niego. Danie to zasmakuje osobom młodym, jak i dużo starszym.