Sprawdzone sposoby na wzmocnienie żył

0

Żylaki i pajączki to problem dużej części społeczeństwa. Charakterystycznym jest, że kobiety zmagają się z nimi znacznie częściej niż mężczyźni. W większości wypadków żylaki pojawiają się na udach i łydkach. Wynika to z faktu, że w tych miejscach ściany żył są wyjątkowo kruche. Choć żylaki są schorzeniem powszechnym, powinniśmy mieć świadomość, że nie jesteśmy wobec nich bezradni. Najlepszym sposobem na ich usunięcie jest zabieg operacyjny. Kiedy schorzenie nie jest jeszcze w zaawansowanym stadium możemy spróbować leczyć je domowymi metodami. Jak sobie radzić z żylakami i pajączkami?

Żylaki problemem kobiet

Choroby żył mogą dotyczyć kobiet nawet dwa razy częściej niż mężczyzn. Warto zdawać sobie sprawę, że nie są one jedynie problemem natury estetycznej, mogą również zagrażać naszemu zdrowiu. Są też sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś nie tak.

Osoby zmagające się z żylakami często skarżą się z powodu opuchniętych nóg, dolegliwości bólowych, swędzenia, opuchnięcia. Z czasem na powierzchni skóry zaczynają się pojawiać nabrzmiałe naczynia żylne. Jeżeli nie podejmiemy leczenia na czas, mogą pojawić się zatory, które w części przypadków prowadzą nawet do śmierci.

Dlaczego powstają żylaki?

Bezpośrednią przyczyną żylaków jest nadciśnienie żylne, które wynika z upośledzonej funkcji zastawek, a w efekcie spadkiem napięcia ścian żylny. Taka sytuacja sprawia, że dochodzi do zastojów.

Żylaki mogą być wywołane przez czynniki genetyczne, ale też siedzący tryb życia (szczególnie sprzyja im siedząca lub stojąca praca, która wymaga od nas długotrwałego przebywania w jednej pozycji). Również otyłość i ciąża zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób żylnych.

W grupie zwiększonego ryzyka są kobiety stosujące doustne tabletki antykoncepcyjne, osoby z płaskostopiem, ludzie wysocy. Dla naszych żył niebezpieczne są częste zaparcia, działanie ciepła, a także częste dźwiganie ciężkich przedmiotów.

Warto zdawać sobie sprawę, że gdy jesteśmy starsi, ryzyko chorób żylnych zdecydowanie się zwiększa. Zazwyczaj pierwsze powstają pajączki, a następnie rozwijają się żylaki.

Obowiązkowa aktywność fizyczna

Krew z naszych żył powinna być sprawnie transportowana w górę ciała. Zostaje nasycona tlenem, a następnie doprowadzona do wszystkich części naszego organizmu.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na poprawienie funkcjonowania układu krążenia jest podejmowanie regularnej aktywności fizycznej. Świetnie sprawdzi się tu bieganie czy pływanie, a także inne sporty, które sprawiają nam przyjemność (unikajmy jednak podnoszenia ciężarów – może ono przyspieszyć powstawanie żylaków). Osoby mające poważne problemy z układem krążenia przed rozpoczęciem treningów powinny skonsultować się z lekarzem. Jest to ważne, gdyż niektóre choroby wykluczają natychmiastowe podjęcie aktywności fizycznej lub też wymuszają ograniczenie jej intensywności.

Czy stosowanie domowych sposobów na żylaki ma sens?

Część osób nie próbuje nawet leczyć żylaków domowymi sposobami, gdyż uważa, że po prostu nie ma to sensu. Nie podejmują oni żadnych działań w kierunku poprawy swojego zdrowia, dopóki sytuacje nie stanie się na tyle poważna, że konieczne będzie przeprowadzenie operacji usunięcia żylaków.

Nie jest to dobre podejście. Dla naszych żył jesteśmy w stanie zrobić znacznie więcej niż tylko regularne ruszanie się. W naszej kuchni prawdopodobnie znajduje się wiele produktów, dzięki którym możemy poprawić ich kondycję. Choć nie sprawią one, że żylaki znikną w magiczny sposób, mogą przyczynić się do zmniejszenia obrzęków, zniwelować dolegliwości bólowe i uporczywe swędzenie. Jesteśmy nawet w stanie zmniejszyć wielkość już istniejących żylaków. Nie sprawi to, że unikniemy operacji, jednak możemy opóźnić jej termin. Dodatkowo możemy spowolnić lub całkowicie zahamować proces powstawania nowych żylaków.

Ocet jabłkowy a leczenie żylaków

Ocet jabłkowy od wieków stosowany jest w celu łagodzenia przykrych objawów związanych z żylakami. W tym przypadku jest on przeznaczony do stosowania zewnętrznego. Należy aplikować go na powierzchnię skóry. Poprawi to krążenie krwi, zmniejszy obrzęki i swędzenie. 

Niezwykłe właściwości kasztanowca

Wyciągi z kasztanowca należą do najpopularniejszych preparatów do walki z żylakami. Owoce kasztanowca charakteryzują się właściwościami przeciwzapalnymi, zmniejszają również opuchliznę. Kasztany zawierają również escynę, która skutecznie poprawia elastyczność naczyń krwionośnych. Współcześnie w sklepach możemy kupić żele, kremy i suplementy diety zawierające wyciąg z kasztanowca. Te ostatnie mogą być zastosowane w celu krótkotrwałej terapii. 

Babka lancetowata na żylaki

W składzie babki lancetowatej znajdziemy duże ilości witaminy C, związki mineralne, a także flawonoidy. Wzmacnia ona naczynia krwionośne, poprawia krążenie krwi, wykazuje też silne działanie przeciwzapalne. Zaleca się aplikowanie jej zewnętrznie, na miejsca, gdzie pojawiły się żylaki. Zazwyczaj stosuje się papkę ze świeżych liści babki lancetowatej (można dodać do niej miodu celem uzyskania optymalnej konsystencji). Możemy też wykonać kompresy z tej rośliny. Jeżeli nie mamy dostępu do świeżych liści babki lancetowatej, w sklepach i aptekach znajdziemy maści zawierające wyciąg z tej rośliny.

Okłady z kapusty łagodzą objawy choroby żylnej

Żylaki bardzo często prowadzą do obrzęków nóg. Są one szczególnie widoczne pod koniec dnia pracy. W przypadku niektórych osób opuchlizna jest tak duża, że trudno jest założyć buty. Osoby, które mają problemy z obrzękami mogą spróbować okładów z kapusty. Liście kapusty to cenne źródło witamin i minerałów. Wzmacniają one naczynia krwionośne i działają przeciwzapalnie. Okłady stosujemy jedynie na miejsca dotknięte żylakami.

Jak pomoże nam czosnek?

Również czosnek może nam pomóc w leczeniu żylaków. Jest on ceniony ze względu na silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Z ząbków czosnku należy wykonać papkę (można dodać do niej oliwy z oliwek, która również posiada działanie przeciwzapalne). Następnie aplikujemy ją na miejsca, w których widoczne są żylaki.

Jak wykorzystać żywokost?

Kolejną rośliną wykorzystywaną w medycynie ludowej do leczenia żylaków jest żywokost. Ma on silne właściwości przeciwzapalne, dlatego jest w stanie skutecznie uśmierzyć nasze dolegliwości. Z żywokostu przygotowujemy papkę, która nakładamy na miejsca, w których wystąpiły obrzęki i świąd.

Przeciwzapalna oliwa z oliwek

Nogi dotknięte żylakami warto jest smarować oliwą z oliwek. Znajduje ona zastosowanie nie tylko w kuchni. Jest bogata w związki, które działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo. Delikatny masaż przy użyciu oliwy z oliwek skutecznie poprawia krążenie krwi.

Żyworódka przy żylakach

liście żyworódkiŻyworódka to bardzo dobre źródło witamin, związków mineralnych, a także flawonoidów. Również ona może skutecznie złagodzić nieprzyjemne objawy związane z żylakami. Działa ona przeciwzapalne, poprawia krążenie krwi, wzmacnia też nasze żyły. Żyworódkę możemy z dobrymi efektami stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Witaminy chroniące przed żylakami

Osoby leczące żylaki powinny upewnić się, że w ich organizmie nie brakuje ważnych witamin. W przypadku chorób żylnych szczególnie duże znaczenie ma dla nas witamina C i witamina A. Kwas askorbinowy skutecznie wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Witamina E wykazuje natomiast działanie przeciwzakrzepowe.

Choć zdecydowanie najłatwiej jest zastosować suplementację, warto też postarać się o spożywanie większej ilości produktów zawierających te witaminy. Witaminę C znajdziemy w owcach dzikiej róży, rokitniku (zawiera on także rutynę uszczelniającą naczynia krwionośne). Dobrym źródłem witaminy E są orzechy, zielone warzywa i oleje.

Zioła polecane na żylaki

Do leczenia żylaków możemy wykorzystać właściwości ziół. Pamiętajmy, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie usuwano żylaków operacyjne. Ludzie, którzy chcieli zmniejszyć przykre dolegliwości tej choroby pili napary ziołowe.

Ulgę w przypadku choroby żył przynosiły napary z głogu. Należało pić je trzy razy w ciągu dnia. Głóg jest bogaty w cynk, flawonoidy, zawiera też duże ilości kwasu askorbinowego. W profilaktyce żylaków (i hemoroidów) pomagało także ziele nostrzyka. Dzięki niemu można było zmniejszyć obrzęki, a także przyspieszyć gojenie się ran.

Rośliną, która znakomicie wzmacnia naczynia krwionośne jest ruta. Jest ona tak skuteczna ze względu na obecność dużych ilości rutyny. Pozytywny wpływ na nasze żyły może mieć też ziele jemioły. Warto pić napary z jemioły, gdyż działa ona rozkurczowo, co ułatwia przepływ krwi. Jemioła nadaje się także do stosowania zewnętrznego.

rokitnik, olej z rokitnika w małej butelceDo leczenia żylaków dobrze jest wykorzystać olej z rokitnika. Roślina ta zawiera ogromne ilości stabilnej witaminy C, a także rutynę. Dobrej jakości olej z rokitnika można pić (wystarczy łyżeczka dziennie), a także stosować bezpośrednio na skórę.

Ciekawe efekty daje ziele gryki, która podobnie jak ruta i rokitnik zawiera pokaźne ilości rutyny. Do bezpośredniego stosowania na skórę nadaje się także forsycja.

Kolejnymi roślinami, które od wieków wykorzystywane są w leczeniu żylaków są wąkrotka azjatycka i uczep trójlistkowy. Wąkrotka azjatycka przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza opuchliznę i obrzęki. Nadaje się do leczenia żylaków nóg, a nawet odbytu. Z kolei wyciąg z liści uczepu trójlistkowego wykazuje działanie przeciwbólowe.

Co jeść, żeby wzmocnić naczynia krwionośne?

Dieta osoby zmagającej się z żylakami (lub zagrożonej niewydolnością żylną) powinna eliminować czynniki sprzyjające rozwojowi tej choroby. Powinna więc umożliwić nam utrzymanie (lub osiągnięcie prawidłowej masy ciała), chronić nas przed cukrzycą i chorobami układu krążenia.

Naszym celem jest zmniejszenie poziomu złego cholesterolu we krwi, dlatego powinniśmy ograniczyć spożycie produktów zawierającym nasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie niebezpieczne są dla nas tłuszcze trans, które znajdują się w margarynach, żywności wysoko przetworzonej i słodyczach). Zaleca się również ograniczenie spożycia soli (jej nadmiar w diecie prowadzi do nadciśnienia tętniczego).

Dieta przeciw żylakom powinna uwzględniać spożycie dużych ilości błonnika pokarmowego, dlatego nie powinno zabraknąć w niej warzyw, kasz (szczególnie kaszy gryczanej), pieczywa pełnoziarnistego. 

Bardzo ważne jest również zwiększenie spożycia produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Są nam one potrzebne, gdyż obniżają poziom złego cholesterolu (frakcja LDL), a także wykazują silne działanie przeciwzapalne. Znajdziemy je między innymi w tłustych rybach morskich, pestkach i orzechach, owocach awokado, czy owocach morza.

Walka z chorobami żył to ogromne wyzwanie. Zmianom zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż je leczyć. Choć domowe sposoby na żylaki nie są w stanie naprawić naszych zastawek żylnych, to jednak mogą przynieść nam wielką ulgę. Pamiętajmy jednak, że domowe metody nie wystarczą, gdy choroba żył jest w stadium zaawansowanym. W takiej sytuacji najlepsze co możemy zrobić to udanie się do lekarza i podjęcie konwencjonalnego leczenia (operacyjne leczenie żylaków).

4.8/10 - (5 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here