Okłady z kapusty – właściwości, kiedy i jak stosować

0

Kapusta jest warzywem powszechnie wykorzystywanym w polskiej kuchni. Często skupiamy się na jej walorach smakowych zapominając jednocześnie, że posiada ona również niezwykłe właściwości lecznicze. Okłady z liści kapusty mogą nam pomóc w pozbyciu się takich problemów jak na przykład opuchlizna, czy bóle stawów.

Kapusta – właściwości

Kapusta jest dwuletnią rośliną zaliczaną do rodziny kapustowatych. Jest ona warzywem niskokalorycznym (na 100 g jedynie 40 kcal) i zawierającym wiele substancji odżywczych. W liściach kapusty znajduje się dużo witaminy C, A, K i E, a także witamin z grupy B. W jej składzie znajdziemy również rutynę. Niepozorna kapusta jest także bogata w związki mineralne takie jak potas, wapń, siarka, żelazo, czy magnez. Zielone liście są ponadto dobrym źródłem chlorofilu.

Okłady z kapusty jako naturalna metoda leczenia

Wykonywanie okładów z kapusty było praktykowane przez setek lat przez medycynę ludową (zanim jeszcze udowodniono naukowo ich działanie). Co ważne – mają one pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a jednocześnie nie powodują żadnych efektów ubocznych.

Okłady z kapusty są szczególnie pomocne w przypadku obrzęków, bólów stawów, różnego rodzaju zmian skórnych. Mogą być również ukojeniem, kiedy wypijemy zbyt dużą ilość alkoholu.

Warto zdawać sobie sprawę, że okłady z kapusty możemy przygotować na dwa sposoby – wykorzystujemy do tego celu sok z kapusty lub liście tego warzywa. W przypadku kiedy zdecydujemy się na użycie soku – nasączamy nim gazę i przykładamy w miejsce, gdzie odczuwamy ból lub wystąpiły zmiany chorobowe. Możemy również przykładać do skóry całe liście.

Okłady z kapusty od wieków wykorzystywane są do leczenia ran i wrzodów. Używa się ich w celu zmniejszenia obrzęków, bólów stawów, bólów reumatycznych, zwichnięć. Z właściwości leczniczych kapusty korzystają kobiety karmiące piersią – liście pomagają zmniejszyć obrzęki piersi, są niezastąpione także przy zastojach mleka. Zaleca się nałożenie ich po karmieniu.

Jak używać liści kapusty?

Warzywo, którego używamy do okładów powinno być zimne, dlatego zalecane jest przechowywanie go w lodówce. Do wykonania kompresu sprawdzą się duże liście, które przed zastosowaniem dobrze jest delikatnie rozbić (dzięki temu puszczą soki). Zanim przyłożymy liść do skóry – podgrzewamy go. Przykładowo możemy położyć go na kilka minut na grzejniku.

W ten sposób przygotowany liść przykładamy do skóry i zabezpieczamy przed zsunięciem i szybkim wychłodzeniem. Dobrym sposobem jest przykrycie go ręcznikiem, ewentualnie delikatne zabandażowanie.

Jeżeli zamierzamy stosować liście kapusty w celu zmniejszenia obrzęków piersi – nakładamy je bezpośrednio na pierś lub umieszczamy w biustonoszu.

Położenie liści kapusty na szyję i pozostawienie na noc pomaga zmniejszyć objawy anginy. Warzywo to szybko redukuje dolegliwości bólowe, co więcej wspomaga organizm w oczyszczaniu się z toksyn. Przy zapaleniu oskrzeli zalecane jest nakładanie liści (lub kompresów nasączonych sokiem z kapusty) na klatkę piersiową.

Praktyka pokazuje, że liście kapusty przyspieszają gojenie się ropiejących ran (bardzo ważne jest, żeby opatrunek z liści kapusty wymieniać co dwie godziny). Mogą również zwalczać biegunki – jeżeli cierpimy z powodu biegunki, przyłóżmy kapustę do brzucha. Taki kompres dobrze jest trzymać całą dobę.

Okłady z kapusty metodą walki z żylakami

Bardzo dobre efekty przynosi stosowanie okładów z kapusty na żylaki. Skuteczność tej metody leczenia wynika między innymi z faktu, że kapusta zawiera szczególnie duże ilości witaminy C, która jest w stanie wzmacniać i uszczelniać naczynia krwionośne. Zawarta w warzywie witamina K sprawia, że żyły stają się bardziej elastyczne i wytrzymałe, przez co nie dochodzi do krwotoków. Okłady z liści kapusty są skuteczne także ze względu na wysoką zawartość flawonoidów.

Jeżeli zdecydujemy się wykonać okład na noc, dobrze jest wykonać go z trzech warstw liści. Dodatkowo zwróćmy uwagę, żeby przykrywał on większą partię skóry. Przez zastosowaniem kompresów z liści kapusty należy dokładnie oczyścić skórę.

3.9/10 - (8 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here