Czosnek nie zawsze zdrowy – jakie są skutki uboczne jego spożywania?

0

Czosnek uznawany jest za jedną z najzdrowszych przypraw. Ludzkości znany jest od ponad pięciu tysięcy lat. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, antywirusowo. Pomaga w walce z infekcjami grzybiczymi i pasożytami. Jest naturalnym antybiotykiem. Czy istnieją sytuacje, kiedy lepiej jest z niego zrezygnować? Czy czosnek rzeczywiście może nam zaszkodzić?

Czosnek w polskiej kuchni

Czosnek jest nierozerwalnie związany z polską kuchnią. Nadaje on tradycyjnym potrawom niepowtarzalne walory smakowe i charakterystyczny aromat. Dodaje się go do mięs, zup, sosów, past, pierogów. Dla większości osób jest on w pełni bezpieczny, o ile oczywiście spożywa się go z umiarem. Jedyną wadą jedzenia potraw z dużą ilością czosnku jest charakterystyczny, intensywny zapach, który potrafi utrzymywać się na skórze godzinami, a niekiedy dłużej. Osoby, które chciałyby uniknąć silnego zapachu czosnku mogą spróbować zastąpić go czosnkiem niedźwiedzim – ma on podobny smak i aromat, jednak jest znacznie mniej wyczuwalny. Jeżeli nie chcemy rezygnować z tradycyjnego czosnku – po jego spożyciu zjedzmy natkę pietruszki, która jest w stanie zneutralizować czosnkowy zapach.

Czosnek przyprawą leczniczą

Od setek lat czosnek jest uznawany za roślinę o silnych właściwościach leczniczych. Za jego prozdrowotne działanie odpowiedzialna jest substancja o nazwie allicyna (to również ona odpowiada za charakterystyczny, czosnkowy zapach). Dzięki allicynie czosnek reguluje ciśnienie krwi, obniża poziom złego cholesterolu, chroni przed chorobami serca, a nawet pomaga w walce z nowotworami piersi, żołądka, prostaty, płuc, odbytu i jelita grubego. Przeciwzapalne właściwości czosnku sprawiają, że wzmacnia on układ odpornościowy i chroni przed infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi, grzybiczymi. Dzięki niemu można pozbyć się nawet pasożytów.

Kiedy spożywanie czosnku nie jest wskazane?

Czosnek jak wiele innych wartościowych produktów nie jest wskazany dla każdego. Suplementy zawierające wyciąg z czosnku są niedozwolone dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią. Jednocześnie kobiety te mogą spożywać potrawy, które zawierają niewielkie ilości przyprawy.

Zbyt dużych ilości czosnku powinny unikać dzieci, a także osoby, które mają problemy z krzepliwością krwi – czosnek posiada właściwości, które mogą nasilić krwawienie.

Warto zdawać sobie sprawę, że w niektórych sytuacjach czosnek może podrażnić układ pokarmowy. Lepiej z niego zrezygnować, kiedy błony śluzowe naszego układu pokarmowego są podrażnione. Poważnym przeciwwskazaniem do stosowania czosnku są choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy.

Jeżeli naszym problemem jest niskie ciśnienie krwi, musimy liczyć się z tym, że czosnek jeszcze bardziej je obniży.

Co więcej przyprawa może wchodzić w reakcje z niektórymi lekami, co zaburza ich działanie. Osoby, które biorą leki powinny uzgodnić z lekarzem ewentualne kuracje czosnkiem.

Jakie skutki uboczne mogą pojawić się po spożyciu zbyt dużej ilości czosnku?

Kiedy zjemy zbyt wiele czosnku będziemy przez długi czas czuć jego charakterystyczny zapach. Ze względu na fakt, że zawiera on duże ilości siarki może powodować uczucie pieczenia w przełyku, zgagę, a w skrajnych wypadkach nawet krwawienie. Nadmiar czosnku może źle wpływać na pracę układu trawiennego – u niektórych może spowodować zaparcia czy wzdęcia. Bardzo rzadko czosnek może doprowadzić do reakcji alergicznych i dolegliwości skórnych.

5.8/10 - (5 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here