Wszystkim osobom, które znudziły się już drobiem w tradycyjnym wydaniu polecamy przepis na kurczaka z curry i mlekiem kokosowym. Jest on zainspirowany kuchnią tajską, która jest nie tylko aromatyczna, ale również lekka i zdrowa. Taki kurczak to doskonała propozycja na obiad i kolację. Jego efektowny wygląd i oryginalny smak sprawia, że możemy zaserwować go także naszym gościom. Danie, choć z pozoru skomplikowane jest banalnie proste do wykonania.
Kurczak z curry i mlekiem kokosowym – w jakie składniki się zaopatrzyć?
Do przygotowania dania będziemy potrzebowali:
- trzech filetów z piersi kurczaka (opcjonalnie można użyć indyka),
- jedną puszkę mleka kokosowego (400 ml),
- jedną czerwoną paprykę,
- cebulę,
- marchew,
- cztery plasterki ananasa z puszki,
- jedną żółtą paprykę,
- jedną zieloną paprykę,
- curry,
- oliwę z oliwek,
- dwa ząbki czosnku,
- sól,
- pieprz,
- makaron pełnoziarnisty (możemy zastąpić go także brązowym ryżem).
Kurczak z curry i mlekiem kokosowym – przygotowanie
Mięso należy dokładnie oczyścić i pokroić w plastry. Następnie obtaczamy je w curry, dodajemy odrobinę pieprzu i soli (jeżeli jest to konieczne). Kurczaka smażymy na oliwie z oliwek.
Kiedy kurczak się smaży, możemy zająć się warzywami. Myjemy je dokładnie i oczyszczamy, a następnie kroimy w paski. Dusimy je na osobnej patelni z dodatkiem niewielkiej ilości oliwy z oliwek. Kiedy warzywa zmiękną dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek.
Do warzyw dodajemy mleko kokosowe i dokładnie mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Następnie do sosu warzywnego dodajemy kurczaka.
Kurczaka możemy podawać z makaronem pełnoziarnistym lub brązowym ryżem.
Kurczak z curry i mlekiem kokosowym – wartości odżywcze
Aromatyczny kurczak z curry, mlekiem kokosowym i warzywami to źródło dobrze przyswajalnego białka, a także witamin i minerałów. Co więcej proces duszenia minimalizuje straty witamin rozpuszczalnych w wodzie. Ze względu na obecność dużej ilości witaminy C pochodzącej z papryki (jedna papryka pokrywa nasze dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę) danie wzmacnia naszą odporność.
Do wykonania tego dania używamy dużych ilości curry – przyprawy pochodzącej z Azji południowej, która jest niezwykle popularna w kuchni Dalekiego Wschodu. Curry to mieszanka składająca się z takich przypraw jak:
- kurkuma,
- czosnek,
- kozieradka,
- cynamon,
- goździki,
- kolendra,
- gałka muszkatołowa,
- anyż,
- imbir,
- kmin rzymski,
- chili,
- gorczyca,
- kardamon,
- pieprz cayenne.
Curry zawiera ogromną ilość przeciwutleniaczy, dlatego jest dobrym wyborem w profilaktyce przeciwnowotworowej. Spowalnia również procesy starzenia. Dodatkowo uchodzi za bardzo dobre źródło żelaza, co jest istotne z punktu widzenia osób cierpiących na anemię. Zawarta w curry kozieradka obniża stężenie cholesterolu we krwi, kardamon i cynamon rozszerzają naczynia krwionośne, co jest pożądane w profilaktyce chorób układu krążenia. Curry pozytywnie wpływa na pracę mózgu, obniża stężenie glukozy we krwi, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a dodatkowo wzmacnia nasze kości.
Dodatek makaronu pełnoziarnistego lub brązowego ryżu sprawia, że danie staje się bogate w błonnik, który jest szczególnie ważny dla osób odchudzających się. Poprawia on trawienie, a także zapewnia długotrwałe poczucie sytości.