Dlaczego dieta nie działa i jak można temu zaradzić?

0

Setki diet, programów treningowych, suplementów na odchudzanie, a efekty nadal nie są satysfakcjonujące? Z taką sytuacją utożsamia się wiele osób, które postanowiły zgubić zbędne kilogramy. Obsesyjne sprawdzanie cyfr na wadze, mierzenie obwodów i oczekiwanie na wymarzone rezultaty może okazać się niesamowicie frustrujące i doprowadza nierzadko do rezygnacji z obranego sposobu odżywiania. Dlaczego więc dieta nie działa? Czy możliwe jest niechudnięcie mimo deficytu kalorycznego? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Czy można nie chudnąć mimo ujemnego bilansu kalorycznego?

Rozważania na temat skuteczności danego sposobu odżywiania należy zacząć od tego, że w stanie deficytu energetycznego chudnie się zawsze. Jest to fakt, który już dawno został zaakceptowany przez środowisko naukowe. Pod kątem fizjologicznym nie jest bowiem możliwe wydatkowanie większej ilości energii, niż się przyjmuje bez jednoczesnej redukcji masy ciała.

Osobną kwestią jest jednak utrzymanie tego ujemnego bilansu. To właśnie ten aspekt decyduje o długoterminowej skuteczności stosowanej diety. Dlatego, jeśli mimo stosowania specjalnego jadłospisu efektów nie widać, warto w pierwszej kolejności zaakceptować, że popełnia się jakiś błąd, a następnie dokładnie przeanalizować swoje menu.

Zbyt niska wartość energetyczna diety – dlaczego może zaszkodzić?

Jadłospisy dostarczające mniej niż wynosi podstawowa przemiana materii (PPM) danej osoby są niezwykle trudne do utrzymania długoterminowo. O ile większość osób da radę wytrzymać na restrykcyjnej diecie kilka dni, to jednak do uzyskania efektów potrzeba znacznie więcej czasu. Decydując się na zakup diety przez internet, należy więc mieć na uwadze, czy pokrywa ona minimalne zapotrzebowanie. W przeciwnym razie dość szybko dojdzie do zaostrzenia apetytu, podjadania i mimowolnego ograniczenia aktywności fizycznej. Dzieje się tak, gdyż organizm w stanach niedoboru energii będzie robił wszystko, aby ją zaoszczędzić lub pozyskać w najłatwiejszy możliwy sposób. W konsekwencji tego z osoby, która chodziła na długie spacery i znajdowała jeszcze siły na przejażdżkę rowerową, łatwo stać się osobą, która po pracy spędza czas głównie w pozycji siedzącej. I bynajmniej nie będzie wynikało to z lenistwa, a raczej z braku sił na robienie czegokolwiek ponadto.

Przecenianie znaczenia motywacji

Nie jest też żadnym zaskoczeniem to, że motywacja, o ile jest silna na początku, z czasem ulega osłabieniu. Mniej ruchu i niedobór kalorii sprawi, że w głowie coraz częściej zacznie pojawiać się ochota na wysokokaloryczne przekąski, które dla organizmu są szybkim sposobem pozyskania energii. Nic więc dziwnego, że częsty scenariusz wygląda w następujący sposób:

  1. Podjęcie decyzji o przejściu na niskokaloryczną, restrykcyjną dietę.
  2. Kilka dni ścisłego trzymania się jadłospisu.
  3. Chwila słabości – często w weekend, w trakcie spotkania ze znajomymi lub rodzinnej imprezy.
  4. Zjedzenie „zakazanych” produktów.
  5. Stwierdzenie, że skoro złamało się zasady diety, to już dalsze jej przestrzeganie nie ma sensu.
  6. Powrót do dawnych nawyków żywieniowych.

Niestety, ale utrzymanie diety niskoenergetycznej i restrykcyjnej jest w praktyce zadaniem ekstremalnie trudnym i niemożliwym do zrealizowania dla większości osób. Jeden dzień słabości, w którym zje się znacznie więcej, niż wynosi zapotrzebowanie, może zniweczyć efekty deficytu utrzymanego w poprzednich dniach. Warto więc decydując się na zakup diety indywidualnej online lub stacjonarnie wybrać sprawdzonego specjalistę, który dopasuje kaloryczność jadłospisu pod konkretną osobę.

Zapotrzebowanie kaloryczne nie jest wartością stałą

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że zapotrzebowanie kaloryczne, a co za tym idzie — wartość deficytu jest zmienna. O co dokładniej chodzi? Posłużmy się tutaj przykładem.

Pani Kasia ma 165 cm wzrostu, waży 100 kg i ma 25 lat. Jest osobą o niskiej aktywności fizycznej. Jej całkowita przemiana materii (wartość pozwalająca utrzymać obecną masę ciała) wynosi około 2500 kcal. Pani Kasia dostała od swojego dietetyka dietę 2000 kcal i udało jej się schudnąć do 75 kg. Mimo ogólnego zadowolenia z efektów była zaniepokojona, bo waga od dłuższego czasu stała w miejscu mimo stosowania się do zaleceń. Jaki był powód takiego stanu rzeczy?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy ponownie wyliczyć całkowitą przemianę materii. Okazuje się bowiem, że w tym momencie wynosi ona nieco ponad 2000 kcal. Nic więc dziwnego, że redukcja się zatrzymała. Pani Kasia jadła po prostu tyle, ile potrzebowała do utrzymania obecnej masy ciała. Jaki płynie z tego wniosek? Spersonalizowana dieta online najprawdopodobniej nie wystarczy na cały okres redukcji. Z czasem będzie trzeba ponownie przeliczyć zapotrzebowanie i na nowo ustalić cele. Dlatego wygodnym rozwiązaniem jest stały dostęp do serwisu umożliwiający szybkie dostosowanie planu żywieniowego. Takie rozwiązanie oferuje np. programdiety.pl.

Przeszacowanie współczynnika aktywności fizycznej (PAL)

Współczynnik aktywności fizycznej wykorzystywany jest do obliczenia całkowitej przemiany materii. W większości przypadków wynosi on między 1,2 a 2,0 i ustalany jest na podstawie natężenia aktywności fizycznej u danej osoby. Niestety, ale jego oszacowanie nie jest łatwe, przez co wiele osób zakupujących indywidualną dietę online nieprecyzyjnie określa swoje zapotrzebowanie kaloryczne. W przypadku, gdy całkowita przemiana materii zostanie zawyżona osoba planująca schudnięcie może skutecznie pozbawić się oczekiwanych efektów – nie będzie deficytu lub będzie on zbyt mały.

W przypadku osób z 8-godzinną pracą biurową i trenujących 2 razy w tygodniu współczynnik PAL powinien wynosić nie więcej niż 1,5. Podczas gdy wiele osób uznaje sam fakt wykonywania treningów za średnią aktywność fizyczną. W przypadku samodzielnego obliczania zapotrzebowania energetycznego przy pomocy kalkulatora lub kupując spersonalizowaną dietę online, wskazane jest więc wybranie niższych wartości.

Tarczyca a problemy z odchudzaniem

Problemy z tarczycą, szczególnie związane z niedoczynnością, często łączą się z przyrostem masy ciała i trudnościami w jej zredukowaniu. Schorzenie to obniża bowiem spoczynkową przemianę materii nawet o 30%, co w znaczący sposób wpływa na efekty odchudzania. Sama choroba nie może stanowić jednak wymówki. Stosując odpowiednie leczenie, osoba z niedoczynnością tarczycy nie powinna mieć większych problemów ze schudnięciem niż osoba zdrowa.

Dlaczego dieta może nie działać – podsumowanie

Jadłospis oparty na ujemnym bilansie kalorycznym będzie działał zawsze. Problematyczne jest jedynie jego długoterminowe utrzymanie. To, czy dana osoba będzie w stanie wytrwać w swoich założeniach, zależy od wielu czynników. Niezależnie od obranego celu spersonalizowana dieta online opierająca się na smacznych, bogatoodżywczych i wysokobjętościowych posiłkach ma największe szanse na pozostanie tą, która doprowadzi do sukcesu w redukcji masy ciała.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here