Tabata – 4 minuty czynią cuda

0

Czym jest tabata?

Jest to 4 minutowy trening, który jest w stanie zastąpić nam wielogodzinne sesje treningowe. Twórcą tabaty jest Japończyk Izumi Tabata. Idea treningu jest banalnie prosta i opiera się na ćwiczeniach interwałowych, które trwają 20 sekund i po każdym następuje 10 sekund odpoczynku. Wykonujemy w ten sposób 8 sesji co daje nam w sumie 4 minuty ostrego wysiłku.

Twórca tabaty przetestował skuteczność tego treningu na studentach. Po 6 tygodniach ćwiczeń, grupa wykonująca jego treningu zwiększyła pułap tlenowy o 14%, natomiast grupa trenująca ponad godzinę dziennie zwiększyła możliwości o 10%. Nie tylko to było przedmiotem badania, grupa trenująca metodą Izumiego poprawiła wydolność anaerobową o 28%!

 Zatem wymówka którą często stosujemy w związku z brakiem czasu nic nam nie da, bo dla chcącego nic trudnego! 4 minuty każdy znajdzie w swym napiętym grafiku.

Trening tabaty

Każdy trening właściwy powinniśmy rozpocząć od rozgrzewki, nie zapominajmy o tym. Możemy tutaj wykonać skłony, podskoki, rozciągnąć mięśnie, krążenia ramion, bioder itd.

  • Przygotuj stoper i ustaw go tak, aby można było na niego spoglądać w każdej chwili. Możesz także użyć Tabata Timer w przeglądarce internetowej lub aplikację na smartfona, wystarczy wpisać w Sklep Play hasło: Tabata.
  • ćwiczenie wykonuj z pełną intensywnością.
  • wykonuj jak najwięcej powtórzeń w czasie 20 sekund.

Idealnie sprawdzą się w tym treningu ćwiczenia takie jak: przysiady, pompki, brzuszki, przysiady z wyskokiem, burpees itp
Jest to pierwsza część artykułu, w kolejnym tekście przedstawię przykładowy trening tabaty i filmy.

Sprawdź jak powinien wyglądać trening tabaty

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here