Rozgrzewka dla każdego!

0

Przed szeregiem różnych ćwiczeń najważniejsza jest dobra i dokładna rozgrzewka. Nasze ciało jest narażone na wszelakie kontuzje, aby tego uniknąć należy wykonać przed ćwiczeniami właściwymi rozgrzewkę. Należy rozgrzać wszystkie partie naszego ciała. Rozgrzewka powinna trwać około 15 minut. W zależności od treningu jaki będziemy wykonywać należy się inaczej rozgrzewać. Przed treningiem siłowym mięśni należy rozgrzać bardziej mięśnie niż przed treningiem aerobowym. Przed treningiem biegowym należy jednak rozgrzać dokładnie okolice stawów, aby nie narazić się na wszelakie skręcenia stawu skokowego lub naciągnięcia.

Musimy pamiętać o tym, że wysiłek podczas rozgrzewki być średnio intensywny, ponieważ chodzi o to aby przygotować nasz organizm stopniowo do intensywnego wysiłku. Prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka podnosi temperaturę  naszego ciała i mięśni i pozwala na osiągniecie wyższej sprawności fizycznej. Podnosi wydajność i rozciągniecie naszych mięśni. Na początku zawsze wykonujemy rozgrzewkę ogólną o niskiej intensywności ruchów ciała. Następnie przechodzimy do rozgrzewki poszczególnych części naszego ciała. Na koniec wykonujemy ćwiczenia przygotowujące nas do treningu, który będziemy później wykonywać.

Musimy pamiętać, że rozgrzewka jest najważniejszą części treningu. Podczas rozgrzewania zaangażowane są różne partie naszych mięśni. Dzięki dobrej rozgrzewce obniża się ryzyko kontuzji i pozwala na bardziej wydajną prace podczas treningu właściwego. Teraz przedstawię wam przykładowy plan rozgrzewki wykonywanej na świeżym powietrzu.

Plan rozgrzewki na około 12 minut :

1.Trucht przez 3 minuty do przodu i do tyłu

2. Wymachy ramion w truchcie ( LR –lewa ręka PR- prawa ręka )

  • na przemian stronne wymachy ramion w przód
  • na przemian stronne wymachy ramion w tył
  • na przemian stronne wymachy LR w przód PR w tył
  • na przemian stronne wymachy LR w tył PR w przód

3. Krok dostawno-dostawny

  • w prawo
  • w lewo

4. Krok skrzyżny  ( tzw. Przeplatanka)

  • w prawo
  • w lewo

5. Co 3 krok przysiad i wyskok w górę

6.Odskoki z nogi na nogę z na przemian stronnymi wymachami ramion

7.Skoki obunóż (z wymachami rąk przód-tył)

8.Marsz z wyskokiem do góry co 3 kroki z przysiadu

9. Krążenie bioder w prawą i lewą  stronę .

10. 15  brzuszków

11. 10  skłony do przodu

11. 10 przysiadów

12 .Krążenia nadgarstków ( splatamy ręce ze sobą i kręcimy na przemian w jedną i drugą stronę )

13. Szybki trucht około 2 minut .

Po takiej rozgrzewce nasze mięśnie będą przygotowane na duży wysiłek, zatem możemy swobodnie przejść do właściwego treningu. Aby zdobyć motywację do treningu zapraszamy do działu motywacja !

3.5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here