Syrop daktylowy – czy warto zastąpić nim cukier?

0

Współcześnie bardzo często słyszymy, że cukier ma zgubny wpływ na nasze zdrowie. Nie dziwi więc, że na rynku pojawiają się coraz to nowe jego zamienniki. Jednym z nich jest syrop daktylowy, który jest bardzo popularnym słodzikiem wykorzystywanym w kuchni arabskiej. Jakie właściwości ma syrop daktylowy? W jaki sposób produkt ten wpływa na nasze zdrowie? Czy warto zastąpić cukier syropem daktylowym?

Czym jest syrop daktylowy?

Syrop daktylowy (nazywany niekiedy również daktylowym miodem) jest to sok pozyskiwany z miąższu owoców palmy daktylowej, który następnie jest zagęszczany. Z wyglądu przypomina on miód lub syrop klonowy – charakteryzuje się on brązową barwą i dość gęstą konsystencją. Syrop posiada zapach i aromat daktyli, cechuje go ponadto wysoka zawartość cukrów. Ze względu na fakt, że syrop produkowany jest z daktyli, posiada część ich prozdrowotnych właściwości. Współcześnie jest on stosowany przede wszystkim w kuchni bliskowschodniej, gdzie jest on dodawany do różnego rodzaju ciast i deserów.

Jakie wartości odżywcze ma syrop daktylowy?

Syrop daktylowy charakteryzuje się podobnymi właściwościami co daktyle. Należy jednak pamiętać, że nie jest on równie zdrowy, gdyż część substancji odżywczych zostaje zniszczona w procesie obróbki termicznej. Zawartość witamin i minerałów może być różna w zależności od konkretnego produktu.

Możemy przypuszczać, że nasz syrop daktylowy zawiera witaminy z grupy B, które są niezmiernie ważne z punktu widzenia między innymi układu nerwowego. Znajdziemy w nim także pewne ilości witamin A, C i E, a także związków mineralnych:

  • wapnia,
  • magnezu,
  • czy potasu.

W przeciwieństwie do owoców daktyli, syrop nie zawiera błonnika. W wskutek tego wzrasta jego indeks glikemiczny. Silna słodycz tego produktu to zasługa sacharozy i fruktozy.

W 100 g syropu daktylowego znajdziemy około 356 kcal, podczas gdy 100 g cukru dostarcza nam 386 kcal. Są to więc różnice niewielkie. Zarówno cukier, jak i syrop daktylowy nie są odpowiednie dla osób z cukrzycą i insulinoodpornością.

Należy zdawać sobie sprawę, że syropy daktylowe dostępne w sklepach mogą zawierać konserwanty i inne substancje niekorzystnie wpływające na stan naszego zdrowia.

Jak zrobić syrop daktylowy?

Charakterystyczny smak i aromat syropu daktylowego sprawiają, że może stanowić on znakomite urozmaicenie w naszej kuchni. Warto pomyśleć o jego zakupie zwłaszcza, jeżeli planujemy przygotować desery inspirowane kuchnią arabską.

Jako, że syrop daktylowy nie jest jeszcze bardzo popularny na polskim rynku, należy do produktów dość kosztownych. Z tego względu można pomyśleć o jego samodzielnym przygotowaniu. Co więcej własnoręcznie robiony syrop daktylowy będzie zdrowszy od swojej sklepowej wersji. Do jego przygotowania będą nam potrzebne następujące składniki:

  • około 150 g dobrej jakości suszonych migdałów,
  • jedna łyżka soku z cytryny,
  • szczypta cynamonu, 
  • szklanka ciepłej wody.

Przygotowanie syropu zaczynamy od namoczenia daktyli. Wkładamy je do miseczki, zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy na noc. Rano dodajemy do nich sok z cytryny i cynamon (wody nie wylewamy), a następnie blendujemy całość na jednolitą masę. Jeżeli syrop wydaje się nam za gęsty, dodajemy jeszcze odrobinę wody i ponownie blendujemy.

Syrop bez dodatku konserwantów może być przechowywany w lodówce przez około trzy tygodnie.

Czy syrop daktylowy ma korzystny wpływ na nasze zdrowie?

Syrop daktylowy polecany jest przede wszystkim osobom, które szukają w kuchni nowych smaków. Będzie on ciekawym dodatkiem do wielu orientalnych (i nie tylko) potraw.

Jednocześnie należy zauważyć, że przedstawianie go jako zdrowego zamiennika cukru to zwyczajny chwyt reklamowy. Wprawdzie zawiera on mniej kalorii, ale różnice te są minimalne (około dwudziestu kalorii mniej). Sklepowy syrop daktylowy nie zawiera błonnika, dlatego organizm przyswaja go niemal tak samo szybko jak tradycyjny cukier. Produkt ten charakteryzuje się wysokim indeksem glikemicznym, a osoby chore na cukrzycę powinny uważać na niego jak na cukier.

Zwolennicy syropu migdałowego podkreślają, że zawiera on witaminy i minerały. Musimy zdawać sobie sprawę, że produkt poddawany jest obróbce termicznej, która powoduje utratę cennych dla zdrowia substancji. Kupując syrop daktylowy tak naprawdę nie wiemy ile witamin i minerałów się w nim znajduje. Mogą być to tak naprawdę śladowe ilości. Co więcej syrop daktylowy należy do produktów, które stosujemy w niewielkich ilościach. Z pewnością nie zaspokoi on zapotrzebowania naszego organizmu na którąkolwiek witaminę, czy związek mineralny. Musimy szukać ich w innych źródłach.

Przedstawianie syropu daktylowego jako zdrowego zamiennika cukru to duże zagrożenie dla pewnej grupy osób. Niektórzy mogą odebrać to dosłownie i zacząć spożywać go w nadmiarze. Oczywiście ze szkodą dla swojego zdrowia. Pamiętajmy, że produkt ten posiada takie same wady jak cukier, a argumentami przemawiającymi za jego wyborem mogą być jedynie unikalne walory smakowe.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here