Skuteczny peeling w warunkach domowych – jak zrobić, dlaczego warto?

0

Peeling jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki niemu skóra wygląda promiennie i świeżo. Wykonywanie peelingu jest także wskazane, jeżeli chcemy zwiększyć skuteczność używanych na co dzień kosmetyków. Jak wybrać peeling? Jak zrobić dobry peeling w domowych warunkach?

Jak działa peeling?

Peeling jest kosmetykiem, którego głównym zadaniem jest ścieranie martwego naskórka, który znajduje się na naszej twarzy. Jeżeli nie jest on usuwany, często dochodzi do zapychania porów, a w efekcie do powstawania zaskórników. W przypadku, kiedy zapominamy o regularnym oczyszczaniu skóry, prawdopodobnie zauważymy, że wygląda ona na zmęczoną, poszarzałą, pozbawioną blasku.

Za sprawą peelingu dokładnie oczyścimy skórę. Efekty działania tego kosmetyku zauważymy już po pierwszym zastosowaniu, co pozwoli nam ocenić jego jakość. Wykonanie zabiegu sprawi, że wszystkie kremy, sera i maseczki będą się lepiej wchłaniały. Co więcej dzięki niemu możemy pozbyć się lekkich przebarwień skórnych. Po wykonaniu peelingu nasza skórą będzie wyglądała na jędrniejszą i młodszą, choć żeby utrzymać ten efekt należy powtarzać zabiegi.

Częstotliwość wykonywania peelingu nie jest z góry określona. Wiele zależy tu od kondycji naszej skóry, którą powinniśmy obserwować. U niektórych osób całkowicie sprawdzi się jeden zabieg w tygodniu, innym nie wystarczą dwa.

Jeżeli stosujemy kosmetyki zawierające retinoidy, kwasy, duże ilości witaminy C, powinniśmy ograniczyć częstotliwość wykonywania peelingów lub całkowicie z nich zrezygnować – substancje te posiadają bowiem właściwości złuszczające naskórek. Wykonywanie peelingów z taką częstotliwością jak dotychczas może doprowadzić do poważnych podrażnień skóry.

Jak wybrać peeling?

Zanim zdecydujemy się na zastosowanie peelingu, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że produkt powinien być dostosowany do potrzeb naszej skóry.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami cery trądzikowej, przed zastosowaniem peelingu warto skonsultować się z lekarzem, gdyż zabieg może pogorszyć kondycję naszej skóry.

Na rynku znajdziemy peelingi gruboziarniste, drobnoziarniste, a także enzymatyczne. Pierwsze dwa rodzaje możemy zastosować, jeżeli nasza skóra jest normalna lub przetłuszczająca się i nie ma skłonności do podrażnień. Posiadaczom skóry suchej, wrażliwej, ze skłonnością do pękających naczynek poleca się raczej delikatne peelingi enzymatyczne (nie zawierają one drobinek ścierających, które mogłyby podrażnić skórę).

Peelingi domowej roboty

We wszystkich drogeriach i supermarketach możemy obecnie kupić peelingi. Wybór tego typu produktów jest duży. Ich wadą jest natomiast stosunkowo wysoka cena. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na samodzielne wykonywanie peelingów. Kosmetyki domowej produkcji są równie skuteczne, a dodatkowo charakteryzują się zazwyczaj znacznie lepszym składem. Wykorzystując produkty dostępne w naszej kuchni, możemy zrobić skuteczny peeling do twarzy i ciała.

Peeling kawowy do skóry tłustej

Jeżeli nasza skóra ma tendencje do przetłuszczania się i nie jest nadwrażliwa, możemy zdecydować się na zrobienie peelingu kawowego. Pamiętajmy jednak, że nie zaleca się stosowania go na twarz. Do wykonania kosmetyku potrzebujemy:

  • kawy,
  • cynamonu,
  • i soli.

Ilość składników powinna być uzależniona od tego na jaką część ciała zamierzamy wykorzystać peeling. Kawę wsypujemy do kubka lub niewielkiej miseczki i zalewamy wrzącą wodą. Kiedy kawa ostygnie odsączamy wodę. Możemy również wypić kawę i do peelingu użyć fusów, które nam pozostały. Do miseczki wsypujemy następnie dwie łyżeczki soli i jedną łyżeczkę cynamonu. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, nakładamy na wybraną część ciała i intensywnie masujemy. Jeżeli peeling wydaje się nam zbyt ostry, możemy dodać do niego żelu pod prysznic lub oliwki.

Osoby, których skóra jest wrażliwa, mogą przygotować również łagodniejszą wersję peelingu. W tym przypadku pomijamy cynamon, a sól zastępujemy białym lub brązowym cukrem.

Po użyciu takiego peelingu skóra staje się jędrniejsza, a cellulit ulega zmniejszeniu. Jest to spowodowane obecnością kofeiny.

Delikatny peeling z zielonej herbaty

liście zielonej herbatyDo przygotowania domowego peelingu możemy użyć również zielonej herbaty. Będziemy potrzebować jednej torebki drobno zmielonej zielonej herbaty, jednej łyżki cukru i jednej łyżki miodu.

Herbatę zaparzamy, nadmiar wody odlewamy, dodajemy cukier i miód, a następnie dokładnie mieszamy. Tego typu peeling świetnie sprawdzi się do skóry suchej, gdyż miód ma właściwości nawilżające. Dodatkowo zielona herbata ujędrnia skórę, tonizuje ją i opóźnia procesy starzenia.

Peeling z olejem kokosowym

Jeżeli chcemy przygotować skuteczny peeling do skóry suchej, użyjmy do tego celu soli i oleju kokosowego. Wszystkie składniki mieszamy i zanim sól się rozpuści – masujemy ciało. Po wykonaniu peelingu dokładnie myjemy ciało. Po zabiegu nie trzeba nakładać balsamu, gdyż olej kokosowy ma silne właściwości nawilżające i natłuszczające.

Domowy peeling enzymatyczny z papają

Gdy potrzebujemy delikatnego peelingu enzymatycznego do skóry wrażliwej, przygotujemy go z owocu papai. Będziemy potrzebować miąższu z papai lub zmielonych pestek tego owocu, a także około jednej łyżki mąki owsianej (zapewni ona kosmetykowi pożądaną konsystencję).

Wszystkie składniki należy zmielić na gładką masę i nałożyć na oczyszczoną twarz (tego peelingu nie wmasowujemy). Po dwudziestu minutach zmywamy go letnią wodą. Papaja nie tylko złuszcza martwy naskórek. Zawiera ona wiele składników, które odżywiają, wygładzają i regenerują skórę. Taki peeling świetnie sprawdzi się do redukcji niewielkich przebarwień.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here