Psychodietetyka – charakterystyka, dla kogo, czym psychodietetyk różni się od dietetyka?

0

Tycie, a także odchudzanie nie odbywa się jedynie na płaszczyźnie fizycznej. Są to procesy, w które zamieszanych jest wiele emocji. Z tego powodu tyjemy, chociaż doskonale znamy zasady zdrowego odżywiania, bardzo trudno jest nam również schudnąć. Psychodietetyka to nauka, która zajmuje się psychologicznymi aspektami odżywiania. W wielu wypadkach dopiero wizyta u specjalisty w tej dziedzinie pomaga nam pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Co warto wiedzieć o psychodietetyce?

Czym jest psychodietetyka?

Psychodietetyka to nauka, która za cel swoich badań obrała psychologiczne aspekty odżywiania. Psychodietetycy doskonale zdają sobie sprawę, że jedzenie służy do zaspokajania znacznie większej ilości celów niż tylko biologiczne potrzeby naszego organizmu. Często dopiero zdanie sobie sprawy, że złożoności mechanizmów, które rządzą naszym apetytem pomaga skutecznie schudnąć. Psychodietetyka czerpie z medycyny, psychologii, socjologii, genetyki, a także historii. Nauka ta staje się coraz bardziej popularna we współczesnym społeczeństwie, gdzie istnieje nieograniczony dostęp do pożywienia.

Odchudzanie to proces, który zaczyna się w głowie

Wiele osób rozpoczyna odchudzanie całkowicie pomijając sferę psychiczną. Wydaje się im, że wystarczy stosować określoną dietę i kilka razy w tygodniu uprawiać sport. Taki posty przepis na utratę zbędnych kilogramów często wbrew logice okazuje się nieskuteczny.

Jeżeli do tej pory jedzenie było dla nas nagrodą pocieszenia, lekarstwem na wszystkie smutki, dawało nam poczucie bezpieczeństwa, istniej bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie wytrwamy w diecie. Pierwszy gorszy dzień sprawi, że będziemy czuli nieodpartą potrzebę poprawienia sobie nastroju, a że jedzenie jest dla nas środkiem służącym do tego celu, prawdopodobnie zrezygnujemy z diety.

Odchudzanie jest dla nas ogromnym wyrzeczeniem, gdyż pozbywamy się nie tylko jedzenia, ale również wszystkich pozytywnych uczuć, które się z nim wiążą. Dieta będzie skuteczna dopiero w chwili, kiedy uniezależnimy nasze poczucie bezpieczeństwa, spełnienia i przyjemności od jedzenia. Niekiedy jest to bardzo trudne, ale w osiągnięciu tego celu pomoże nam psychodietetyka.

Czym różni się psychodietetyk od dietetyka?

Dietetyk w dużym uproszczeniu widzi człowieka jedynie na płaszczyźnie fizycznej. Waży go, mierzy, sprawdza poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Na tej podstawie wylicza dzienne zapotrzebowanie na kalorie i układa dietę. W wielu wypadkach jest to jednak za mało, żeby skutecznie i trwale schudnąć. Osoby cierpiące na nadwagę i otyłość często zmagają się z wieloma negatywnymi emocjami, które są przeszkodą do osiągnięcia upragnionego celu.

Człowiek dla psychodietetyka jest całością złożoną z ciała i duszy. Zdaje on sobie sprawę, że dopiero rozwiązanie problemów natury psychicznej pozwoli rozpocząć efektywne odchudzanie. Taka osoba jest przygotowana do tego, żeby rozpoznać mechanizmy i przyczyny nadmiernego objadania się. Psychodietetyk potrafi wyjaśnić je pacjentowi i nakłonić do ich zmiany. Dodatkowo jest dla swojego pacjenta wsparciem.

Komu pomoże psychodietetyk?

Korzyści z pomocy psychodietetyka odniesie każdy, jednak taki specjalista szczególnie polecany jest osobom, które borykają się z poważnymi zaburzeniami odżywiania – anoreksją czy bulimią. Psychodietetyk to dobre rozwiązanie także dla tych, którym suche wskazówki dietetyka nie wystarczają, dla tych którzy mają problemy z motywacją i nie wierzą we własne siły.

Osoba specjalizująca się w psychodietetyce jest w stanie przeanalizować nasze poprzednie podejścia do odchudzania i wskazać nam, gdzie popełniliśmy błędy. Podpowie nam również co zrobić, żeby tym razem było inaczej. Dodatkowo psychodietetyk wyjaśni nam zagrożenia, które wiążą się z otyłością, wytłumaczy też jakie korzyści zapewnia zdrowe odżywianie. Wiedza ta może zachęcić wiele osób do wprowadzenia nowych nawyków żywieniowych.

Czego nie możemy oczekiwać od psychodietetyka?

Osoby, które udają się do psychodietetyka powinny zdawać sobie sprawę, że taka osoba jest przede wszystkim psychologiem, choć znającym zasady zdrowego odżywiania. Nie oczekujmy od psychodietetyka, że ułoży on nam dietę odchudzającą. Choć oczywiście wszystko zależy od osoby, do której się udajemy. Obecnie bardzo często zdarza się, że psychodietetycy posiadają studnia w zakresie dietetyki i oferują kompleksowe usługi.

4.7/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here