W sezonie na rabarbar warto przygotować ciasto drożdżowe z jego dodatkiem. Rabarbar jest warzywem o intensywnym, charakterystycznym smaku, dlatego będzie znakomicie komponował się z delikatnym ciastem drożdżowym i budyniem. Takie ciasto jest znakomitą propozycją na podwieczorek w słoneczny letni dzień. Jak przygotować ciasto drożdżowe z rabarbarem krok po kroku?
Ciasto drożdżowe z rabarbarem – jakich składników potrzebujemy?
Zanim zabierzemy się za przygotowanie ciasta, upewnijmy się, że posiadamy wszystkie niezbędne składniki. Do wykonania ciasta drożdżowego są nam niezbędne:
- pół szklanki mąki żytniej (najlepiej typ 720),
- półtorej szklanki mąki pszennej,
- jedna szklanka mleka (odpowiednie będzie takie, które zawiera 1,5% tłuszczu),
- dwa jajka,
- 30 g masła,
- trzy łyżki cukru,
- 25 g drożdży piekarskich.
Do przygotowania budyniu potrzebujemy:
- półtorej szklanki mleka,
- jeden budyń waniliowy w proszku,
- dwie łyżki cukru (można je ewentualnie zastąpić ksylitolem, należy jednak pamiętać, że jest on mniej słodki).
Na kruszonkę, którą będzie posypane ciasto składają się:
- dwie łyżki mąki żytniej (najlepiej typ 720),
- mąka kokosowa – dwie łyżki (jeżeli takiej nie posiadamy, rozwiązaniem jest zmielenie wiórków kokosowych),
- trzy łyżki płatków owsianych,
- 20 g oleju kokosowego (jeżeli nie mamy go pod ręką, wykorzystajmy masło, którego dodawaliśmy do ciasta),
- jedna łyżka jogurtu naturalnego,
- czubata łyżeczka cukru waniliowego,
- dwie łyżki cukru (w wersji dietetycznej zastępujemy go ksylitolem).
Ponadto będzie nam potrzebny rabarbar i jedna łyżeczka cynamonu.
Ciasto z rabarbarem – przygotowanie krok po kroku
Jeżeli zgromadziliśmy już wszystkie składniki, możemy przystąpić do przygotowania ciasta. W tym celu drożdże, jedną łyżeczkę cukru i pół szklanki ciepłego (ale nie bardzo gorącego mleka) przekładamy do miski, dokładnie mieszamy i pozostawiamy na pewien czas do wyrośnięcia.
Do większej miski wsypujemy dwa rodzaje mąki, cukier. Składniki te mieszamy następnie dodajemy do nich rozpuszczone masło, jajka, mleko i rozczyn, który zdążył już wyrosnąć. Całość dokładnie mieszamy przy pomocy drewnianej łyżki lub ugniatamy. Ciasto należy pozostawić na kilkadziesiąt minut aż wyrośnie.
Kiedy nasze ciasto będzie rosło, możemy zająć się kruszonką. Mąkę żytnią, mąkę kokosową, płatki owsiane, cukier jogurt naturalny i masło rozcieramy na jednolita masę. Następnie przekładamy kruszonkę do lodówki.
Budyń gotujemy w sposób jaki został podany na opakowaniu, dodajemy do niego dwie łyżki cukru.
Korzeń rabarbaru należy dokładnie umyć, obrać i pokroić na niewielkie kawałki. Zasypujemy go łyżeczką cukru i odstawiamy do czasu aż zacznie puszczać soki.
Formę do ciasta wykładamy papierem do pieczenia i układamy na niej ciasto drożdżowe. Na cieście należy rozlać równomiernie budyń, a następnie ułożyć kawałki rabarbaru. Całość posypujemy startą na tarce kruszonką.
Następnie formę z ciastem wkładamy do piekarnika rozgrzanego do stu osiemdziesięciu stopni. Pieczemy je przez mniej więcej pięćdziesiąt minut. Po upieczeniu ciasto posypujemy cynamonem, który nada mu niepowtarzalnego aromatu.
Należy pamiętać, że choć ciasto drożdżowe jest dietetyczne, zawiera sporo kalorii i tłuszczu, dlatego nie należy jeść go bez opamiętania.