Nasz przepis na nadziewaną paprykę

0

Nadziewana papryka to bardzo ciekawe, a jednocześnie zdrowe danie, które z powodzeniem można podać zarówno na obiad, jak i na kolację. Jest ona znakomitą alternatywą dla osób, którym znudziły się tradycyjne kotlety. Potrawa smakuje dobrze na ciepło i na zimno, dlatego z powodzeniem można włożyć ją do lunch boxa. Co więcej papryka nadziewana prezentuje się naprawdę świetnie.

Nadziewana papryka – jakie składniki są potrzebne do przygotowania dania?

Do przygotowania potrawy będą nam potrzebne:

  • jedna czerwona papryka,
  • jedna żółta papryka,
  • około 130 g wołowiny mielonej (najlepiej zmielić mięso samodzielnie; można zastąpić ją mięsem z indyka lub kurczaka),
  • pół szklanki brązowego ryżu,
  • olej lub oliwę z oliwek,
  • średni pomidor malinowy,
  • pięć niewielkich pieczarek,
  • pół cebuli,
  • dwa plasterki sera mozzarella,
  • natka pietruszki,
  • przyprawy: sól, mielona, papryka, ewentualnie inne w zależności od naszych upodobań.

Nadziewana papryka – przygotowanie w kilku krokach

Przygotowanie nadziewanej papryki jest bardzo proste, jednak ze względu na dużą ilość składników zajmie nam trochę czasu.

Brązowy ryż należy ugotować w niewielkiej ilości wody (trzymamy się tu zaleceń producenta podanych na opakowaniu).

Papryki należy przekroić na pół (w poprzek) i usunąć z nich gniazda nasienne.

Cebulę, mięso mielone, pieczarki i pomidora podsmażamy, doprawiamy do smaku. Do wszystkich składników dodajemy ugotowany ryż, dokładnie mieszamy.

Papryki napełniamy farszem. Na wierzchu układamy plasterki sera. Następnie wkładamy je do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza. Pieczemy przez około pięćdziesiąt minut. Dodajemy natkę pietruszki.

Nadziewana papryka – wartości odżywcze

Zamiast brązowego ryżu możemy użyć kaszy jaglanej lub kaszy gryczanej – wówczas papryka nadziewana stanie się potrawą nie zawierającą glutenu, którą mogą spożywać osoby chorujące na celiakię. Ze względu na wysoką zawartość pełnowartościowego białka, będzie dobrym pomysłem na posiłek dla sportowca.

Papryka zawiera duże ilości karotenoidów, które mają znakomity wpływ na naszą skórę, wspierają również układ immunologiczny. Dzięki zawartości witamin z grupy B, a także żelaza, fosforu, potasu i magnezu ma znakomity wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.

Brązowy ryż jest znakomitym źródłem błonnika (po jego spożyciu będziemy przez długi czas czuli się syci), co więcej jest on dobrym źródłem witamin i minerałów. Znajdziemy w nim witaminy z grupy B, a także witaminę E, C, D i K. Zawiera on pewne ilości białka, a także związki mineralne: wapń, magnez, fosfor czy potas, cynk, mangan, miedź, selen i żelazo. Ważne jest, żeby gotować ryż w niewielkiej ilości wody (w przeciwnym razie straci on dużą ilość wartości odżywczych).

Cebula wspiera funkcjonowanie naszego układu immunologicznego, gdyż posiada działanie przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe. Co więcej jest ona w stanie obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, zwiększyć natomiast poziom cholesterolu dobrego (HDL). Z tego względu sprzyja osobom cierpiącym na choroby układu krążenia.

Dobrej jakości wołowina zawiera niewiele tłuszczu, jest za to źródłem dobrze przyswajalnego białka. Jej wielką zaletą jest wysoka zawartość dobrze przyswajalnego żelaza, dzięki czemu mięso to jest szczególnie polecane osobom chorującym na anemię. W wołowinie znajdziemy również duże ilości witaminy A i witaminy B12.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here