Dieta kapuściana pojawiła się w Polsce w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Szybko stała się popularna, jednak ma wielu przeciwników. Jakie są zasady diety kapuścianej? Kto na niej skorzysta? Jakie są przeciwwskazania do jej stosowania?
Dieta kapuściana – główne założenia
Popularna dieta kapuściana zaliczana jest do diet, które umożliwiają zrzucenie kilku kilogramów w bardzo krótkim czasie. Trwa ona siedem dni, dostarcza naszemu organizmowi około 1000 kcal, zdaniem jej twórców umożliwia zrzucenie nawet pięciu kilogramów.
Podstawą diety jest specjalna zupa, do której przygotowania potrzebujemy główki białej kapusty (ewentualnie trzech kilogramów kapusty kiszonej), dwóch zielonych papryk, selera naciowego, sześciu cebul, pomidorów w puszcze (lub sześciu świeżych pomidorów), a także przypraw – chili, czosnku i pieprzu. Zupę kapuścianą należy spożywać każdego dnia diety. Jej ilości są nieograniczone – ilekroć czujemy się głodni, sięgamy po talerz zupy.
Oprócz zupy dozwolone jest również spożywanie innych produktów. Osoby stosujące dietę mogą sięgać po warzywa (za wyjątkiem warzyw zawierających skrobię). Niedozwolone są jednak buraki, ziemniaki (można je jeść tylko drugiego dnia diety), groszek zielony, rośliny strączkowe, fasolka szparagowa i kukurydza.
Dopuszczalne jest również spożycie owoców. Jedynym wyjątkiem są banany (można je jeść tylko czwartego dnia). Osoby odchudzające się mogą sięgać po ryby, wołowinę z niską zawartością tłuszczu, a także mięso drobiowe (bez skóry). Jeżeli chodzi o nabiał, dozwolone jest jedynie odtłuszczone mleko. Na czas trwania diety trzeba zrezygnować z jajek, serów (zarówno białych, jak i żółtych), maślanki, kefiru, jogurtu i mleka z wysoką zawartością tłuszczu. Twórcy diety kapuścianej zalecają rezygnację z produktów zbożowych – wyjątkiem jest jednak brązowy ryż.
Uzasadnione wydaje się również spożywanie tłuszczów. Podczas diety kapuścianej dozwolone są jedynie niewielkie ilości masła, które dopuszczalne jest jednak tylko drugiego dnia.
Żeby dieta zadziałała, konieczne jest picie dużych ilości niegazowanej wody mineralnej – nawet trzy litry dziennie. Jako, że taki jadłospis nie pokrywa zapotrzebowania na witaminy i minerały, zalecane jest przyjmowanie suplementów, które je zawierają. Dieta kapuściana nie może trwać dłużej niż jeden tydzień, jednak możliwe jest jej powtórzenie, nie wcześniej niż po dwóch tygodniach.
Podczas diety kapuścianej możemy czuć się osłabieni, dlatego na czas jej trwania trzeba zrezygnować z aktywności fizycznej.
Dieta kapuściana – jakich efektów możemy się spodziewać?
Dieta kapuściana to typowa dieta cud, która obiecuje zrzucenie nawet pięciu kilogramów w rekordowym czasie siedmiu dni. Należy zdawać sobie sprawę, że rezultaty będą indywidualne. Ilość utraconych kilogramów będzie zależała od wagi wyjściowej, płci, wieku, a także tempa metabolizmu.
Przeciwwskazania do stosowania diety kapuścianej
Twórcy diety kapuścianej zastrzegają, że nie jest ona odpowiednia dla każdego. Nie mogą jej stosować między innymi kobiety w ciąży i mamy karmiące, osoby chorujące na cukrzycę, dzieci i młodzież, uprawiający sport, cierpiący na niedoczynność tarczycy i chorobę Hashimoto (zarówno ze względu na fakt, że dieta jest niskokaloryczna, jak i przez obecność kapusty, która posiada substancje zaburzające pracę tarczycy).
Atuty diety kapuścianej
Największym atutem diety kapuścianej jest fakt, że większość osób ją stosujących chudnie. Taka dieta sprawdzi się przed ważnymi wydarzeniami takimi jak wesele. Dzięki niej zmieścimy się w weselną kreację.
Dodatkowo jest to dieta tania. Składa się z warzyw, dodatkowo podczas jej trwania jemy mało. Dieta kapuściana nie wymaga od nas szczególnych przygotowań. Jedynym wysiłkiem wydaje się ugotowanie zupy, którą można jeść przez kilka dni. Dzięki tygodniowej diecie odchudzającej oczyścimy nasz organizm z toksyn (to głównie dzięki kapuście, która zawiera duże ilości potasu i antyoksydantów). Dodatkowo trwa ona zaledwie siedem dni, co zwiększa prawdopodobieństwo, że większość osób wytrwa na niej do końca.
Wady diety kapuścianej
Lista wad diety kapuścianej jest niestety znacznie dłuższa. Taka dieta nie jest uważana za zdrową. Nie pokrywa ona zapotrzebowania naszego organizmu na składniki odżywcze. Wiele osób zarzuca jej monotonię, dla wielu zupa z kapusty jest po prostu niesmaczna.
Kontrowersyjne jest również chudnięcie na diecie kapuścianej. Początkowy spadek wagi wynika przede wszystkim z usunięcia wody z organizmu. W kolejnych dniach organizm zaczyna zużywać glikogen obecny w naszych mięśniach. Stosując dietę kapuścianą musimy liczyć się z tym, że utracone kilogramy to woda i mięśnie, a ubytek tkanki tłuszczowej jest znikomy.
W efekcie, ciało, choć szczuplejsze, wygląda gorzej. Jest mniej jędrne.
Poważnym problemem na diecie kapuścianej jest spowolnienie metabolizmu, które następuje bardzo szybko – nawet po trzech dniach głodówki. Rezultatem tego stanu rzeczy jest fakt, że po zakończeniu diety kapuścianej nie będziemy mogli spożywać takiej ilości kalorii co przed jej rozpoczęciem. Kiedy metabolizm ulega spowolnieniu tyjemy spożywając optymalną dla nas ilość kalorii.
Charakterystycznym efektem takiego sposobu żywienia jest efekt jojo. Choć początkowo chudniemy, w szybkim czasie przybieramy na wadze. Często kilka tygodni po zakończeniu diety ważymy więcej niż przed jej rozpoczęciem.