Dieta Atkinsa – charakterystyka, zasady, efekty

0

Dieta Atkinsa to kontrowersyjny program odchudzania, który ma pozwolić na zrzucenie nawet kilkunastu kilogramów w bardzo krótkim czasie. Jak każda dieta odchudzająca ma ona swoich zwolenników i przeciwników. Na czym dokładnie polega dieta Atkinsa? Jakie efekty można dzięki niej uzyskać? Jakie są jej wady i zalety?

Czym jest dieta Atkinsa?

Twórcą omawianej diety jest dr Robert Atkins – amerykański kardiolog, który swoje pomysły na odchudzanie przedstawił w 1972 roku w książce noszącej tytuł „Dr Atkins’ Diet Revolution”. Cechą charakterystyczną tego modelu odchudzania jest konieczność zwiększenia spożycia tłuszczów. Podstawą odchudzającego menu powinny być białka i tłuszcze. Należy natomiast radykalnie ograniczyć spożycie węglowodanów – unikamy zarówno tych prostych, jak i złożonych.

Dzięki ograniczeniu węglowodanów dochodzi do zakwaszenia organizmu, zmianom ulega przemiana materii.

Cztery fazy diety Atkinsa

Dieta nie jest jednorodna – składa się z czterech faz.

Trwająca dwa tygodnie faza pierwsza jest etapem przygotowawczym. W tym czasie organizm uczy się efektywnego spalania tłuszczu. Podczas trwania tej fazy możemy spożywać trzy większe lub pięć mniejszych posiłków (pilnujmy, żeby przerwy pomiędzy posiłkami nie trwały dłużej niż sześć godzin). Bardzo ważne jest zredukowanie ilości spożywanych węglowodanów do 20 g.

W fazie tej można jeść niewielkie ilości warzyw, jednak należy pamiętać, żeby nie były to warzywa zawierające duże ilości skrobi, na przykład ziemniaki, buraki, marchewka czy kukurydza. Znacznie lepiej jest wybrać sałatę lub jarmuż. Niedozwolone produkty to:

  • pieczywo,
  • makarony,
  • orzechy,
  • owoce,
  • zboża w różnych formach.

Kiedy przejdziemy do drugiej fazy, możemy sobie pozwolić na zwiększenie spożycia węglowodanów (dodajemy po 5 g węglowodanów w każdym tygodniu). Czas trwania drugiej fazy nie jest ściśle określony. Twórca diety przekonuje, że powinna ona trwać do momentu aż nasza waga przestanie spadać.

Podczas fazy trzeciej możemy wprowadzić do menu coraz większe ilości węglowodanów (tu możemy zwiększać ich spożycie nawet o 10 g w ciągu każdego tygodnia). Czas trwania tego etapu również nie jest z góry określony (choć w większości wypadków trwa do trzech miesięcy, podczas których spalamy do pół kilograma tygodniowo). Bardzo ważne jest jednak, żeby stale kontrolować masę ciała. Zwiększanie ilości węglowodanów sprawi, że nasza waga w pewnym momencie zacznie rosnąć. Kiedy to zauważymy powinniśmy przestać dodawać kolejne produkty węglowodanowe. Dzięki tej zasadzie jesteśmy w stanie określić jakiej ilości węglowodanów potrzebuje nasz organizm, żeby utrzymać prawidłową masę ciała.

W fazie czwartej nie staramy się już schudnąć, a skupiamy się na utrzymaniu określonej masy ciała.

Na każdym etapie diety niezwykle ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu, a także regularna, umiarkowana aktywność fizyczna.

Dieta Atkinsa – na jakie efekty możemy liczyć?

Zaletą diety Atkinsa jest to, że dzięki niej jesteśmy w stanie stosunkowo szybko zmniejszyć masę ciała. Ostateczne efekty zależą od takich czynników jak wyjściowa masa ciała, płeć, wiek, styl życia, czy stan zdrowia. Warto zaznaczyć, że tego typu dieta nie jest głodówką – możemy pozwolić sobie na jedzenie większych ilości białka i tłuszczów. Dla wielu osób ogromne znaczenie ma fakt, że tego typu kuracja odchudzająca nie wymaga od nich liczenia kalorii. Mogą jeść do momentu aż poczują sytość. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo sięgnięcia po wysokokaloryczne przekąski.

Twórca diety przekonuje, że wbrew powszechnemu mniemaniu nie podnosi ona poziomu złego cholesterolu. Jednocześnie ma ona pozwalać na obniżenie poziomu cukru we krwi i ciśnienia tętniczego.

Jakie wady ma dieta Atkinsa?

Przeciwnicy diety Atkinsa podkreślają, że ma ona wiele wad i niektórych przypadkach może być wręcz zagrożeniem dla zdrowia i życia. Przed jej zastosowaniem warto więc skonsultować się z lekarzem.

Problemem jest przede wszystkim to, że sposób żywienia oparty w dużej mierze na tłuszczach i białkach stanowi ogromne obciążenie dla nerek. Dłuższe stosowanie tej diety może doprowadzić nawet do dny moczanowej.

Bardzo poważną wadą jest fakt, że dieta Atkinsa jest uboga w witaminy i minerały (znajdziemy je przede wszystkim w owocach i warzywach, które należy tu ograniczyć). Przez cały czas jej trwania należy stosować suplementację witamin, minerałów, koenzymu q10, beta-karotenu, l-karnityny. Konieczność przyjmowania dużej ilości syntetycznych suplementów nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Jeżeli jednak nie zadbamy o suplementację, szybko doprowadzimy do niebezpiecznych w skutkach niedoborów.

Dietę Atkinsa mogą stosować jedynie osoby całkowicie zdrowe. Przeciwwskazaniem jest szczególnie cukrzyca, a także nadciśnienie.

Należy przygotować się na to, że przez pierwszy tydzień trwania diety nie będziemy czuć się dobrze. Mogą pojawić się takie efekty uboczne jak chroniczne zmęczenie, bóle głowy, a także dolegliwości układu pokarmowego – zaparcia, wzdęcia. Jeżeli nie miną one w ciągu kilku dni należy przerwać dietę i zgłosić się do lekarza.

4.5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here