Chleb upieczony z pełnoziarnistej mąki żytniej jest zdrowszy niż białe pieczywo. Jeżeli tylko możemy, upieczmy go samodzielnie. W ten sposób będziemy mieć pewność, że zawiera on tylko niezbędne, najwyższej jakości składniki. Jakie właściwości odżywcze ma chleb żytni? Jak upiec go samodzielnie?
Chleb żytni – właściwości
Chleb żytni jest znakomitym źródłem witamin z grupy B, które mają pozytywny wpływ na pracę ludzkiego układu nerwowego i nie tylko. Jest bogaty również w cynk.
Pieczywo z pełnoziarnistej mąki żytniej zawiera duże ilości błonnika, który pozytywnie wpływa na procesy trawienne i wspomaga odchudzanie. Błonnik na skutek kontaktu z wodą pęcznieje w żołądku i sprawia, że przez długi czas po jedzeniu odczuwamy sytość. Warto podkreślić również, że błonnik obecny w chlebie żytnim pomaga oczyścić nasz organizm z toksyn. Toksyczne składniki są wydalane szybciej, a to oznacza, że ich kontakt ze ścianami jelita trwa znacznie krócej. Wszystko to sprawia, że ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego się zmniejsza.
100 g chleba żytniego dostarcza nam około 220 kcal, węglowodany złożone, 7 g białka i niewielkie ilości tłuszczu. Jest on więc idealnym dodatkiem do codziennego menu (nie tylko na diecie redukcyjnej).
Jak upiec chleb żytni?
Do przygotowania pysznego, a jednocześnie zdrowego chleba potrzebujemy:
- 700 g mąki żytniej,
- 300 g mąki żytniej pełnoziarnistej,
- 50 g świeżych drożdży (możemy je ewentualnie zamienić na jedną łyżkę suchych drożdży),
- dwie łyżeczki miodu,
- trzy łyżki oleju rzepakowego,
- niewielkiej ilości tłuszczu i mąki do przygotowania formy.
Jeżeli chcemy, żeby nasz chleb był zdrowszy, możemy dodać do niego siemienia lnianego, pestek dyni, nasion słonecznika, a nawet czarnuszki. W przypadku czarnuszki nie należy przesadzać z ilością, gdyż zdominuje ona smak pieczywa.
Chleb żytni – od czego zacząć?
Dwa rodzaje mąki dokładnie mieszamy w stalowej misce, dodajemy pół litra wody i po wyrobieniu gładkiej masy odstawiamy na kilkadziesiąt minut.
Kolejnym krokiem jest dodanie do masy szklanki letniej wody, drożdży i miodu. Całość należy dokładnie wymieszać (będzie znacznie szybciej, jeżeli użyjemy do tego celu miksera, choć nie jest to wymagane). Ciasto odstawiamy na około półtorej godziny w ciepłe miejsce – w tym czasie powinno ono znacznie zwiększyć swoją objętość.
Blachę smarujemy tłuszczem i obsypujemy mąką. Przekładamy do niej wyrośnięte ciasto. Następnie blachę z ciastem należy ponownie odstawić na około pół godziny.
Piekarnik nastawiamy na dwieście pięćdziesiąt stopni. Wkładamy do niego ciasto i pieczemy około piętnaście, do dwudziestu minut. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do stu osiemdziesięciu stopni. Pieczemy je jeszcze przez około czterdzieści pięć minut. Po upływie tego czasu wyjmujemy chleb z blachy i studzimy.
Jak jeść chleb żytni?
Najpopularniejszym zastosowaniem chleba żytniego jest spożywanie go w formie kanapek z różnymi dodatkami. Jeszcze ciepły, świeżo upieczony znakomicie smakuje samodzielnie, ewentualnie z dodatkiem dobrej jakości masła.