Ceramiczny czy stalowy – jaki młynek do kawy powinien być w ekspresie?

0

Wybór solidnego i niezawodnego ekspresu do kawy nie należy do łatwych. Jednym z kluczowych czynników, na jakie należy natomiast zwrócić uwagę podczas zakupu jest odpowiedni młynek. Ceramiczny, stalowy, a może jeszcze inny? Jakie młynki powinny posiadać idealne ekspresy do kawy? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Rola młynka w ekspresie do kawy

Tak naprawdę młynek do kawy to serce każdego ekspresu. Właśnie dlatego warto na niego zwrócić uwagę podczas zakupu. Jeżeli postawimy na kiepskiej jakości młynek, kawa nie będzie ani smaczna, ani aromatyczna. Może też się okazać, że po kilku latach użytkowania ekspres niby będzie wciąż działał, a jednak nasz ulubiony czarny trunek nie będzie smakował już tak dobrze jak wcześniej. Co zatem warto wiedzieć o młynkach do kawy? Jakie modele znajdują się w profesjonalnych ekspresach do kawy? Czy rzeczywiście warto zainwestować kilkaset złotych więcej, aby kupić ekspres z niezawodnym młynkiem?

Rodzaje młynków do kawy

Patrząc na kwestię technologii działania ekspresy do kawy mogą posiadać dwa rodzaje młynków – udarowe i żarnowe. Te pierwsze tną wsypane do urządzenia ziarna bardzo mocnymi i wirującymi ostrzami. Te drugie natomiast swoim działaniem przypominają żarna do mielenia zbóż. Ziarna kawy są zatem raczej miażdżone, a nie cięte. Specjaliści twierdzą, że większą skuteczność mają właśnie młynki żarnowe. Działają one bowiem znacznie szybciej, a dodatkowo nie nagrzewają się podczas mielenia ziaren. Ten element ma ogromne znaczenie, ponieważ wyższa temperatura może się przyczynić do zwiększenia poziomu niechcianej goryczki w kawie. Dzisiaj większość ekspresów korzysta z młynków żarnowych. Dodatkowo oferują one kilka stopni regulacji, pozwalającej na grubsze lub drobniejsze mielenie kawy.

Młynki ceramiczne a młynki stalowe

Młynki do kawy dzielą się również na te ceramiczne oraz stalowe. Prawdą jest, że stawiając na ekspresy do kawy znanych i cenionych na rynku producentów, będą to dobre urządzenia, niezależnie od rodzaju zamontowanego w nim młynka do kawy. Teoretycznie młynki stalowe są trwalsze niż ceramiczne, ale za to mogą generować nieco większy hałas podczas mielenia. Młynki ceramiczne mogą też powodować powstanie pyłu, który niestety nie będzie obojętny dla smaku kawy. Niektórzy jednak twierdzą, że młynki stalowe się czasem nagrzewają, co również działa na aromat naszego czarnego trunku. Po jednej i drugiej stronie znajdziemy szereg zalet i wad. Najlepiej zatem stawiać na ekspresy do kawy znanych i solidnych marek.

4.5/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here