Bieganie – o co chodzi

0

W Polsce bieganie jest bardzo popularne, jednak nie tak jak kiedyś. Dlaczego? To proste, tradycyjne bieganie bardzo często przegrywa z bieżniami w klubach fitness, ze względu na pewne warunki atmosferyczne i motywację, jaką czerpią z innych osób biegnących obok. Mimo to jest wielu zwolenników uprawiania tej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Bieg, jest ćwiczeniem aerobowym, a więc jest idealny zarówno w czasie budowania masy mięśniowej, jak i przy redukcji, a także co ciekawe w momencie kiedy chorujemy na nadciśnienie czy mamy zwiększony cholesterol.

Za nim zaczniemy uprawiać ten sport, należy zadbać o swoje zdrowie, zainwestować w dobre obuwie, zabezpieczenie stawów oraz odzież, jednak ona nie ma aż tak dużego znaczenia. Warto także pamiętać o porządnej rozgrzewce i rozciąganiu przed rozpoczęciem biegu.

Niestety i ten rodzaj sportu jest kontuzjogenny, zazwyczaj powodem kontuzji są choroby wrodzone lub nabyte, źle dobrane obuwie, a także wspomniany brak odpowiedniej rozgrzewki. Poprzez źle dobrane buty, bardzo łatwo możemy naderwać ścięgno Achillesa, a także mieć problemy z kolanami w chwili kiedy biegamy po twardym asfalcie.

Aby uniknąć tego rodzaju kontuzji zaleca się bieganie po miękkim podłożu, na przykład w parku z dala od samochodów i miastowego zgiełku. W chwili, kiedy jeszcze nie znamy możliwości naszego organizmu, czyli rozpoczynamy swoją przygodę z biegiem zaleca się korzystanie z tak zwanego marszo-biegu. Co za tym idzie, biegniemy na przyklad 10min potem 2min idziemy dość szybkim krokiem, znów biegniemy i znów idziemy. Powtarzamy taki cykl przez godzinę, swobodnie można wykorzystywać taki rodzaj treningu przez pierwsze 2 miesiące, biegając około 3 razy w tygodniu.

Następnie można zwiększyć intensywność do samego biegu, bez fazy spaceru.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here