Stretching

0

Od nie dawna słychać na temat stretching-u w dosłownym tłumaczeniu z angielskiego oznacza rozciąganie .Jest to zestaw ćwiczeń fizycznych mająca na celu rozciąganie i uelastycznienie mięśni .Na początku wiele osób uważa ,ze stretching to tylko rozgrzewka przez właściwą częścią treningu , nic mylnego . Stretching to zestaw ćwiczeń rozluźniających , rozciągających połączonych w jakimś stopniu z ćwiczeniami pilates i jogą .

Wielu z nas prowadzi typowo siedzący tryb życia . Ten zestaw ćwiczeń został opracowany dla takich właśnie osób ,aby można było pracować nad rozciąganiem  zdrętwiałych mięśni . Z tej atrakcyjnej formy treningowe korzysta także wielu kulturystów .Stanowi to bardzo ważny element ich treningu . Nawet kilkanaście minut treningu w ciągu dnia pozwali nam na uzyskanie widocznych efektów , zwiększy się nasz poziom ruchów i aktywności naszego ciała .

Metody stretching-u polegają a rozciąganiu poszczególnych partii naszego ciała na okres 10-15 s ,a następnie rozluźnienie mięśni na 2-5 s. Przed treningiem należy się dość intensywnie rozgrzać ,aby nie narazić naszego ciała na kontuzje . Zaczynamy od lekkiego truchtu przez kilka minut ( 5 minut ) później wykonujemy kilka podskoków ,przysiadów .Taka rozgrzewka powinna trwać do 12 minut maksymalnie . Pozwoli nam taka rozgrzewka do przygotowania naszych mięśni do większego wysiłku . Ogólnie rzecz biorąc stretching dzielimy na dwa rodzaje .Pierwszy to stretching statyczny , oznacza to że ćwiczenia są dość energiczne .Na początku rozciągamy odpowiednią partię naszego ciała po czym następuje moment rozluźnienia na kilka sekund i ponownie powracamy do ćwiczenia .Drugim rodzajem jest stretching dynamiczny polega na wymachiwaniu nogami i rękami ,aby uzyskać maksymalne rozciągniecie mięśni .W tym typie stretching-u jest bardzo łatwo o kontuzję . Ten typ ćwiczeń nadaje się zarówno do początkowej fazy treningu jak i do końcowej jako moment na rozluźnienie naszych mięśni po dość intensywnym treningu . Zestaw ćwiczeń jest tak skonstruowany ,aby rozciągał wszystkie partie naszego ciała .

Zestaw ćwiczeń dla każdego !

 Ćwiczenia rozciągające wewnętrzną cześć ud

Kładziemy się na podłodze przy ścianie w takiej pozycji ,aby nogi dotykały ścianie oraz pośladki .Nogi w rozkroku ,zaczynamy od pogłębiania rozkroku ku dołowi .Nogi przylegają cały czas do powierzchni ściany .

Siadamy na posłodzę w rozkroku (nogi wyprostowane w kolanach ) .Wykonujemy ćwiczenie , nogi uginamy w kolanach i stykamy ze sobą podeszwami w takiej pozycji staramy się dotknąć kolanami do podłogi .Stopniowo pogłębiamy rozciągniecie .

Ćwiczenie na najszersze mięśni grzbietu

Stajemy przy stanie ,tak aby w momencie pochylenia dotykać ją wyprostowanymi rękami .Zaczynamy ćwiczenia od pochylenia się i dotknięcia rękami ściany. Pamiętamy o tym ,aby nogi były proste w kolanach . Gdy już jesteśmy w tej pozycji zaczynamy stopniowo pogłębiać skłony tułowia ( ramiona cały czas w tym samym położeniu )

Ćwiczenie na mięśnie brzucha

Kładziemy się na brzuchu , nogi przylegają do podłogi .Tułów opiera się na ramionach ,stopniowo staramy się przybliżać dłonie w stronę pasa.

Ćwiczenie na mięśnie pośladków i dolne mięśnie grzbiety

Ćwiczenie polegające na pogłębianiu skłonu do przodu .W momencie wykonywania ćwiczenia nogi i ramiona są wyprostowane .Stoimy  , nogi złączone i wyprostowane w kolanach .Wykonujemy skłon do przodu ,stopniowo staramy się go pogłębiać .

Ćwiczenie na mięśnie łydek

Najlepsze do wykonywania ćwiczenia są schody . Stajemy na jednej nodze na krawędzi schodka , ręką trzymamy się dla bezpieczeństwa poręczy .Zaczynamy pogłębianie pięty ( jednocześnie rozciągamy łydkę )

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here