Zmarszczki – przyczyny, domowe metody zapobiegania zmarszczkom

0

Zmarszczki są objawem starzenia się skóry, któremu na dłuższą metę nie jesteśmy w stanie zapobiec. Mamy jednak pewien wpływ na to, kiedy się pojawią. Warto zdawać sobie sprawę, że za przedwczesne wystąpienie zmarszczek w dużej mierze sami jesteśmy odpowiedzialni. Jednocześnie mamy możliwość je zminimalizować. Jak pozbyć się zmarszczek domowymi sposobami, nie wydając przy tym wiele pieniędzy?

Co (oprócz czasu) powoduje zmarszczki?

U niektórych osób zmarszczki pojawiają się bardzo wcześnie. Natomiast inni cieszą się nieskazitelnie gładką i młodo wyglądającą skórą przez długie lata. Szybkość pojawienia się zmarszczek może być uwarunkowana genetycznie, choć istnieje wiele innych czynników, które mogą przyspieszyć ten proces.

Za ubytek kolagenu i elastyny w naszej skórze w dużej mierze odpowiada promieniowanie UV (niezależnie od tego, czy eksponujemy skórę na słońcu, czy opalamy się w solarium). Przedwczesne występowanie zmarszczek jest charakterystycznym zjawiskiem u osób palących papierosy, czy też przez długi czas przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Zmarszczki pojawiają się już u bardzo młodych osób, które mają bardzo ekspresyjną mimikę twarzy. W wielu wypadkach przedwczesne zmarszczki pojawiają się w momencie, kiedy chudniemy dużo w krótkim czasie lub stosujemy nieprawidłową dietę. Bardzo szybkie starzenie jest widoczne także u osób nadużywających alkoholu i narkotyków. Inne czynniki to chroniczny stres i bardzo intensywna aktywność fizyczna. Sprawiają one, że w naszym organizmie pojawia się ogromna ilość wolnych rodników, które są odpowiedzialne między innymi za procesy starzenia.

Skuteczne sposoby na zapobieganie zmarszczkom

Pierwszym krokiem do zminimalizowania zmarszczek jest unikanie czynników, które przyspieszają ich pojawienie się. Przede wszystkim postarajmy się ograniczyć przebywanie na słońcu. Jednocześnie nie możemy całkowicie z niego rezygnować, gdyż promienie słoneczne są niezbędne do wytwarzania w naszym organizmie witaminy D. Jeżeli jednak chcemy dłużej cieszyć się młodo wyglądającą skórą, powinniśmy zrezygnować z opalania. Dotyczy to zarówno kąpieli słonecznych, jak i wizyt w solarium. Przed każdym wyjściem na słońce dobrze jest nałożyć na skórę filtr przeciwsłoneczny z bardzo wysokim filtrem. Kiedy podczas bardzo upalnych dni musimy wyjść na zewnątrz – weźmy ze sobą parasol słoneczny lub przynajmniej kapelusz, który osłoni naszą twarz.

Bezwzględnie zrezygnujmy z palenia papierosów, picia dużych ilości alkoholu, niedopuszczalne są także substancje psychoaktywne.

Współczesnemu człowiekowi bardzo trudno jest uniknąć stresu, jednak ze względu na jego niszczący wpływ na nasz organizm, warto nauczyć się lepiej sobie z nim radzić. W celu zminimalizowania stresu warto spróbować medytacji, jogi, a jeżeli wolimy – modlitwy.

Choć aktywność fizyczna jest nam niezbędna dla zachowania zdrowia, nie należy z nią przesadzać. Osoby, które przed długi czas bardzo intensywnie trenują, starzeją się znacznie szybciej od tych, którzy preferują umiarkowaną aktywność fizyczną.

Zadbajmy, żeby nasza dieta była dobrze zbilansowana. Jej podstawą powinny być owoce i warzywa, które zawierają ogromne ilości antyoksydantów – spowalniają one procesy starzenia. W naszej diecie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w witaminę C – bierze ona udział w syntezie kolagenu. Warto spożywać też żywność bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe – na przykład owoce awokado, siemię lniane, tłusta ryby morskie. Jednocześnie nie zapominajmy o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Jeżeli pijemy zbyt mało, nasza skóra staje się cienka i traci jędrność.

Unikajmy bardzo szybkiego chudnięcia. Jeżeli chcemy dłużej cieszyć się młodo wyglądającą skórą bez zmarszczek powiedzmy nie wszystkim dietom cud, które obiecują schudniecie dziesięciu kilogramów w dwa tygodnie. Nawet jeżeli jest to możliwe, dla naszej skóry oznacza to przedwczesne starzenie.

Jak pozbyć się zmarszczek domowymi metodami?

Żeby pozbyć się zmarszczek często nie potrzebujemy bardzo drogich kosmetyków, ani zabiegów medycyny estetycznej. Nawet jeżeli o nich myślimy, warto przekonać się jak bardzo możemy wpłynąć na stan naszej skóry domowymi metodami.

Joga twarzy to bardzo skuteczny sposób na zmarszczki, który nic nas nie kosztuje. Żeby zobaczyć jego efekty potrzeba jednak nieco czasu i samodyscypliny. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że na naszych twarzach znajduje się około pięćdziesięciu mięśni. Możemy je trenować tak jak i inne mięśnie naszego ciała. Joga twarzy polega na wykonywaniu określonych min, które wymagają uaktywnienia mięśni. Bardzo ważne jest wykonywanie ćwiczeń systematycznie. Pierwsze efekty można zaobserwować już po upływie dwóch tygodni. Należy jednak pamiętać, że mięśnie nieużywane zanikają. Joga twarzy nie gwarantuje nam trwałych efektów. W sytuacji, kiedy przestaniemy ćwiczyć – mięśnie zaczną stopniowo zanikać, a wygląd naszej twarzy pogorszy się.

masaż przeciwzmarszczkowyInnym niezwykle skutecznym, a zarazem modny sposobem na pozbycie się zmarszczek jest masaż twarzy. Regularne masowanie miejsc, w których pojawiają się zmarszczki pozwoli je zminimalizować i opóźni ich pogłębianie się. Istnieje wiele technik masażu twarzy. Warto zapoznać się z nimi i wybrać tę, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Przed wykonaniem masażu skóra powinna być dokładnie oczyszczona i natłuszczona. Dzięki temu unikniemy jej naciągania. Masaż twarzy przeznaczony jest dla osób cierpliwych. Żeby cieszyć się satysfakcjonującymi efektami należy wykonywać go regularnie, przez co najmniej dziesięć minut dziennie. Jeżeli przerwiemy masaże, uzyskane rezultaty zaczną stopniowo zanikać.

Nie potrzebujemy drogich kosmetyków, żeby nawilżyć, zregenerować i odmłodzić naszą skórę. Do tego celu znakomicie nadają się oleje. Świetne efekty uzyskamy wmasowując w dokładnie oczyszczoną skórę olej kokosowy, olej tamanu, olej manuka, olej lniany, Olej z awokado, rycynowy, migdałowy czy sezamowy.

Bardzo ciekawe efekty uzyskamy przygotowując maseczki przeciwzmarszczkowe ze składników dostępnych w naszej lodówce. Idealnymi składnikami maseczek będą: owoce awokado, jogurty naturalne, kurkuma, algi morskie, banany, papaja czy ogórki.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here