Cześć ludzi nie zwraca uwagi na to w jaki sposób się odżywia. Często są to osoby młode, które na skutki nieodpowiedniej diety będą musiały prawdopodobnie nieco poczekać. Wydają one pieniądze na słodycze, napoje gazowane i dania typu fast food, nie myśląc o tym, że za takie decyzje żywieniowe prędzej czy później słono zapłacą. Jakie są konsekwencje niewłaściwej diety nam grożą?
Nadwaga i otyłość
Stosowanie niewłaściwej diety bardzo często przyczynia się do powstania nadwagi i otyłości. Jest to problem powszechny, gdyż kilogramy odkładają się stopniowo, a my przyzwyczajamy się do nowej masy ciała. W wielu wypadkach zauważamy, że coś jest nie tak, gdy nasza waga znacznie wykracza ponad normę.
Kiedy dochodzimy do wniosku, że najwyższy czas, żeby zająć się tym problemem, często zaczynamy stosować niskokaloryczne diety, które wprawdzie mogą nam pomóc sporo schudnąć w stosunkowo krótkim czasie, jednak zazwyczaj kończą się efektem jojo – już kilka tygodni po zakończeniu diety możemy ważyć więcej niż przed jej rozpoczęciem.
Problemy z trawieniem
Jednym z częstszych skutków niewłaściwego odżywiania są problemy trawienne. Jeżeli z naszym codziennym menu znajdują się pokarmy zawierające substancje antyodżywcze, musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później pojawią się u nas niedobory ważnych substancji odżywczych. W przypadku, kiedy stan taki będzie trwał dłużej, istnieje ryzyko pojawienia się wielu poważnych chorób.
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego pojawiają się również wtedy, gdy spożywamy produkty, na które jesteśmy uczuleni. Wielu ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy, że cierpi na alergie i nietolerancje pokarmowe. Nie łączą oni pogarszającego się stanu zdrowia ze stosowaną dietą, dlatego mają małe szanse na rozwiązanie swoich problemów.
Niekorzystny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego (zaparcia, wzdęcia) ma też dieta zawierająca bardzo małe ilości błonnika. Błędem popełnianym przez znaczną część społeczeństwa jest doprowadzenie do odwodnienia organizmu.
Jeżeli chcemy zapobiec problemom trawiennym, wypróbujmy dietę eliminacyjną. Dobrze jest również prowadzić dzienniczek żywienia, w którym będziemy zapisywali wszystkie spożywane produkty i reakcje naszego organizmu na nie. W ten sposób łatwiej jest zlokalizować ewentualne alergie i nietolerancje, a następnie wykluczyć z menu żywność, która nam nie służy.
Załamanie metaboliczne
Długotrwałe, niewłaściwe odżywianie się może doprowadzić do załamania metabolicznego. Kiedy przez dłuższy czas stosujemy niskokaloryczną, ubogą w składniki odżywcze dietę, tempo naszej przemiany materii spada. W efekcie pomimo że jemy niewiele – nie możemy schudnąć. W wyniku załamania metabolicznego spożywanie takiej ilości kalorii, na jaką wskazywałoby nasze dzienne zapotrzebowanie, doprowadzi do tycia.
Wyjście ze stanu załamania metabolicznego jest trudne i długotrwałe. Wymaga zastosowania racjonalnej diety o większej wartości energetycznej niż dotychczas (początkowo spowoduje to tycie, ale nie możemy nic na to poradzić). Bardzo ważne jest również wprowadzenie do naszego planu dnia regularnej aktywności fizycznej.
Gorsze samopoczucie
Jednym z najszybciej odczuwalnych efektów niezdrowego odżywiania jest pogorszenie samopoczucia. To co jemy ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Jednocześnie bardzo niewielu ludzi (również lekarzy) nie zdaje sobie z tego sprawy. Kiedy nasze samopoczucie jest bardzo obniżone, nikt nie zapyta nas o sposób odżywiania – najprawdopodobniej zostaną nam przepisane leki przeciwdepresyjne (o długiej liście efektów ubocznych).
Złe odżywianie może skutkować obniżeniem energii, sennością lub problemami z zasypianiem, rozdrażnieniem, nerwowością, problemami z pamięcią i koncentracją, a nawet stanami depresyjnymi. Zazwyczaj zmiana diety jest w tym przypadku znacznie bardziej skuteczna niż jakiekolwiek leki.
Jeżeli chcemy cieszyć się dobrym samopoczuciem, powinniśmy sięgać po żywność jak najmniej przetworzoną. W naszym menu nie może zabraknąć warzyw i owoców, produktów zawierających duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Nie zapominajmy także o węglowodanach złożonych w postaci kasz, brązowego ryżu i pieczywa pełnoziarnistego – uwalniają one cukier do krwi powoli, ponadto są bogate w witaminy z grupy B (niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego)..
Nieatrakcyjny wygląd
Długotrwałe niezdrowe odżywianie może odbić się negatywnie na naszym wyglądzie. Niewłaściwa dieta niekorzystnie wpływa na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Na twarzy mogą pojawić się wypryski, skóra wygląda na szarą i zmęczoną. Włosy stają się matowe, zaczynają wypadać. Paznokcie stają się kruche, mają tendencje do pękania. Zła dieta może spowodować zatrzymanie się wody w organizmie, co będzie objawiało się między innymi nieestetycznym cellulitem. Ciało osoby żywiącej się fast foodami często jest mało jędrne.
Błędy w odżywianiu mogą często powodują, że zapach naszego potu staje się bardzo nieprzyjemny. Choć nie ma to nic wspólnego z wyglądem, wpływa niekorzystnie na to jak postrzegają nas inni ludzie. Jeżeli nie odpowiada nam zapach konkretnej osoby, często uznajemy ją za mało atrakcyjną, choć widząc ją na zdjęciu, ocenilibyśmy jej wygląd pozytywnie.
Słaba kondycja fizyczna
Niewłaściwa dieta wpływa na naszą kondycję fizyczną. Nasz organizm jest mniej wydolny, dlatego nie możemy ćwiczyć tak intensywnie jak wówczas gdybyśmy odżywiali się zdrowo. Zazwyczaj nie mamy też na to większej ochoty. Charakterystycznym jest, że osoby, które odżywiają się źle, często prowadzą siedzący tryb życia.
Szybkie starzenie się organizmu
Zdrowa żywność zawiera duże ilości antyoksydantów, które neutralizują i wypłukują z naszego organizmu wolne rodniki. Przypominamy, że wolne rodniki nie tylko odpowiadają za rozwój poważnych chorób, ale też za tempo procesów starzenia. Jeżeli odżywiamy się źle, starzejemy się szybciej. Z tego względu warto jest zmienić nawyki żywieniowe, kiedy nie poczyniły jeszcze poważnych spustoszeń w naszym organizmie.
Zaburzenia odżywiania
Zła dieta może doprowadzić nas do poważnych zaburzeń odżywiania takich jak bulimia czy anoreksja. Choć początkowo możemy nie przejmować się złą dietą, z czasem niewłaściwe nawyki żywieniowe mogą stać się przyczyną wyrzutów sumienia, pogorszonego samopoczucia. Negatywne emocje są tym silniejsze, gdyż często nie możemy zrezygnować z niewłaściwej diety, do której się przyzwyczailiśmy. W efekcie możemy zacząć chorować na bulimię, anoreksję lub mieć tendencje do kompulsywnego jedzenia. Wychodzenie z zaburzeń odżywiania jest bardzo trudne (niekiedy się nie udaje) i często wymaga długotrwałej terapii. Z tego względu warto jest zrobić wszystko, żeby nie dopuścić do wystąpienia takich problemów.
Poważne choroby dietozależne
Nieprzywiązywanie uwagi do jakości (i ilości) pokarmów, które spożywamy może doprowadzić nas do poważnych chorób. Osoby, które odżywiają się niezdrowo często cierpią na cukrzycę, choroby układu krążenia, różnego rodzaju alergie, choroby o podłożu neurologicznym. W skrajnych wypadkach zła dieta może doprowadzić do pojawienia się nowotworów, a nawet do śmierci.