Wampiry emocjonalne pozornie nie różnią się od innych ludzi, możemy spotkać je w każdym miejscu. Nie wypiją one naszej krwi, jednak mogą skutecznie pozbawić energii i radości życia. W jaki sposób rozpoznać wampira emocjonalnego i jak się przed nim chronić?
Czym są wampiry emocjonalne?
Większość z nas na którymś etapie swojego życia miała do czynienia z wampirem emocjonalnym. Takiej osoby nie rozpoznamy natychmiast, gdyż działa ona powoli. Potrzebujemy czasu, żeby stwierdzić, że jest ona dla nas wampirem emocjonalnym. Wampiry emocjonalne to często osoby charakteryzujące się bardzo niskim poczuciem własnej wartości, często chorujące na depresję. Są to osoby niedojrzałe psychicznie. Czerpią one siły z poczucia dominacji nad innymi ludźmi. Tego rodzaju wampiry mogą znajdować się wśród naszych znajomych, współpracowników, a także członków bliższej i dalszej rodziny. Kontakt z nimi sprawia, że czujemy się smutni, bezwartościowi, tracimy energię i chęć do życia. Często zdarza się, że takie osoby nie są świadome swoich działań. Wampir emocjonalny może krytykować nas na każdym kroku, deprecjonować wszystkie sukcesy, podważać naszą wartość. Jego destrukcyjny wpływ jest szczególnie widoczny, kiedy jesteśmy z nim w bliskim związku. Wyróżniamy kilka typów wampirów emocjonalnych. Zerwanie relacji z nimi bywa bardzo trudne, ale w wielu wypadkach jest konieczne.
Jakie znamy typy wampirów emocjonalnych?
Cechą wspólną wszystkich wampirów energetycznych jest to, że nie są one w stanie wytworzyć pozytywnej energii. Zawsze biorą, nie są jednak w stanie niczego dać od siebie.
Jednym z popularniejszych typów wampira jest pasywny agresor. Taka osoba ma ciągłe zastrzeżenia do naszych działań i pretensje do nas, jednak nigdy nie komunikuje tego wprost. Raczej będzie się on starał wywołać w nas poczucie winy. Z uśmiechem na twarzy przekona nas, że to my jesteśmy odpowiedzialni za całe zło tego świata. Kontakt z taką osobą sprawia, że zaczynamy tłumaczyć się z naszych wyborów i działań. Dodatkowo tracimy pewność siebie.
Zupełnie inaczej działa wampir o osobowości narcyza. Z pozoru wydaje się on być przemiłym, fascynującym człowiekiem. Przy bliższym poznaniu orientujemy się, że uważa się on za centrum wszechświata. Jednym z problemów takiej osoby jest niemal całkowity brak empatii. Jest ona próżna, od całego świata oczekuje zachwytu własną osobą. Wampir – narcyz wpada w złość, kiedy zauważa, że jego status jest zagrożony. W relacjach nie dostrzega on innych ludzi, cały czas mówi tylko o sobie i oczekuje tego od innych. Jego partner i znajomi mogą czuć się niedoceniani i samotni, nie mogą liczyć również na wsparcie narcyza.
Wampir ofiara ma skłonność do ciągłego użalania się nad sobą. Niezależnie od sytuacji, on zawsze jest nieszczęśliwy. Choć jego życie wydaje się mu pasmem nieszczęść, jego zdaniem nigdy nie ma w tym jego winy. Po prostu cały świat uwziął się na niego. Taka osoba nie jest w stanie wziąć odpowiedzialności za własne życie. Nie można na nią liczyć. Dodatkowo osoby przebywające w jej towarzystwie mogą czuć się znużone i zniechęcone ciągłymi narzekaniami.
Wampir kontroler uważa się za osobę perfekcyjną, która wszystko robi najlepiej. Taka osoba mówi nam nie tylko co powinniśmy robić, ale również i czuć. Tego typu wampir uważa się za lepszego od innych ludzi, co daje mu prawo do dawania rad, nawet wtedy, kiedy nie jest o to proszony. Jest w swoim żywiole, kiedy czuje, że panuje nad sytuacją i innymi ludźmi. Osoby w jego towarzystwie mogą czuć się stłamszone.
Agresor napastnik to wampir, który działa otwarcie. Jego atak może przybierać różne formy – krytyki, obrażania, a niekiedy nawet przemocy fizycznej (zwłaszcza wówczas, kiedy czuje, że jego ofiara jest słaba). Taki wampir wszędzie tworzy konflikty, dąży karania innych ludzi. Życie z nim jest bardzo trudne, osoby w jego otoczeniu mogą czuć się zastraszone, towarzyszy im ciągły lęk przed napadem złości wampira.
Wampir krytyk dostrzega w nas wady, których nikt inny (często nawet my sami) nie zauważył. Dodatkowo będzie on dążył do ich wyolbrzymiania i nagłaśniania. Taka osoba plotkuje na nasz temat, często nawet podając nieprawdziwe informacje. Jest on usatysfakcjonowany, kiedy kogoś skompromituje, popsuje komuś opinię.
Jak się chronić przed wampirami emocjonalnymi?
Sposobów ochrony przed wampirami emocjonalnymi jest wiele. Taktyka jest przede wszystkim zależna od tego z jakim typem wampira mamy do czynienia. Bardzo ważne jest, żebyśmy byli świadomi poczucia własnej wartości, jasno wyznaczali granice, a kiedy trzeba – stanowczo mówili nie. Jeżeli spotkamy na swojej drodze agresora napastnika, w żadnym wypadku nie pozwalajmy się obrażać. Bądźmy pewni siebie, a kiedy zajdzie taka konieczność – zerwijmy kontakt z taką osobą. Zerwanie kontaktów jest zalecane również z wampirem krytykiem, który rozpowszechnia plotki na nasz temat.
Jeżeli mamy w swoim otoczeniu wampira kontrolera nie dajmy się mu zdominować. Podziękujmy za dobrą radę, a następnie poinformujmy go, że postąpimy zgodnie z naszym uznaniem. Kiedy taka osoba zauważy, że nie ma na nas wpływu, prawdopodobnie poszuka sobie innej ofiary.
W przypadku wampira narcyza i wampira ofiary skuteczną strategią wydaje się ignorowanie. Problem zaczyna się, kiedy jesteśmy z związku z narcyzem. Nie da się ukryć, że taka osoba nie jest w stanie stworzyć relacji partnerskiej, co stawia nasze kontakty pod znakiem zapytania.