Surówka z kiszonej kapusty i oleju lnianego – idealna solo i jako dodatek do obiadu

0

Surówka z kiszonej kapusty dość często wykorzystywana jest w polskiej kuchni. Bardzo często wykorzystujemy ją jako dodatek do obiadu. Świetnie komponuje się z rybami, a także ryżem i ziemniakami. Z powodzeniem możemy zjeść ją również na kolację. Jak zrobić surówkę z kapusty kiszonej? Dlaczego warto dodać do niej oleju lnianego? Jak taka potrawa wpływa na nasze zdrowie?

Surówka z kiszonej kapusty i oleju lnianego – jakie składniki należy przygotować?

Wykonanie surówki z kiszonej kapusty jest bardzo proste. Jednak, żeby danie było nie tylko smaczne, ale również pełne wartości odżywczych, ważne jest wybranie odpowiedniej kapusty. Powinna ona pochodzić ze sprawdzonego źródła. Współcześnie wielu producentów dodaje do kapusty octu, przez co traci ona swoje właściwości. Bardzo istotne jest, żeby na etykiecie produktu znajdował się napis „kapusta kiszona”. Pamiętajmy, że kapusta kwaszona to nie to samo. 

Do przygotowania surówki będą nam potrzebne następujące składniki:

  • około 250 g kapusty kiszonej,
  • jedno jabłko,
  • średnia marchew, 
  • szczypta kminku,
  • pieprz czarny do smaku, 
  • pół cebuli,
  • dwie łyżki oleju lnianego,
  • opcjonalnie łyżka posiekanej natki pietruszki.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie kapusty. Powinniśmy dokładnie ją opłukać, następnie odsączyć i drobno pokroić. Kapustę przekładamy do miseczki. Następnie myjemy i obieramy marchew i jabłko, po czym ścieramy je na tarce (wybieramy grube lub średnie oczka). Cebulę obieramy i kroimy w piórka. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, dodajemy olej lniany, przyprawy i natkę pietruszki. Surówkę można przechowywać w lodówce, choć najlepiej jest ją zjeść od razu po przygotowaniu.

Surówka z kiszonej kapusty i oleju lnianego – dlaczego warto

Kiszone kapusta jest cennym dodatkiem do naszego jadłospisu, ponieważ posiada liczne właściwości lecznicze. Jest odpowiednia dla osób odchudzających się, gdyż zawiera niewiele kalorii. Można jeść ją praktycznie bez ograniczeń.

Kapusta kiszona dostarcza nam dużych ilości witaminy C, a także związków mineralnych takich jak wapń, żelazo, potas i magnez. Jest ona również znakomitym źródłem błonnika pokarmowego, przez co korzystnie wpływa na układ trawienny. Po jej spożyciu przez długi czas czujemy się syci, co sprawia, że łatwiej jest nam wytrwać na diecie.

Surówka z kapusty kiszonej to także znakomity probiotyk. Zawiera ona kwas mlekowy, który pomaga w rozwoju dobrych bakterii jelitowych. Z tego względu surówka ta jest obowiązkową pozycją z menu osób, które przeszły antybiotykoterapię.

Również zawarty w surówce olej lniany wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie. Charakteryzuje się on korzystnymi proporcjami kwasów omega-3 do omega-6, przez co zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na schorzenia układu sercowo-naczyniowego (obniża on poziom złego cholesterolu we krwi, zwiększa natomiast stężenie cholesterolu dobrego). Jest on dobrym źródłem witaminy E, która znakomicie wpływa na kondycję naszej skóry. Jest ważna także dla prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego.

Surówka doskonale nadaje się jako dodatek do obiadu. Można ją również potraktować jako odrębne danie.

4.7/10 - (7 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here