Rutyna (rutynozyd) – charakterystyka, wpływ na zdrowie, przeciwwskazania do stosowania rutyny

0

Rutyna większości z nas kojarzy się z lekami i suplementami diety wspomagającymi odporność organizmu. Warto zdawać sobie sprawę, że lista jej zastosowań jest znacznie dłuższa. Czym jest rutyna? Jakie produkty spożywcze ją zawierają? Czy istnieją przeciwwskazania do przyjmowania rutyny?

Co to jest rutyna?

Rutyna (znana również jako rutynozyd) jest to organiczny związek chemiczny, który zalicza się do glikozydów flawonoidowych. Rutyna po raz pierwszy wyizolowana została z ruty zwyczajnej (i tej roślinie zawdzięcza swoją nazwę) w 1984 roku. Odkrył ją norymberski aptekarz August Weiss. Wyizolowana rutyna ma postać żółtego, krystalicznego proszku, który pod wpływem światła zmienia swoją barwę na ciemniejszą. W tej chwili rutynę pozyskuje się z rośliny o nazwie perełkowiec japoński, a także z czarnego bzu, ziela gryki, mięty pieprzowej, dziurawca zwyczajnego, czy berberysu pospolitego. Rutynozyd znajduje się w składach wielu leków, suplementów diety, a także kosmetyków przeznaczonych między innymi do cery naczynkowej. Rutyna niekiedy nazywana jest witaminą P, co jest błędne (witamina P to mieszanka 30 bioflawonoidów, a rutyna to tylko jeden z nich). Rutynozyd nadaje się do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego. Preparaty z rutyną dostępne są w postaci tabletek i kapsułek, maści, żeli, a także kremów i balsamów.

Rutyna – wpływ na zdrowie

Rutyna ma wszechstronny pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Nasz organizm sam nie jest w stanie jej syntetyzować, dlatego konieczne jest dostarczanie jej wraz z pożywieniem (a także lekami i suplementami diety). Rutyna wchłaniana jest w jelicie cienkim (szacuje się, że wchłanialność tego związku oscyluje na poziomie od 15 do 17 procent). Przemiany biochemiczne rutyny odbywają się w wątrobie.

Pozytywny wpływ rutyny na zdrowie wynika między innymi z faktu, że jest ona silnym antyoksydantem. Jest ona w stanie wychwytywać i usuwać z organizmu wolne rodniki, co chroni przed powstawaniem wielu chorób (nawet tak poważnych jak choroby nowotworowe) i przedwczesnym starzeniem. Rutynozyd chroni błony komórkowe, niedopuszcza do wystąpienia stresu oksydacyjnego, zmniejsza podatność organizmu na infekcje.

W kontekście ochrony przed infekcjami warto wspomnieć również o tym, że rutyna w suplementach diety często występuj razem z witaminą C. Takie połączenie jest jak najbardziej uzasadnione, gdyż rutyna spowalnia procesy utleniania kwasu askorbinowego. W efekcie wzmacnia i przedłuża jego działanie.

obrzęk nóg, kobieta, szpilkiNiezwykle ważną właściwością rutyny jest jej zdolność do uszczelniania naczyń krwionośnych. Rutynozyd poprawia elastyczność naczyń, dzięki czemu chroni przed obrzękami i zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków (dodatkowo w przypadku istniejących już żylaków i pajączków regularne przyjmowanie rutyny może zmniejszyć widoczność tych zmian). Co więcej uszczelnienie naczyń włosowatych sprawia, że są one mniej przepuszczalne dla chorobotwórczych drobnoustrojów. W rezultacie nie są one w stanie rozprzestrzeniać się po organizmie i wywoływać stanów zapalnych.

Rutyna jest w stanie obniżać toksyczność utlenionego cholesterolu, a nawet hamować reduktazę aldozową (jest to enzym mogący powodować dysfunkcje pracy serca). Z powyższych względów stosowanie rutyny zaleca się w profilaktyce miażdżycy i chorób serca (niektórzy lekarze zalecają profilaktyczne przyjmowanie rutyny pacjentom zagrożonym zawałem serca i udarem mózgu).

Korzystny wpływ na stan naczyń krwionośnych sprawia, że rutyna może chronić również nasze oczy. Spożywanie produktów bogatych w rutynę, a także przyjmowanie suplementów diety zawierających ten flawonoid chroni przed takimi chorobami wzroku jak jaskra, pomaga też  obniżać ciśnienie wewnątrz gałek ocznych. Zmniejsza ponadto prawdopodobieństwo wystąpienie retinopatii, czy neuropatii.

Stosowanie rutyny jest uzasadnione także w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów. Jest ona skuteczna, gdyż działa ochronnie na kolagen i elastynę. W rezultacie może złagodzić dolegliwości przeciwbólowe, wzmocnić stawy i zwiększyć ich ruchomość.

Rutynę docenią osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie. Jest ona pomocna, gdyż posiada zdolność hamowania wydzielania histaminy i bradykininy (a w rezultacie blokowania reakcji alergicznych). Mało kto zdaje sobie sprawę, że rytynozyd wspiera funkcjonowanie ludzkiego mózgu – chroni on przed niedokrwieniem mózgu i zaburzeniami pamięci.

Rutyna działa przeciwwirusowo. Jest pomocna przy częstych krwawieniach z nosa. Zapobiega również powstawaniu obrzęków śluzówek (jest to ważne na przykład przy katarze).

Zastosowanie rutyny w kosmetyce

Rutyna ma korzystny wpływ na kondycję ludzkiej skóry, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jako, że jest ona bardzo silnym antyoksydantem, wykorzystuje się ją do produkcji kosmetyków przeciwstarzeniowych. Kremy zawierające rutynę poprawiają napięcie skóry, a także zmniejszają widoczność zmarszczek.

Rutynozyd hamuje stany zapalne, poprawia cyrkulację krwi i uszczelnia naczynia krwionośne, dlatego znakomicie sprawdza się w preparatach dedykowanych do pielęgnacji skóry naczynkowej. Dodatkowo kosmetyki z rutyną spowalniają łuszczenie się naskórka i przyspieszają gojenie się ran.

W kosmetykach rutyna łączona jest z witaminą C (wzmacnia jej działanie), która również posiada doskonałe właściwości pielęgnacyjne.

Źródła rutyny

blankRutyna znajduje się w wielu produktach, które spożywamy na co dzień. Warzywa, które są szczególnie bogate w ten flawonoid to: brokuły, marchew, szparagi, ziemniaki, papryka, cebula, pomidory, kapary. Rutynozyd jest obecny także w owocach: malinach, owocach cytrusowych, morelach, brzoskwiniach, figach, wiśniach, jabłkach, winogronach, śliwkach, owocach rokitnika, aronii.

Inne rośliny o wysokiej zawartości rutyny to gryka, ruta, perełkowiec japoński, amarantus, eukaliptus, głóg, lipa, dziurawiec, mięta pieprzowa, fiołek trójbarwny, podbiał pospolity, rozchodnik ostry, wyka, a także szczaw.

Przeciwwskazania do stosowania rutyny

W przypadku większości osób suplementy diety i leki zawierające rutynę są dobrze tolerowane. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że ich długotrwałe przyjmowanie w niektórych przypadkach może wiązać się z pewnym zagrożeniem (zwłaszcza dla osób zażywających leki). Rutyna może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, a w efekcie zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia krwotoków.

Osoby przyjmujące sulfonamidy muszą mieć świadomość, że suplementy i leki, w których składzie znajduje się rutyna i witamina C mogą spowodować wytrącanie się w moczu kryształów.

Nad przyjmowaniem preparatów z rutyną warto zastanowić się także gdy przyjmujemy antybiotyki aminoglikozydowe lub leki przeciwdepresyjne – rutynozyd będzie obniżał ich skuteczność.

Kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią przed rozpoczęciem suplementacji rutyny powinny skonsultować się z lekarzem. Ważne jest również, żeby w przypadku leków i suplementów przyjmować jedynie dawki zalecane przez producenta.

U niektórych osób rutyna może wywołać skutki uboczne (choć w większości przypadków mają on charakter przejściowy) w postaci mdłości.

6/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here