Rosół – dlaczego warto go jeść, sprawdzony przepis na rosół

0

Rosół jest jedną z popularniejszych potraw kuchni polskiej. W różnych wariantach możemy go spotkać w niemal każdym rejonie kraju. Jakie wartości odżywcze ma rosół? Jak rosół wpływa na nasze zdrowie? Jak ugotować rosół?

Jakie właściwości ma rosół?

Tradycyjnie rosół gotowano na bazie zasolonego i wysuszonego mięsa (w ten sposób przedłużano jego trwałość zanim pojawiły się lodówki). Współcześnie na dobre odeszło się od suszenia, a bazą do rosołu jest mięso surowe. Mięso gotuje się bardzo długo. Zazwyczaj do zupy dodaje się także warzyw i przypraw.

Zupa jest zasobna w białko, tłuszcze, witaminy, minerały (ich rodzaj zależy w dużej mierze od tego jakie warzywa zostały wykorzystane do gotowania rosołu). Rosół jest ponadto źródłem kolagenu, który wzmacnia nasze chrząstki i stawy, a ponadto pozwala zachować skórę w dobrej kondycji.

Rosół idealny w sezonie jesienno-zimowym

Rosół jest zupą, którą bardzo chętnie spożywamy w okresie jesienno-zimowym, a także wówczas, gdy jesteśmy przeziębieni. Zupa ta ma właściwości rozgrzewające. A co równie ważne – pobudza apetyt (kiedy jesteśmy chorzy zazwyczaj mamy z nim problem). Zupa charakteryzuje się ponadto działaniem przeciwzapalnym. 

Wartość energetyczna rosołu jest zależna od tego jakich składników użyliśmy do jego ugotowania. Jeżeli jest on bardzo tłusty, oczywistym jest, że zawiera więcej kalorii.

Zupę najczęściej podaje się z białym makaronem, który jest produktem wysokokalorycznym, a jednocześnie lekkostrawnym.

Jak ugotować rosół?

Jedną z ważniejszych kwestii związanych z gotowaniem rosołu jest wybór odpowiedniego mięsa. W przypadku rosołu sprawdzi się każdy rodzaj mięsa. Tradycyjnie zupę gotowało się na kościach, a także wołowinie, drobiu i cielęcinie. Zupa taka zazwyczaj charakteryzowała się wysoką zawartością tłuszczu. 

Współcześnie modny jest rosół gotowany na chudym mięsie. Często wybieramy chude mięso drobiowe, rezygnujemy natomiast całkowicie z mięsa czerwonego. Takie wybory odbijają się na smaku i kaloryczności zupy.

W przypadku rosołu duży wpływ na smak aromat mają również użyte warzywa i przyprawy. Najczęściej dodaje się do niego pora, pietruszki, selera, cebuli, marchewki. Niezbędne przyprawy to  liść laurowy, pieprz, sól, a także ziele angielskie. W przypadku rosołu bardzo ważne jest, żeby był on klarowny – z tego względu podczas jego gotowania zbiera się i usuwa ścięte białko, które tworzy charakterystyczną pianę.

Przygotowanie rosołu zaczynamy od oczyszczenia mięsa i kości, a także podzielenia ich na mniejsze kawałki (jest to ważne, gdyż w ten sposób do zupy przeniknie więcej odżywczych substancji).

Mięso i kości należy włożyć do dużego garnka, a następnie zalać zimną wodą (nigdy nie zalewamy ich wodą ciepłą). Następnie dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, ziarna czarnego pieprzu i inne przyprawy, których zdecydowaliśmy się użyć. Gotowanie rosołu jest czasochłonne. Należy gotować zupę na małym ogniu przez sześć godzin, jeżeli zdecydowaliśmy się użyć mięsa wołowego. Wybór chudego mięsa drobiowego sprawia, że możemy skrócić czas gotowania do dwóch godzin. Co jakiś czas zbieramy z powierzchni zupy ścięte białko (ma ono postać mało atrakcyjnej, szarej piany).

Pokrojone warzywa należy wrzucić dopiero na około czterdzieści minut przed zakończeniem gotowania. W międzyczasie w innym naczyniu gotujemy makaron, który zalewamy rosołem. Zupa smakuje doskonale ze świeżym koperkiem lub posiekaną natką pietruszki.

4.7/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here