Rodzaje jogi – jaki wybrać

2

Ostatnio opisałem dla Was pojęcia joga, dzisiaj pokażę rodzaje jogi, jakie istnieją w społeczeństwie. Coraz powszechniejszą ofertą wielu salonów fitness jest możliwość skorzystania z zajęć jogi. Ten sposób ćwiczeń wywodzący się ze Wschodu, połączony ze specyficzną filozofią nie jest już niczym egzotycznym, staje się u nas coraz bardziej popularny. Jeśli uważasz więc, że zajęcia z jogi mogłyby dać ci coś dobrego, warto byś najpierw zorientował się, czego możesz oczekiwać po poszczególnych rodzaji jogi i co jeszcze wiąże się z wykonywaniem tych ćwiczeń.

Słowo joga wywodzi się z sanskrytu i oznacza nic innego jak połączenie. Chodzi tu o połączenie między ciałem, umysłem i duszą. Powszechne rozumienie jogi często sprowadza ją do samych asanów, czyli pozycji ciała przyjmowanych przez ćwiczących. Jednak to nie wszystko i na tym nie kończy się joga. Poza rozwojem fizycznego ciała, liczy się tu również rozwój duchowy i mentalny, powrót do wewnętrznej harmonii.
Joga to nie tylko rozciąganie mięśni. Pozycje wykonywane w jodze mają na celu także ich wzmocnienie oraz rozwinięcie, jednak nie z naciskiem na samo zdobycie siły, liczy się również elastyczność. W zależności od tempa wykonywania kolejnych ćwiczeń, można uzyskać efekt spalania kalorii – jeśli robi się to szybko, czy zwiększenia wytrzymałości – przy wolniejszym tempie ćwiczeń. Poza ich wykonywaniem, na zajęciach z jogi otrzymuje się także informacje jak należy prawidłowo i głęboko oddychać czy medytować. Całość może być połączona z głębszą ideologią – wszystko zależy od prowadzącego zajęcia.

Style w jodze

W jodze wyodrębniło się wiele stylów, z których każdy wnosi coś ciekawego i jest praktykowany przez spore grupy ludzi. Poniżej przedstawione zostały rodzaje na które można natknąć się w Polsce. Oto krótkie opisy każdego z nich.

Hatha joga
Joga ta skupiona jest przede wszystkim na aspekcie fizycznym ćwiczeń oraz relaksacji. Zajęcia są zazwyczaj prowadzone powoli, a ćwiczenia łagodne i dostępnego wykonania dla osób w każdym stopniu zaawansowania, nawet dla tych którzy rozpoczynają swoją przygodę z jakimkolwiek rodzajem ćwiczeń. Hatha joga dla wielu osób jest często wstępem do przejścia do innych rodzajów jogi.

Ashtanga
Ten styl jogi jest szybki i kładzie większy nacisk na fizyczne umiejętności uczestników. Polega na płynnym przechodzeniu z jednej pozycji do drugiej. Zestaw ćwiczeń wykonywany jest zwykle w tej samej kolejności. Podczas praktyki tego rodzaju jogi nabywa się zwinności oraz wzmacnia siłę.

Iyengar
Joga Iyengar polega na długim utrzymywaniu danej pozycji, często z wykorzystaniem rekwizytów. Niezwykle istotne jest tu dokładne i precyzyjne ustawienie się w każdej z pozycji, tak aby odczuć jak największe korzyści dla ciała i zniwelować negatywne oddziaływanie czy ból.

Kundalini
Joga Kundalini jest jedną z najstarszych form jogi, choć na zachodzie popularna jest od niedawna.
Ten rodzaj jogi skupia się na przepływie energii przez ciało, wykorzystywaniu rezerw energii gromadzonych i podstawy kręgosłupa. Niezwykle ważne jest tu dostosowanie oddechu i ruchu. Zwykle ćwiczenia polegają na rozgrzewaniu kręgosłupa, wzmacnianiu jego elastyczności oraz medytacji. Kundalini joga jest dobra dla tych, którzy cenią sobie również duchowy aspekt ćwiczeń.

Vinyasa
Joga Vinyasa to dość energiczne ćwiczenia, których celem jest synchronizacja oddechu z ruchem ciała. Słynną pozycją jest tu „pozdrowienie słońca”. Przejście z jednej pozycji do drugiej jest płynne, tak że dla obserwatorów może wyglądać jak taniec. Ćwiczenia są bardzo różnorodne, każdy może odnaleźć w nich coś dla siebie.

Hot joga
Tą odmianę ćwiczy się w pomieszczeniu, gdzie temperatura dochodzi do 30, 40 stopni, ćwiczenia wykonywane są energicznie, dzięki czemu ciało intensywnie się poci i wydala toksyny. Rozgrzane ciało jest też bardziej elastyczne. Na ćwiczenia warto przyjść z własnym ręcznikiem i matą, a przed i po pić dużo wody.

Anusara
Joga Anusara jest nurtem bardziej związanym z filozofią. Zajęcia te są proste i prowadzone w przyjazny sposób. Medytuje się nad dobrem a pozycje przyjmowane podczas ćwiczeń służą ‘otwieraniu serca’.

Jivamukti
Joga Jivamukti opiera się na dość intensywnych ćwiczeniach fizycznych, jednak nie bez znaczenia jest w niej również oddech i medytacja oraz nauka duchowa.

Integral
Joga Integral topołączenie jogi hatha z większym naciskiem na ćwiczenia oddechu oraz rozmowy na tematy duchowe i medytacje.

Sivananda
Ten rodzaj jogi opiera się na pięciu zasadach – dwunastu ćwiczeniach asanów, prawidłowym oddechu, relaksacji, diecie wegetariańskiej oraz wprowadzeniu pozytywnego myślenia i medytacji.

ForRest
Ten rodzaj charakteryzuje się dużą skutecznością wykonywanych ćwiczeń w oczyszczaniu ciała oraz wyciszaniu negatywnych emocji. Trening jest dość intensywny i prowadzi głównie do wzmocnienia mięśni brzucha i wprowadzeniu na stałe głębokiego oddechu.

Kripalu
Joga Kripalu ma dość indywidualne podejście co do tego, na co kładziemy główny nacisk. Może być to medytacja, może być to fizyczne i duchowe oczyszczenie. Wszystkie praktyki wykonywane są w indywidualnym tempie ćwiczących.

Oceń ten post
reklama

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here