Joga – dlaczego warto?

0

Ci którzy praktykują jogę, często wskazują na liczne korzyści płynące z tych ćwiczeń. Czy warto zapisać się na takie zajęcia lub rozpocząć samodzielne ćwiczenia? Co mogą dać one naszemu ciału i umysłowi?

Pierwszą zauważalną korzyścią, jaką wymieniają ćwiczący, jest zwiększenie elastyczności ciała. Powiększa się zakres ruchów jakie można wykonać, zarówno ze strony bioder, kręgosłupa, jak i ramion. Polepsza się stan stawów i mięśni.

Kolejną korzyścią, jest, co może niektórych dziwić, wzrost siły. W wielu ćwiczeniach całe ciało opierane jest na kończynach, co wzmacnia mięśnie i powoduje wzrost ich wytrzymałości i mocy, szczególnie zauważalny podczas dłuższego przetrzymywania niektórych pozycji.

Po jakimś czasie regularnych treningów jogi można zauważyć, że pojawia się stałe napięcie mięśni. Nawet po zakończeniu ćwiczeń można je odczuć dość wyraźnie. Dzięki temu ciało jest bardziej wytrzymałe i sprężyste.

Joga ma także bardzo dobre oddziaływanie przeciwbólowe. Pomaga ona zwiększyć elastyczność i wytrzymałość mięśni, przez co może zapobiegać niektórym rodzajom bólów. Szczególnie korzystna jest joga dla osób które cierpią na bóle pleców, spędzają długie godziny siedząc przy komputerze, czy za kółkiem.

Korzyści z jogi dotyczące fizycznego aspektu ćwiczeń zamykają się na oddechu. Można zauważyć, ze u osób które praktykują jogę, pojawia się głębszy oddech, pozwalający dotlenić cały organizm i nabrać ciału energii. Na co dzień wiele osób oddycha zbyt płytko i nawet tego nie zauważa. Joga uczy jak lepiej wykorzystywać całą pojemność naszych płuc.

Ćwiczenia jogi podejmowane są z różnych przyczyn, jednak niektórzy wymieniają także wiele korzyści poza ciałem, jakich doświadczyli trakcie ćwiczeń. Przede wszystkim często pojawia się tu odczucie wewnętrznego spokoju, zmniejszenie stresu czy poprawienie odczuwania i świadomości swojego ciała. Dla niektórych przygoda z jogą jest też początkiem duchowej przemiany.

A Ty, jakie korzyści uważasz za najbardziej atrakcyjne?

3/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here