Pszenica durum – charakterystyka, wartości odżywcze, zalety

0

Współcześnie coraz więcej mówi się o właściwościach pszenicy durum, czyli pszenicy twardej. Dietetycy zalecają kupowanie makaronów wykonanych właśnie z tej odmiany pszenicy, argumentując, że jest ona zdrowsza od innych. Jakie właściwości ma twarda pszenica?

Kilka słów na temat twardej pszenicy

Twarda pszenica nazywana także pszenicą durum wywodzi się z Bliskiego Wschodu. Uprawiano ją także w Chinach i Afryce. W Europie pojawiła się ona stosunkowo późno. Cechą charakterystyczną pszenicy durum jest twarde bielmo. Jest ona źródłem węglowodanów, tłuszczów, białka. Dostarcza nam witamin (są to przede wszystkim witaminy z grupy B), a także niezbędnych dla funkcjonowania naszego organizmu minerałów:

  • potasu,
  • miedzi,
  • manganu,
  • cynku,
  • fosforu,
  • żelaza.

W skład pszenicy durum wchodzą karotenoidy – przede wszystkim luteina, która korzystnie wpływa na wzrok, a dodatkowo chroni organizm przed niszczącym działaniem wolnych rodników. O pszenicy durum nie powinny zapominać również kobiety w ciąży – zawiera ona kwas foliowy niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu.

Mąka z pszenicy durum chłonie znacznie mniejsze ilości wody niż mąka produkowana z tradycyjnej pszenicy. Co więcej charakteryzuje się przyjemnym, wyrazistym smakiem. Z tego względu jest chętnie wykorzystywana do produkcji makaronów. Nadaje się ona również do innych celów – można wypiekać z niej ciasto, sprawdzi się również jako baza do budyniów.

Twarda pszenica na odchudzanie

Pszenica durum zawiera pokaźne ilości błonnika, dzięki czemu po jej spożyciu odczuwamy sytość. Z tego względu powinna się ona znaleźć w menu osób odchudzających się. Błonnik reguluje procesy trawienne, co więcej sprawia, że osoby stosujące dietę redukcyjną nie mają ochoty na przekąski pomiędzy posiłkami.

Jednocześnie należy pamiętać, że przy spożywaniu produktów wykonanych z pszenicy durum trzeba zachować umiar – w 100 g zawiera ona bowiem około 350 kcal.

Semolina i kasza kuskus

Mianem semoliny określamy mąkę produkowaną z pszenicy durum. Szczególnie dużą popularnością cieszy się ona we Włoszech. Z kolei kasza kuskus jest to niezwykle drobna kasza, która powstaje przy obróbce mechanicznej twardej pszenicy.

Twarda pszenica dla osób chorujących na cukrzycę

Pszenica durum jest zalecana osobom chorującym na cukrzycę, a także stosującym dietę Montignaca, gdyż charakteryzuje się ona niskim indeksem glikemicznym (po jej spożyciu poziom cukru we krwi podnosi się stopniowo).

Bardzo ważną kwestią jest gotowanie wyrobów z pszenicy durum. Zaleca się gotowanie ich al dente (czyli na półtwardo). Im krótszy czas obróbki termicznej, tym niższy indeks glikemiczny i korzystniejszy wpływ żywności na nasze zdrowie.

Przeciwwskazania do spożywania pszenicy durum

Choć twarda pszenica ma wiele prozdrowotnych właściwości, nie jest polecana każdemu. Zawiera ona gluten, dlatego powinny z niej zrezygnować osoby chorujące na celiakię. W ich przypadku spożycie twardej pszenicy może skutkować dolegliwościami ze strony układu pokarmowego – wzdęciami, biegunkami, zaparciami, czy bólami brzucha. Nietolerancja glutenu może się objawiać również znacznym spadkiem wagi, czy apatią.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here