Ciasto szpinakowe to deser inny niż wszystkie. Jego intensywny zielony kolor do złudzenia przypomina leśny mech. Smak ciasta nie rozczarowuje. Zadowoli nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Na pewno nie wyczujemy w nim szpinaku. Osobom stawiającym swoje pierwsze kroki w kuchni wykonanie tego ciasta może wydać się trudne, jednak nic bardziej mylnego. Przy odrobinie cierpliwości wypiek z pewnością się uda.
Ciasto szpinakowe – w jakie składniki należy się zaopatrzyć?
Do wykonania ciasta będą nam potrzebne następujące składniki:
- około 450 g świeżego szpinaku,
- jedna szklanka cukru,
- dwie trzecie szklanki oleju rzepakowego,
- dwie szklanki mąki pszennej,
- trzy jajka,
- dwie łyżeczki proszku do pieczenia,
- do dekoracji borówki, świeże liście mięty, owoc granatu.
Składniki na krem to:
- około 200 ml śmietanki 36%,
- 250 g serka mascarpone,
- jedna łyżeczka ekstraktu z wanilii,
- trzy czubate łyżki cukru pudru.
Ciasto szpinakowe – przygotowanie w kilku krokach
Jeżeli zdecydowaliśmy się użyć szpinaku mrożonego, powinniśmy go rozmrozić, a następnie odcisnąć (nie powinien on jednak być zbyt suchy). Następnie przy użyciu blendera mielimy go na jednolitą masę. Kolejnym krokiem jest włożenie szpinaku go garnka i podgrzanie – nie powinno trwać to zbyt długo (maksymalnie dwie minuty). Kiedy liście zwiędną odciskamy nadmiar wody, po czy ponownie je blendujemy.
Jajka wbijamy do miski, dodajemy do nich cukier i ubijamy przy pomocy miksera. Nie przestając miksować powoli wlewamy olej. Do tak powstałej masy dodajemy szpinak i mieszamy do momentu, kiedy wszystkie składniki się połączą.
Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia, po czym przesypujemy ją do masy powstałej z cukru, jajek, oleju i szpinaku. Składniki mieszamy, a następnie przelewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia.
Ciasto wkładamy do piekarnika nagrzanego do stu osiemdziesięciu stopni i pieczemy około czterdziestu minut. Następnie odstawiamy je do wystudzenia.
Kiedy nasze ciasto będzie stygło, możemy zająć się przygotowaniem kremu. Śmietankę, ser mascarpone, wanilię, a także cukier puder ubijamy przy pomocy miksera przez kilka minut.
Ostudzone ciasto należy delikatnie przekroić na dwie części. Na jednej z nich wykładamy krem. Z drugiej należy wybrać puszysty środek i ułożyć go na warstwie kremu (będzie o przypominał mech). Na zielonej warstwie ciasta układamy listki mięty, borówki i cząstki granatu. Przed podaniem dobrze jest włożyć ciasto na kilkadziesiąt minut do lodówki.
Ciasto szpinakowe należy do przekąsek bardzo kalorycznych – jedna porcja zawiera ponad trzysta pięćdziesiąt kalorii (jeżeli podzielimy ciasto na szesnaście równych części). Z tego względu na tego rodzaju deser możemy pozwolić sobie jedynie okazjonalne.
Ciasto szpinakowe sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i od święta. Jeżeli ustawimy na nim świeczki stanie się idealnym tortem urodzinowym. Jest również znakomitą propozycją na święta wielkanocne – wówczas oprócz owoców i liści mięty możemy użyć typowo wielkanocnych dekoracji.