Siwienie włosów jest naturalnym procesem fizjologicznym, któremu na dłuższą metę nie możemy zapobiec. U niektórych pojawia się bardzo wcześnie, nierzadko stając się przyczyną poważnych kompleksów. Czy proces siwienia włosów można spowolnić?
Na czym polega przedwczesne siwienie włosów?
Nasz naturalny kolor włosów jest wynikiem obecności melanocytów, czyli po prostu komórek obecnych w korzeniach włosów, które wytwarzają substancje koloryzujące (melaniny). Upływ czasu sprawia, że melanocyty przestają pracować tak sprawnie jak do tej pory. Stopniowo zaczyna brakować pigmentu. Proces siwienia u większości ludzi rozpoczyna się pomiędzy trzydziestym a czterdziestym rokiem życia. Niekiedy występuje on znacznie wcześniej – już u dwudziestolatków. Wówczas można mówić o przedwczesnym siwieniu. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Przede wszystkim jednak to, kiedy zaczniemy siwieć zależy od naszych uwarunkowań genetycznych. W przypadku, kiedy nikt z naszych bliskich nie miał problemu z przedwczesnym siwieniem, oznacza to, że nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Być może odpowiedzialny jest stres, czasem zdarza się, że siwiejące wcześnie włosy są oznaką choroby.
Dlaczego włosy siwieją?
Siwienie to zaprzestanie produkcji melaniny. Zazwyczaj za ten proces odpowiedzialne są geny – większość osób siwieje w podobnym wieku co ich rodzice i dziadkowie. Niekiedy proces ten jest przyspieszony na przykład przez stres. U osób doświadczających często bardzo silnego stresu, siwe włosy pojawiają się częściej niż u rówieśników. Przedwczesne siwienie może nastąpić na skutek długotrwale stosowanej, niewłaściwej diety – dla włosów ważne są witaminy z grupy B, biotyna, a także minerały:
- jod,
- cynk,
- miedź,
- żelazo,
- selen.
Grupą o podwyższonym ryzyku wczesnego pojawienia się siwych włosów są osoby niedosypiające. Chroniczny brak snu sprawia, że nasz organizm przestaje pracować prawidłowo. Inne możliwe przyczyny przedwczesnego siwienia to anemia, choroby tarczycy, choroby jajników, palenie tytoniu, cukrzyca, zaburzenia krążenia, problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa (przestawienie kręgów szyjnych może mieć związek z siwieniem włosów), genetyczna choroba Wernera czy choroba Addisona-Biermera.
Jak opóźnić siwienie włosów?
W wielu wypadkach to jak szybko na naszej głowie pojawią się siwe włosy zależy tylko i wyłącznie od nas. Jeżeli nasza dieta nie zaspokaja zapotrzebowania organizmu na witaminy i minerały, istnieje prawdopodobieństwo, że zaczniemy siwieć wcześnie (choć oczywiście nie jest to regułą). Również podjęcie leczenia zanim jeszcze nasze włosy staną się siwe, może przynieść zadowalające rezultaty. Bardzo ważne jest, żeby zrezygnować z palenia papierosów, które są współodpowiedzialne za złą kondycję włosów, jak i całego organizmu.
Rozwój nauki sprawia, że mamy coraz większy wpływ także na czynniki genetyczne. Współcześnie naukowcy starają się wszczepić w komórki mieszka włosowego gen, który odpowiada za kolor włosów. Taki zabieg ma pomóc w przywróceniu naturalnego koloru włosów.
Współcześnie na rynku dostępne są kosmetyki, które mogą cofnąć proces siwienia włosów. Tego typu odsiwiacze są w stanie pobudzić włosy do produkowania wybranego pigmentu. Niestety dzięki nim można uzyskać kolor jedynie od średniego blondu do ciemnego brązu, dlatego nie skorzystają z nich osoby o bardzo jasnych i rudych włosach.
Silny stres może sprawić, że osiwiejemy w ciągu zaledwie kilku dni. Choć stresu nie da się całkowicie wyeliminować z naszego życia, warto nauczyć się sobie z nim radzić. Joga, modlitwa i medytacja mogą okazać się w tym przypadku bardzo pomocne.
Dieta, która opóźnia siwienie włosów
Dieta, która może w znacznym stopniu opóźnić siwienie naszych włosów powinna zawierać duże ilości warzyw i owoców. Nie powinno w niej zabraknąć także bogatej w żelazo wątróbki, ryb, owoców morza, jajek, orzechów, pestek, serów. Bardzo korzystny wpływ na włosy mają drożdże piwne, które nie tylko je wzmacniają, ale też pozwalają zachować naturalny kolor na dłużej. Warto jeść pietruszkę i pić napary ze skrzypu polnego.
Jak pielęgnować siwiejące włosy?
Włosy siwiejące to włosy bardzo problematyczne. W odróżnieniu od włosów z pigmentem są one twardsze, matowe i trudne w układaniu. Osoby, które zaczynają siwieć, często muszą pomyśleć o zmianie kosmetyków do pielęgnacji włosów, ponieważ dotychczasowe stają się niewystarczające.
Dobrym pomysłem jest samodzielna produkcja kosmetyków do włosów siwych. Warto dodać do nich aloes, który charakteryzuje się silnym działaniem nawilżającym, a także awokado, które regeneruje włosy.
Od czasu do czasu można zdecydować się na olejowanie włosów. Do tego celu wykorzystujemy olej kokosowy, sezamowy, arganowy lub łopianowy (w zależności od tego, który z nich lepiej tolerują nasze włosy). Olej wcieramy od nasady do połowy długości włosów, pozostawiamy na kilkanaście minut – do godziny. Następnie włosy myjemy przy użyciu szamponu.
Ciekawym pomysłem jest stosowanie naparów z szałwii, pokrzywy czy orzecha włoskiego, które mają właściwości przyciemniające.