Picie wody – zasady

0

Picie wody oraz nawadnianie organizmu jest bardzo istone, abyśmy funkcjonowali na odpowiednich obrotach. Najbardziej chwytliwym towarem dla osób, które dbają o siebie jest woda. Jednak czy wiemy jak ją pić? Poniżej przedstawię kilka zasad dotyczących picia wody. Dzięki temu będziecie mogli wykorzystać cały jej potencjał.

1. Wybierz dobrą wodę

Wielu twierdzi, że woda to woda, jednak jest inaczej. Wypicie szklanki wody z kranu, wody przegotowanej, wody źródlanej czy wody mineralnej to zupełnie coś innego. Chodzi tutaj o składniki mineralne, które woda powinna posiadać. Zaleca się pić wody śrenio oraz wysokozmineralizowane. Pierwszy rodzaj jest polecany wszystkim, natomiast drugi, idealnie nada się dla sportowców, ponieważ wysokamineralizacja wody zapewnia nam odpowiednią ilość sodu, który bardzo szybko tracimy w czasie treningu, a także wapń i magnez.

2. Nie daj się odwodnić

Woda powinna być pita w miarę regularnie, nie pozwól na to, aby dopadło Cię uczucie suchości w ustach. Zaleca się picie wody małymi ilościami i często. Oczywiście ważne jest także nawodnienie przed treningiem oraz w trakcie ćwiczeń.

3. Sok to nie woda

Tak, soki składają się z wody, ale nie jest to jedyny składnik. Posiadają cukry, które raczej powinniśmy ograniczać oraz nierzadko konserwanty. Cukry wpływają także na efektywne nawadnianie naszego organizmu. Soki są hipertoniczne i nie mogą być pite w trakcie wysiłku fizycznego, podobnie jak kawa czy herbata. Oczywiście nie bronię picia tych płynów, jednak nie powinny one stanowić głównego źródła wody.

4. Podczas długotrwałego wysiłku, zamień wodę na izotonik

Woda jest idealnym nawadniaczem, jednak przy długim treningu, może okazać się niewystarczająca. Dlatego wodę, w trakcie treningu 2 godzinnego, należy zamienić na izotonik. Napoje izotoniczne zawierają elektrolity, zatem wpływaja na wydolność oraz regenrację organizmu w czasie wysiłku.

5. Nie popijaj obficie posiłków

W wielu domach, naturalną rzeczą jest szklanka picia do posiłku. Zbyt duża ilość płynów, które spożywamy w trakcie posiłku, może „uszkodzić” proces trawienny pokarmu. Oczywiście nie należy odmawiać sobie kilku łyków, jednak radzę nie popadać w przesadę.

6. Twoja dieta jest bogata w białka? Pij więcej wody

Jeżeli nasza dieta jest bogata w białko, to nasze zapotrzebowanie na płyny może wzrosnąć. Jest to związane z metabolizmem animokwasów oraz usuwaniem zneutralizowanego amoniaku do mocznika (procesowi temu towarzysza dodatkowa utrata wody). Szczególnie u ciężko trenujących osób, mehanizmy kontrolujące pragnienie mogą być zaburzone.

Jak widać picie wody jest istotne i powinno być robione z głową. Zatem spróbuj zapamiętać te zasady, a Twój organizm zapomni o odwodnieniu. Pamiętajcie, że zbyt duże picie wody także może nieść za sobą złe skutki. Zatem pijmy często, ale mało.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here