Pestki moreli – charakterystyka, wpływ na zdrowie, dawkowanie, skutki uboczne, olej z pestek moreli

0

Morela to wywodzący się z Azji owoc ceniony za walory smakowe, a także zawartość cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Współcześnie mało mówi się słodkim miąższu tego owocu, gdyż cała uwaga skupiła się na jego pestkach. Pestki moreli stały się popularne przede wszystkim ze względu a zawartość amigdaliny – substancji uważanej za skuteczną w walce z wieloma nowotworami. Współcześnie amigdalina ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Choć może pomóc zwalczać nowotwory, jest jednocześnie toksyczna. Spożycie nadmiernej ilości pestek moreli może skończyć się nawet śmiertelnym zatruciem.

Właściwości pestek moreli

Pestki moreli w stu gramach zawierają około pięciuset kalorii, w połowie składają się z tłuszczów, ponad jedna trzecia ich zawartości to białko, reszta natomiast – węglowodany. Znajdziemy w nich ogromne ilości przeciwutleniaczy, a także amigdalinę, zwaną również witaminą B17. Im bardziej gorzka jest pestka – tym więcej amigdaliny zawiera. Spożywanie pestek moreli nie cieszy się popularnością przede wszystkim ze względu na ich nieprzyjemny smak.

Leczenie zawartą w pestkach moreli amigdaliną praktykowane było w starożytnym Egipcie, Rzymie i Chinach. Choć obecna w niepozornych pestkach amigdalina według niektórych badań może niszczyć komórki nowotworowe, należy pamiętać, że zawiera ona również niewielkie ilości cyjanku. O ile zjedzenie jednej – trzech pestek nie powinno doprowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych, o tyle zdaniem niektórych spożycie kilkudziesięciu może spowodować zatrucie cyjankiem, które może skończyć się nawet śmiercią.

Leczenie nowotworów przy pomocy amigdaliny jest tematem bardzo kontrowersyjnym i z pewnością wymaga prowadzenia dalszych badań.

Osoby zainteresowane amigdaliną mogą ją nabyć w wielu klepach zielarskich – może występować pod postacią gorzkich migdałów, albo właśnie jąder pestek moreli. Z całą pewnością terapię amigdaliną należy skonsultować z lekarzem.

Olej z pestek moreli do pielęgnacji skóry i włosów

pestki moreli olejPestki moreli to nie tylko kontrowersyjny pomysł na leczenie raka. Uchodzą one za bardzo skuteczny surowiec kosmetyczny. W kosmetyce wykorzystuje się przede wszystkim olej z pestek moreli. Zawiera on duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych – zwłaszcza kwasu oleinowego i linolowego. W jego skład wchodzi także kwas palmitynowy. Olej jest dobrym źródłem witamin z grupy B, znajdziemy w nim także pokaźne dawki witaminy E (znanej powszechnie jako witamina młodości) i witaminy A.

Olej z pestek moreli w kosmetykach poprawia nawilżenie skóry, zwiększa jej jędrność, a także wzmacnia barierę hydrolipidową. Można stosować go bezpośrednio na skórę. Będzie on również znakomitym składnikiem kremów, balsamów, maseczek, a kosmetyków do pielęgnacji włosów.

Co ważne olej z pestek moreli jest odpowiedni dla każdego typu skóry – zarówno suchej, jak i tłustej. Mogą go stosować osoby młode i dojrzałe. Olej z pestek moreli polecany jest kobietom w ciąży i osobom odchudzającym się, ponieważ zapobiega rozstępom. Wykazuje on ponadto właściwości przeciwzapalne. Wiele osób ceni go za to, że szybko wchłania się w skórę i nie pozostawia błyszczącego filmu. Z tego względu może być stosowany nawet pod makijaż.

Aplikowany na skórę głowy chroni przed łupieżem, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu.

Olej z pestek moreli występuje w wielu kosmetykach drogeryjnych i aptecznych, choć z powodzeniem wykonamy na jego bazie bardzo skuteczne, domowe preparaty pielęgnacyjne.

Pozyskiwany z pestek moreli olej można aplikować bezpośrednio na włosy przed ich umyciem, a jeżeli mamy problem z bardzo zniszczonymi, przesuszonymi włosami – również po ich umyciu. Nie musimy go wówczas spłukiwać.

Odżywczy olejek może stać się bazą peelingu złuszczającego. Wystarczy połączyć go z cukrem, wmasować w skórę, a następnie spłukać. Innym pomysłem (zwłaszcza na peeling do ciała) jest połączenie oleju morelowego z kawą i odrobiną soli. W ten sposób osiągniemy bardzo silny efekt złuszczający. Taki peeling będzie jednak nieodpowiedni do twarzy.

4.9/10 - (7 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here