Pasta sezamowa tahini – jak zrobić, właściwości prozdrowotne

0

Pasta sezamowa tahini powszechnie wykorzystywana jest w kuchni Bliskiego Wschodu. Jest również ważnym elementem kuchni śródziemnomorskich. W ostatnich latach staje się popularna również w Polsce, a to ze względu na jej smakowe i prozdrowotne właściwości. Jak zrobić pastę tahini? W jaki sposób wpływa ona na nasze zdrowie?

Jak zrobić pastę tahini?

Pasta tahini nazywana jest często masłem sezamowym, jako że sezam jest głównym jej składnikiem. Współcześnie możemy kupić ją w wielu sklepach, choć zdecydowanie lepiej jest przygotować ją samodzielnie – tylko wówczas mamy pewność, że produkt charakteryzuje się najwyższą jakością. Do jej wykonania będzie nam potrzebny mocny blender.

Nasiona sezamu należy delikatnie podprażyć na suchej patelni a następnie przełożyć do blendera. Mielimy je do momentu uzyskania gładkiej masy.

Jakie właściwości ma pasta tahini?

Masło sezamowe składa się w sześćdziesięciu procentach z tłuszczów. Dwadzieścia procent to natomiast białko. Zawiera ona także pewne ilości błonnika pokarmowego.

Pasta sezamowa jest tak wartościowa, gdyż większość obecnych w niej tłuszczów to nienasycone kwasy tłuszczowe – przede wszystkim kwas linolowy i oleinowy. Białko jest natomiast dobrym źródłem aminokwasów.

W paście z nasion sezamu znajduje się dużo witamin – są to przede wszystkim witaminy z grupy B (niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego), a także witamina E (nazywana także witaminą młodości i płodności). Tahini to ponadto dobre źródło minerałów:

  • wapnia,
  • cynku, 
  • magnezu,
  • manganu,
  • i żelaza.

Jest ona zasobna w antyoksydanty, które spowalniają procesy starzenia się naszego organizmu, a także zabezpieczają go przed rozwojem nowotworów.

Pasta sezamowa tahini dla zdrowia?

O paście sezamowej tahini powinna pamiętać każda osoba, która chce zadbać o swoje zdrowie. Zawarte w niej składniki obniżają poziom złego cholesterolu, zapobiegając tym samym pojawianiu się chorób układu krążenia. Pasta z sezamu wspiera pracę układu immunologicznego, nerwowego, zmniejsza ciśnienie tętnicze, wykazuje działanie przeciwzapalne.

Jej regularne spożywanie może zmniejszać prawdopodobieństwo zachorowania na choroby neurodegeneracyjne.

Pomimo licznych korzyści zdrowotnych, należy pamiętać również, że jest ona bardzo silnym alergenem. Osoby cierpiące na astmę i mające skłonności do alergii powinny zachować ostrożność przy jej spożyciu.

Zastosowanie pasty sezamowej tahini w kuchni

Pastę sezamową tahini można wykorzystywać w kuchni na wiele sposobów. Jest ona podstawowym składnikiem hummusu, możemy przygotowywać na jej bazie sosy do sałatek, dań wegetariańskich czy ryb. Warto jest dodawać ją do jogurtów (szczególnie dobrze komponuje się z jogurtem greckim), wykorzystywać do smarowania pieczywa. 

Charakterystyczny smak pasty sezamowej tahini sprawia, że doskonale pasuje ona do deserów, a także dań wytrawnych. Należy jednak pamiętać, że jest ona wysokokaloryczna, co sprawia, że osoby odchudzające się nie mogą spożywać jej bez ograniczeń.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here