Palcohol (alkohol w proszku) – charakterystyka, bezpieczeństwo, kontrowersje

0

Alkohol w proszku z założenia miał być udogodnieniem dla osób, które lubią od czasu do czasu napić się napojów wysokoprocentowych, jednak nie chcą nosić ze sobą ciężkich butelek. Palcohol jest natomiast lekki i poręczny, można zabrać go ze sobą na biwak i zupełnie tego nie odczuć. Co warto wiedzieć o alkoholu w proszku?

Jakie właściwości ma palcohol?

Mianem alkoholu w proszku określamy alkohol w formie zaabsorbowanej w cząsteczkach cyklodekstryn (czyli pochodnych glukozy). Cząsteczki są w stanie absorbować różne substancje, w tym również etanol. Cząsteczki cyklodekstryn mogą pochłonąć alkohol, który będzie stanowił mniej więcej sześćdziesiąt procent ich masy. Napoje takie mogą zawierać również substancje słodzące i dodatki smakowe.

Palcohol (jest to skrót od powered alcohol) nie jest nowym wynalazkiem. Pierwsze wnioski patentowe na ten produkt zostały złożone w Stanach Zjednoczonych już w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Alkohol w proszku dostępny jest w Holandii (sprzedawany jest jako Booz2go – charakteryzuje się stężeniem alkoholu 3% i owocowym smakiem), a także w Niemczech (nazywa się tam Subyou i zawiera 4.8% alkoholu).

Palcohol sprzedawany jest w saszetkach, z których każda waży 1.8 dag i zawiera od dziesięciu do dwunastu procent alkoholu. Jest on dostępny w kilku wariantach smakowych – na przykład rumu, wódki, kamikaze, lemon drop, cosmopolitan, mojito. Żeby cieszyć się smakiem ulubionego alkoholu wystarczy wymieszać proszek z określoną (podaną przez producenta na opakowaniu) ilością wody.

Palcohol – zagrożenia

Alkohol w proszku (tak jak i każdy alkohol) stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Jego oddziaływanie będzie zależało od płci, wieku, stanu zdrowia, ilości i jakości spożywanego trunku.

Zawsze jednak nadmierne spożycie napojów alkoholowych powoduje ryzyko uszkodzenia serca, wątroby i mózgu. U osób nadużywających alkoholu zwiększa się ryzyko zachorowania na nowotwory, czy choroby neurodegeneracyjne. Kiedy pijemy alkohol stajemy się bardziej podatni na  infekcje wirusowe i bakteryjne.

Picie alkoholu przez kobiety w ciąży może doprowadzić do uszkodzenia płodu.

Regularne spożywanie napojów alkoholowych zwiększa prawdopodobieństwo uzależnień.

Alkohol w proszku – kontrowersje

Sproszkowany alkohol nie jest dopuszczony do sprzedaży w wielu krajach. Choć może być on dużym udogodnieniem – nie trzeba nosić ciężkich butelek na imprezę, można go również spakować do torby podróżnej, wiążą się z nim liczne zagrożenia. Alkohol w takiej postaci zdecydowanie łatwiej jest przemycić i pić w miejscach publicznych (czyli tam, gdzie jego spożywanie jest zakazane).

Większa dostępność alkoholu i łatwość jego spożycia sprawia, że więcej osób będzie go nadużywać. Istnieją obawy o młodzież, której łatwiej będzie przemycić napoje wysokoprocentowe do szkoły. Alkohol w takiej formie z pewnością spotkałby się z dużym zainteresowaniem, co pogłębiłoby problemy (które w tej chwili i tak są ogromne) wynikające z jego nadmiernego spożycia.

5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here