Pajączki na nogach – charakterystyka,przyczyny, jak się ich pozbyć

0

Pajączki, czyli po prostu pękające naczynia krwionośne na nogach to problem wielu kobiet. Często pojawiają się one w okresie ciąży lub w momencie, kiedy przybieramy na wadze, chociaż nie jest to regułą. Warto zdawać sobie sprawę, że współcześnie jesteśmy w stanie niemal całkowicie zlikwidować tą nieestetyczną dolegliwość. Zanim udamy się do gabinetu lekarskiego, koniecznie wypróbujmy domowe sposoby.

Czym są pajączki, które szpecą nasze nogi?

Niekiedy na naszych nogach pojawiają się pajączki, a konkretnie pajączki śródskórne (teleangiektacje). Są one rozszerzonymi naczyniami włosowatymi, które znajdują się bezpośrednio pod skórą. Nazwa pajączki wzięła się stąd, że układają się one w kształty przypominające pająka. Nie są one wyczuwalne pod skórą, zazwyczaj mają barwę sino-niebieską lub czerwono-brunatną. Innym problemem są cienkościenne żyły siatkowate, które mogą rozszerzyć się nawet do trzech milimetrów. Układają się one w charakterystyczną niebieską siatkę.

Pajączki – dlaczego powstają?

Przyczyn powstawania pajączków i siatki rozszerzonych naczyń krwionośnych może być wiele. Charakterystyczny jest fakt, że są one problemem osób w każdym wieku. Mogą być wywołane przez czynniki genetyczne (istnieje większe prawdopodobieństwo, że i nam przypadną w udziale, jeżeli w naszej rodzinie występowały choroby żył). Innym powodem są zaburzenia hormonalne – w ich wyniku ściany naczynek ulegają znacznemu osłabieniu. Przestają się kurczyć i rozciągać tak jak u osób zdrowych. Bardzo często pajączki pojawiają się w czasie ciąży. Mogą one towarzyszyć także nadciśnieniu tętniczemu, chorobom wątroby, problemom z krzepnięciem krwi.

Do powstania pajączków może dojść na skutek starzenia się skóry, ale też w wyniku:

  • nałogowego palenia papierosów,
  • zaparć,
  • przyjmowania preparatów sterydowych,
  • otyłości,
  • przyjmowania środków antykoncepcyjnych,
  • depilacji rozgrzanym woskiem,
  • nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe.

Czynnikami ryzyka są również długo utrzymująca się wilgotność powietrza, wahania temperatury. Pajączki powstają często u osób noszących obuwie na wysokim obcasie, długotrwale przebywających w pozycji stojącej, mało aktywnych fizycznie.

Przeciwdziałanie pajączkom jest znacznie łatwiejsze niż ich leczenie. Jeżeli więc znajdujemy się w grupie zwiększonego ryzyka, postarajmy się zmienić swój styl życia. Zaoszczędzi nam to wielu problemów.

Jak pozbyć się pajączków domowymi sposobami?

Jeżeli chcemy pozbyć się pajączków lub zapobiec ich pojawieniu się, powinniśmy zmienić swój styl życia. Bardzo ważne jest wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności, a także zmiana nawyków żywieniowych. Dieta, która przeciwdziała pajączkom powinna zawierać duże ilości witaminy C i rutynę. Dobrze jest ograniczyć ilość spożywanego mięsa. Podstawę diety powinny stanowić bogate w witaminy i minerały – owoce i warzywa. Niezmiernie ważna jest rezygnacja ze spożywania alkoholu, a także bardzo ostrych potraw.

Na naszym talerzu powinny często znajdować się takie produkty jak: papryka, natka pietruszki, brokuły, dzika róża, rokitnik, marchew, kasza gryczana, czarny bez, pestki, orzechy i zboża, a także szpinak.

Duże znaczenie ma aktywność fizyczna, należy jednak pamiętać, że nie każda będzie zapobiegała pojawieniu się pajączków. Jeżeli nasze naczynka mają skłonności do pękania, unikajmy sportów siłowych. Znacznie lepszym wyborem są:

  • pływanie,
  • joga,
  • taniec,
  • pilates,
  • bieganie.

Osoby zagrożone pajączkami powinny unikać noszenia bardzo obcisłych ubrań, a także obuwia na wysokim obcasie. Warto, żeby zrezygnowały z opalania (dotyczy to zarówno opalania na słońcu i w solarium). Kiedy tylko się da, dobrze jest unikać przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Nie dla nich jest także sauna.

Dobre efekty przynosi smarowanie problematycznych miejsc maścią zawierającą wyciąg z kasztanowca, który uszczelnia naczynia krwionośne. Pomocne mogą być ponadto preparaty zawierające w swoim składzie pantenol.

Jak wygląda leczenie pajączków?

skleroterapiaKiedy domowe sposoby na pajączki okażą się niewystarczające, warto podjąć leczenie, które w większości przypadków pozwala pozbyć się problemu w stu procentach. Wybór metody leczenia jest w dużej mierze zależny od stopnia zaawansowania choroby. Zazwyczaj w przypadku pajączków stosuje się skleroterapię, czyli wstrzykiwanie preparatu, który powoduje ich zrastanie. Jeżeli naszym problemem są pojedyncze pajączki, powinien wystarczyć jeden zabieg, żeby się ich pozbyć.

Narzędziem wykorzystywanym do leczenia pajączków jest również laser pulsujący – światło lasera pochłaniane jest przez czerwony barwnik krwi, co w efekcie doprowadza do zniszczenia naczynek od środka. W miarę upływu czasu są one wchłaniane przez inne tkanki.

Pajączków można się pozbyć także za pomocą prądu. Zabieg taki nosi nazwę elektrokoagulacji. Opiera się on na tym, że prąd powoduje ścinanie się białka w naczyniach krwionośnych. W efekcie zostają one pochłonięte przez układ limfatyczny, a następnie usunięte z organizmu. Elektrokoagulacja przynosi zadowalające efekty już po pierwszym zabiegu.

Choć pajączki są przede wszystkim defektem natury kosmetycznej, nie powinniśmy ich bagatelizować, gdyż mogą one być pierwszym sygnałem rozwijającej się niewydolności żylnej.

4.7/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here