Nadwaga i otyłość to problemy zarówno natury estetycznej, jak i zdrowotnej, których większość z nas chce się pozbyć. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Są osoby, którym na myśl o schudnięciu podnosi się ciśnienie. Z czego to wynika? Czy ludziom tym nie zależy a zdrowiu i szczupłej sylwetce?
Dlaczego nie chcemy schudnąć?
Większość osób, które borykają się z nadwagą i otyłością marzy o tym, żeby schudnąć, jednak różne czynniki sprawiają, że się im to nie udaje. Istnieje jednak pewna grupa ludzi, dla której nadmierna masa ciała jest pewną formą obrony.
Niekiedy zdarza się, że osoby otyłe pochodzą z rodzin patologicznych, w których brakowało pozytywnych emocji, miłości i uwagi. Jako dzieci doświadczały traumatycznych sytuacji, z którymi do dziś nie są w stanie sobie poradzić. W wielu wypadkach trudnymi przeżyciami były molestowanie fizyczne i psychiczne. Osoby te często nie zdają sobie sprawy, że otyłość stała się dla nich buforem bezpieczeństwa.
Jeżeli osoba otyła w przeszłości doświadczyła molestowania seksualnego, może podświadomie uważać, że nadmierna masa ciała uchroni ją przed kolejnymi atakami. Otyłość sprawia, że staje się ona aseksualna, nieatrakcyjna dla potencjalnego oprawcy.
Zdarza się również, że objadanie się staje się formą autoagresji. Osoba, która doświadczyła w życiu wiele cierpienia, może mieć ochotę zaatakować ciało, przez które musiała tyle wycierpieć. Kiedy zmusza się do jedzenia ponad miarę, przez chwilę ma poczucie, że posiada władzę nad swoim ciałem, że kontroluje sytuację.
Choć otyłość staje się murem obronnym, prowadzi również do wielu przykrych sytuacji. Paradoksalnie osoba, która chce się w ten sposób bronić przed otoczeniem, otrzymuje od niego dodatkowe ciosy. Osoby otyłe często doświadczają prześladowania, które jest dodatkowym źródłem cierpień. Ochrona poprzez otyłość nie spełnia w ich przypadku swojego zadania.
Czasem nadmierna waga jest sposobem, żeby zwrócić na siebie uwagę. Chcemy pokazać naszemu otoczeniu, że w naszym życiu dzieje się źle i potrzebujemy wsparcia. Niekiedy je uzyskujemy, choć zazwyczaj tak się nie dzieje.
Zdarza się (choć współcześnie coraz rzadziej), że otyłość jest w danym społeczeństwie bardzo pożądana. Ma to miejsce zwłaszcza w sytuacji, kiedy dana grupa ma ograniczony dostęp do żywności. W czasie ubóstwa nadmierna tkanka tłuszczowa jest wyrazem wysokiego statusu społecznego.
Korzyści, które daje nam otyłość
Co ciekawe otyłość choć przez dużą część społeczeństwa nieakceptowana, może wiązać się z pewnymi korzyściami. Być może osoba, która nas wychowywała, i którą darzymy wielkim szacunkiem była otyła. W takiej sytuacji nadmierna masa ciała może wynikać z chęci identyfikacji z takim człowiekiem. Czujemy się dumni z faktu, że jesteśmy do niej podobni.
Osoby otyłe często postrzegane są jako aseksualne. Okazuje się, że nie zawsze jest to wadą. Dla niektórych ludzi otyłość jest wielką zaletą, gdyż ułatwia komunikację z innymi. Kontakty zwłaszcza z płcią przeciwną są znacznie łatwiejsze, kiedy zostaje z nich wykluczony aspekt seksualny.
Ludzie, którzy zdają sobie sprawę z korzyści jakie przynosi im otyłość, często nie mają motywacji do odchudzania. Wiedzą, że wraz ze zmianami w ciele, przyszłyby również (nie zawsze pożądane) zmiany w ich życiu.
Kiedy mamy potrzebę jedzenia
Istnieją sytuacje, w których za nadmierną masę ciała odpowiadają określone schematy poznawcze. W wielu rodzinach jedzenie jest sposobem na okazywanie miłości, sympatii i innych pozytywnych uczuć. Kiedy przyjmiemy takie założenia, odmowa przyjmowania pokarmów jest bardzo trudna.
Wielu z nas w dzieciństwie było nagradzanych za pomocą jedzenia. Z tego względu kojarzy się nam ono bardzo pozytywnie. Spożywanie kolejnej porcji ciasta dla niektórych osób może być wyrazem szacunku do siebie. Zazwyczaj jest to dla nich tak naturalne, że nie myślą o negatywnych konsekwencjach nadmiernej masy ciała.
Chyba każdy z nas myśli lub przynajmniej zna osoby, które uważają, że jedzenia nie wolno marnować. Tacy ludzie zjedzą obiad do końca, nawet jeżeli będą czuli się najedzeni. Często zjedzą także porcje innych domowników, którzy odmówili dokończenia posiłku. Jedzenie jest w ich wypadku specyficznie rozumianym poczuciem odpowiedzialności.
Bywa, że jedzenie jest traktowane jako lek uspokajający. Kiedy w dzieciństwie doświadczyliśmy bólu lub zawodu, rodzice, żeby nas pocieszyć, częstowali nas słodyczami. Jako dorośli ludzie przejęliśmy od nich ten mechanizm. Z tego względu w stresujących momentach życia wielu ludzi tyje.
Jakie są osoby otyłe?
Trudno jest jednoznacznie ocenić osobę otyłą. Często też taka ocena jest dla niej krzywdząca. Nie zdajemy sobie sprawy z przeszłości danego człowieka, nie wiemy co w życiu przeżył, co jest rzeczywistą przyczyną nadmiernych kilogramów. W wielu wypadkach nie jest to wcale słaba wola.
Część otyłych osób jest w życiu bierna, mają oni poczucie bezradności, uważają, że ich działania nie mają mocy sprawczej. Co ciekawe ludzie otyli często wykazują perfekcjonizm w wielu dziecinach życia (za wyjątkiem jedzenia).