Polskie dzieci znajdują się w czołówce państw europejskich jeżeli chodzi o nadwagę i otyłość. Sytuacja ta powinna być dla dorosłych alarmująca, gdyż nadmiar kilogramów w tak młodym wieku jest sygnałem poważnych problemów. Skąd bierze się problem otyłości wśród dzieci i młodzieży? Jak sobie z nim radzić?
Przyczyny nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży
O tym w jaki sposób odżywiają się dzieci w ogromnej mierze decydują ich rodzice. Pojawienie się nadwagi i otyłości na skalę dotychczas niespotykaną (nadwaga to problem trzydziestu procent polskich dzieci) świadczy o poważnych błędach wychowawczych.
Przyczyn tego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Współczesny człowiek ma niemal nieograniczony dostęp do wszelkiego rodzaju produktów. Co więcej polskie społeczeństwo staje się coraz zamożniejsze – jeżeli nas stać, to kupujemy.
W parze z coraz większymi zasobami idzie brak wiedzy i szkodliwe stereotypy, które do dziś funkcjonują w niektórych grupach społecznych. Wielu dziadków, a nierzadko także rodziców cieszy się, że ich dziecko dużo je. Dziecko pulchne oznacza dla nich tyle co dziecko zdrowe i zadbane. Takie osoby często nie zadają sobie nawet pytania w jaki sposób nadwaga czy otyłość wpłyną na zdrowie i psychikę dziecka.
Równie często zdarza się, że otyłość jest spowodowana zaniedbaniem przez rodziców. Dziecko je obiady w szkole, dostaje również pieniądze, które wydaje w szkolnym sklepiku słodycze, chipsy czy słodzone napoje gazowane. Rodzice są zbyt zajęci, żeby zadać sobie pytanie w jaki sposób odżywiają się ich dzieci.
W większości wypadków nadwaga i otyłości dzieci spowodowana jest złym przykładem dawanym przez rodziców. Dziecko wiernie kopiuje zachowania swoich opiekunów, nie dziwi więc, że przejmuje ich nawyki żywieniowe. Nie można się dziwić, że dziecko, które w domu ma nieograniczony dostęp do żywności wysoko przetworzonej, w końcu zaczyna tyć.
Niewłaściwa dieta idzie w parze ze znacznym zmniejszeniem aktywności fizycznej najmłodszych. Dzieci jeszcze kilkadziesiąt lat temu spędzały czas na placach zabaw, z rówieśnikami. Współcześnie rozwój nowych technologii sprawił, że wiele z nich porzuciła zabawy bezpośrednie na rzecz gier komputerowych. Wiele polskich dzieci do szkoły wożonych jest samochodem. Duża część z nich posiada zwolnienie z lekcji wychowania fizycznego, co sprawia, że większość czasu w szkole upływa w pozycji siedzącej. Następnie takie dziecko wraca do domu i siada na długie godziny przed komputerem. Wszystko to sprawia, że nadprogramowa tkanka tłuszczowa odkłada się błyskawicznie.
Wielu rodziców uczy swoje dzieci zajadać negatywne emocje. Kiedy dziecko jest smutne, często zabiera się je na lody lub pizzę. Tego sposoby na poprawienie humoru sprawiają, że młodzi ludzie nie uczą się jak prawidłowo radzić sobie z emocjami. Zamiast tego wpadają w nałóg jedzenia.
Jak radzić sobie z nadwagą i otyłością wśród dzieci i młodzieży?
Żeby rodzice zaczęli walczyć z nadwagą i otyłością u swoich dzieci, powinni zdać sobie sprawę, że ma ona szereg negatywnych następstw. Przede wszystkim z otyłego dziecka wyrasta otyły dorosły, który zazwyczaj już w młodym wieku ma wiele problemów zdrowotnych.
Nadwaga bardzo negatywnie odbija się też na psychice dziecka. Dorastanie to czas, kiedy wygląd zewnętrzny jest dla młodej osoby najważniejszy. Grube dziecko czuje się nieatrakcyjne, w efekcie bardzo cierpi. Ból ten często potęguje brak akceptacji otoczenia. Otyłe dzieci częściej niż inne stają się ofiarami prześladowań swoich rówieśników. Takie traumatyczne sytuacje zmieniają psychikę człowieka na całe życie. Otyłe dzieci często mają problemy z nauką.
Większość nastolatków podejmuje walkę z nadwagą, jednak brak wiedzy sprawia, że odbywa się to w najgorszy możliwy sposób. Dzieci decydują się na bardzo restrykcyjne diety, które przynoszą jedynie krótkotrwałe efekty lub nie przynoszą ich wcale. Co więcej stosowanie głodówek w młodym wieku może doprowadzić do zaburzeń rozwoju.
Jak radzić sobie z otyłością i nadwagą dzieci i młodzieży?
Zmiana nawyków żywieniowych w większości wypadków jest bardzo trudna. Wprowadzenie takich zmian z trudem przychodzi dorosłym, zazwyczaj jest jeszcze trudniejsze w przypadku dzieci. Jeżeli jednak doprowadziliśmy do zaniedbań w tej kwestii i nasze dziecko ma nadwagę, powinniśmy koniecznie zmienić styl żywienia całej rodziny. Należy liczyć się z tym, że młody człowiek przyzwyczajony do niezdrowej żywności będzie protestował.
Bardzo ważne jest, żeby rodzice sami zaczęli się zdrowo odżywiać. Dzieci bowiem raczej naśladują ich zachowania, a nie słuchają słów. Niekiedy warto jest skontrolować na co dziecko wydaje pieniądze w ciągu dnia. Jeżeli nie może obejść się bez coli i batoników, być może warto na jakiś czas wstrzymać mu kieszonkowe.
Nawet jeżeli nasze dziecko posiada zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego, nie możemy pozwolić, żeby w jego rozkładzie dnia zabrakło ruchu. Dobrze jest zorganizowanie dziecku czasu w taki sposób, żeby nie spędzało całych dni przed komputerem.
Odchudzanie dzieci i nastolatków nie jest zadaniem prostym, dlatego znacznie lepiej jest postawić na profilaktykę.