Odchudzanie z pozoru jest prostym procesem. Po prostu jemy mniej, zaczynamy uprawiać sport, a kilogramy szybko spadają. Niestety gdyby było to takie proste, większość z nas byłaby szczupła. Problemem jest między innymi fakt, że nadwaga w wielu wypadkach wiąże się z nieumiejętnością radzenia sobie z emocjami. Dodatkowo zazwyczaj nie posiadamy wiedzy o tym jak zdrowo i trwale schudnąć. W efekcie sięgamy po diety cud, które rujnują nasze zdrowie i często kończą się przybraniem na wadze. Od czego zacząć odchudzanie, żeby tym razem się udało?
Po pierwsze wiedza
W przypadku wielu osób niepowodzenia w odchudzaniu wynikają z braku wiedzy. Często zdarza się, że osoba, która chce schudnąć szuka diety cud, która pomoże jej schudnąć wiele w bardzo krótkim czasie. Twórcy takich diet zazwyczaj pomijają informacje, że stworzony przez nich jadłospis nie pokrywa zapotrzebowania na witaminy, minerały i inne substancje odżywcze. Zachęcają doskonałymi efektami nie wspominając o tym, że po prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jojo po zakończeniu odchudzania jest bardzo wysokie. Co więcej często obiecują, że schudniemy dziesięć, a nawet piętnaście kilogramów, co jest kłamstwem, gdyż ilość zgubionych kilogramów zależy od wagi wstępnej, płci, wieku, czy choćby trybu życia.
Jeżeli chcemy schudnąć trwale, koniecznie zdobądźmy rzetelną wiedzę na temat odchudzania. Bardzo ważne jest także kontrolowanie swojego stanu zdrowia. Wybraną dietę warto jest skonsultować z lekarzem.
Naszym obowiązkiem jest nauczenie się prawidłowego komponowania posiłków. Pamiętajmy, że zdrowa dieta powinna dostarczać nam pięćdziesięciu pięciu procent energii pochodzącej z węglowodanów złożonych, piętnastu procent energii z białka, z kolei tłuszcz powinien stanowić trzydzieści procent dziennej dawki kalorii. Jeżeli nie czujemy się na siłach, żeby skomponować dietę, która nie tylko pomoże nam schudnąć, ale będzie też korzystna dla naszego zdrowia, poradźmy się doświadczonego dietetyka.
Skąd brać motywację do odchudzania?
Jeżeli mamy na swoim koncie kilka diet odchudzających, które zakończyły się porażką, prawdopodobnie nasza motywacja do odchudzania jest słaba. Oczywiście chcielibyśmy ważyć mniej, jednak nie wierzymy, że jesteśmy w stanie osiągnąć swój cel. W sytuacji, kiedy nie wierzymy w siebie, bardzo pomocne okaże się wsparcie innych osób – na przykład dietetyka, czy trenera personalnego. Mogą oni pochwalić się dużym gronem podopiecznych, którym udało się schudnąć przy ich pomocy. Jeśli nie jesteśmy w stanie zaufać sobie, zaufajmy profesjonalistom. Dzięki nim mamy pewność, że schudniemy więcej w jak najkrótszym czasie, gdyż ich doświadczenie pomoże nam uniknąć błędów.
Dodatkowo przed rozpoczęciem odchudzania warto zadać sobie pytanie, czy jesteśmy gotowi na wyrzeczenia, które się z nim wiążą. W przypadku niektórych osób problem jest z tym, że wprawdzie chciałyby one ważyć mniej, jednak nie są w stanie zrezygnować z ulubionych przekąsek i siedzącego trybu życia. Takie osoby po prostu lubią wylegiwać się godzinami przed telewizorem, a na myśl o sporcie odczuwają dreszcze. Na sukces w odchudzaniu mogą liczyć jedynie wówczas, kiedy świadomie zrezygnują z niezdrowych nawyków.
Uważajmy na ograniczenia kalorii
Choć odchudzanie jest związane z ograniczeniem spożywanych kalorii, pamiętajmy, że nie możemy w tej kwestii przesadzać. Choć chudniemy, kiedy dostarczamy naszemu organizmowi mniej energii niż on zużywa, warto zdawać sobie sprawę, że nadmierne ograniczenia mogą spowodować spowolnienie metabolizmu. Co więcej uboga w kalorie dieta sprawia, że organizm zaczyna pobierać energię z mięśni. W efekcie tracimy tkankę mięśniową, a poziom tłuszczu w naszym ciele nie zmienia się wiele.
Jedzenie powinno nam smakować
Wielu ludzi nie podejmuje odchudzania, gdyż dieta redukcyjna kojarzy się im z jedzeniem niesmacznym. Jeżeli do tej pory trafialiśmy na diety skomponowane w taki sposób, że woleliśmy zjeść jeszcze mniej niż zakładał jadłospis, zdajmy sobie sprawę, że nie musi tak być. Ograniczenie kalorii nie zakłada, że jedzenie nie powinno nam smakować.
Oczywiście powinniśmy zrezygnować z żywności wysoko przetworzonej, białego chleba, dań typu fast food, słodyczy, słodzonych soków, gazowanych napojów, jednak nie oznacza to, że jedzenie przez nas spożywane nie może mieć dobrego smaku.
Kiedy ograniczymy spożycie cukru i soli, odkryjemy wiele nowych smaków, których dotąd nie zauważaliśmy. Na diecie możemy wykorzystywać przyprawy, które sprawią, że nasze posiłki staną się aromatyczne, a także zdrowsze.
Od czasu do czasu pozwalajmy sobie na przekąski
Rygorystyczna dieta w wielu przypadkach jest wrogiem odchudzania. Nie zaprzepaścimy diety, jeżeli od czasu do czasu pozwolimy sobie na niezdrowe przekąski. Jeśli raz na tydzień kupimy sobie deser lodowy lub ulubioną czekoladę, paradoksalnie łatwiej będzie nam wytrwać na diecie. Jest to bardzo ważne dla naszej psychiki, która nie lubi całkowitych wyrzeczeń. Kiedy wiemy, że danego dnia bezkarnie możemy zjeść czekoladę, prawdopodobnie nie będziemy myśleć o niej obsesyjnie i łatwiej wytrwamy w postanowieniach.
Nie załamujmy się jedną porażką
Wiele osób zakończyło dietę i marzenia o szczupłej sylwetce z powodu jednorazowego niepowodzenia. Przysięgali sobie oni, że ich dieta będzie w stu procentach zdrowa, jednak zły dzień w pracy lub kłótnia z partnerem sprawiły, że hamulce się osłabiły i dana osoba urządziła sobie prawdziwą ucztę. Zwłaszcza w przypadku perfekcjonistów porażka chwilowe zapomnienie się może spowodować osłabienie poczucia własnej wartości, brak wiary w siebie, a w efekcie porzucenie diety.
Jest to poważny błąd. Na początku odchudzania postanówmy sobie, że dołożymy wszelkich starań, żeby wytrzymać na diecie, jednak w przypadku, kiedy przydarzy się nam chwila słabości, nie będziemy się obwiniać ani robić z tego powodu dramatu. Po prostu następnego dnia będziemy kontynuować odchudzanie jakby nic się nie stało.
Jedzmy o stałych porach
Zdecydowanie zwiększymy swoje szanse na schudnięcie, jeżeli będziemy jeść o stałych porach. Nasz organizm przyzwyczai się do otrzymywania posiłków w określonym czasie, a w efekcie procesy trawienia będą przebiegały efektywniej.
Zdaniem wielu dietetyków dobrą praktyką jest spożywanie mniejszych posiłków, ale częściej. Zalecają oni jedzenie nawet pięciu dań w ciągu dnia, koniecznie w odstępach nie krótszych niż trzy godziny.
Aktywność fizyczna wspomaga odchudzanie
W procesie odchudzania aktywność fizyczna pełni bardzo ważną rolę. Kiedy ćwiczymy, komórki naszego organizmu są dotleniane, co przyspiesza spalanie kalorii. Regularne uprawianie sportu, który sprawia nam przyjemność nie tylko sprawi, że schudniemy, a w naszym ciele pojawi się więcej tkanki mięśniowej. Staniemy się również zdrowsi, nasz mózg będzie lepiej funkcjonował, a nasze samopoczucie się poprawi.
Jednocześnie należy pamiętać, żeby nie przesadzić z ćwiczeniami. W przypadku odchudzania znacznie lepiej sprawdza się umiarkowana, a nie intensywna aktywność fizyczna.
Dodatkowo sport należy dostosować do własnych potrzeb i możliwości. Osoby, które cierpią na znaczną nadwagę lub otyłość, powinny rozpocząć od dłuższego spaceru trzy razy w tygodniu. W miarę jak ich kondycja zacznie się poprawiać, można pozwolić sobie na większy wysiłek.
Jak zakończyć dietę i uniknąć efektu jojo
Wiele diet odchudzających kończy się efektem jojo. Osoba, której udało się schudnąć, wraca do starych nawyków żywieniowych i szybko zaczyna tyć. Często zdarza się, że po kilku miesiącach waży więcej niż przed rozpoczęciem odchudzania.
Jeżeli chcemy tego uniknąć powinniśmy zadbać o prawidłowe wychodzenie z diety. W żadnym wypadku nie wolno nam wracać do nawyków żywieniowych sprzed diety. Nasza dieta powinna być dobrze zbilansowana. Stopniowo możemy zwiększać kaloryczność posiłków. W ciągu pierwszych trzech miesięcy możemy zwiększyć ilość kalorii o sto. Po tym czasie możemy spożywać dwieście – trzysta kalorii więcej. Bardzo ważne jest, żeby dodatkowe kalorie nie pochodziły ze słodyczy i innych wysoko przetworzonych produktów.