Oczyszczanie organizmu z toksyn – jak to zrobić domowymi sposobami?

1

Współczesny człowiek na co dzień ma kontakt z toksynami, które w dłuższej perspektywie czasu mają zgubny wpływ na jego zdrowie. Trujące substancje znajdują się w spożywanym przez nas pokarmie, wodzie, którą pijemy, powietrzu, którym oddychamy. W wielu wypadkach nie jesteśmy w stanie wyeliminować ich z naszego życia. Jednak możemy skorzystać ze sprawdzonych sposobów na detoksykację organizmu.

Jakie substancje są niebezpieczne dla naszego organizmu?

Codziennie do naszego organizmu przedostaje się wiele substancji, z których istnienia często nie zdajemy sobie nawet sprawy. Jeżeli jesteśmy mieszkańcami wielkich miast, największe ilości toksyn wdychamy wraz z powietrzem. W smogu, który przykrywa miasto w sezonie jesienno-zimowym znajdują się dioksyny, metale ciężkie, czy polichlorowane węglowodory.

Nie każdy czyta etykiety produktów spożywczych, które lądują na jego talerzu. Wiele warzyw i owoców, które uważamy za zdrowe jest pryskanych w celu ochroni przed szkodnikami i przedłużenia ich trwałości. Mogą one zawierać niebezpieczne pestycydy, a także glin, kadm, czy ołów. Spożywana przez nas żywność zawiera niekiedy konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku, czy substancje zapachowe, które u niektórych przyczyniają się do rozwoju alergii. Wiele toksyn znajdziemy również w drogeryjnych kosmetykach.

Toksyny na różne sposoby niszczą nasz organizm. Ich długotrwały wpływ sprawia, że zaczynam chorować.

Kiedy warto oczyścić organizm z toksyn?

W zależności od tego jakimi toksynami jest zatruty nasz organizm, możemy cierpieć z powodu różnych dolegliwości. Często objawami zatrucia są:

 • brak energii,
 • uczucie chronicznego zmęczenia,
 • złe samopoczucie,
 • rozdrażnienie,
 • zaparcia,
 • wzdęcia,
 • nadmierne gazy,
 • problemy z cerą,
 • osłabione włosy,
 • skłonność do łamania paznokci.

Jeżeli zaobserwowaliśmy u siebie przynajmniej część z wyżej wymienionych objawów, być może jest to znak, że powinniśmy pomyśleć o oczyszczaniu organizmu.

Do oczyszczania warto jest dobrze się przygotować, gdyż w pewnych wypadkach może nam ono bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Oczyśćmy naszą dietę

Oczyszczanie organizmu nie będzie skuteczne, jeżeli nie zmienimy naszych złych nawyków żywieniowych. W sytuacji, kiedy na naszym stole codziennie znajduje się żywność wysoko przetworzona, koniecznie z niej zrezygnujmy. Rezygnujemy z produktów typu fast-food, białej mąki, czerwonego mięsa, mleka i przetworów mlecznych. Dobrze skomponowana dieta powinna opierać się na warzywach i owocach, produktach pełnoziarnistych, białku pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, a także na zdrowych tłuszczach.

Konieczna jest rezygnacja z używek takich jak napoje energetyczne, kawa, alkohol, czy papierosy. Jeżeli pominiemy ten etap, kuracje oczyszczające nie przyniosą nam żadnych korzyści.

Pijmy duże ilości wody

Warunkiem koniecznym osoby, która chce oczyścić swój organizm z toksyn jest picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej lub źródlanej. Niezbędne minimum to dwa litry dziennie. Ilość tę należy zwiększyć w czasie upałów, gdyż w gorące dni nasz organizm wraz z potem wydala duże ilości wody.

Włączmy do menu produkty bogate w błonnik

Kolejnym zaleceniem dla osoby, której zależy na skutecznej detoksykacji organizmu jest włączenie do menu większych ilości błonnika. Błonnik nie jest trawiony przez nasz organizm, za to świetnie wyłapuje wszelkie toksyny, które wraz z nim są usuwane z organizmu. Jest on na tyle skuteczny, że jego regularne spożywanie może w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i inne nowotwory.

Jednocześnie powinniśmy zdawać sobie sprawę, że w przypadku błonnika należy zachować umiar. Choć bezcenny dla naszego zdrowia, w zbyt dużych ilościach utrudnia przyswajanie witamin i minerałów. Nadmiar błonnika w diecie może doprowadzić do niedoborów substancji odżywczych, a w efekcie do mniej lub bardziej poważnych chorób.

Zioła i zielona herbata

Oprócz wody możemy pozwolić sobie na picie zielonej herbaty, a także herbatek ziołowych, które posiadają właściwości oczyszczające organizm. Zielona herbata przyspiesza metabolizm, poprawia procesy trawienne, a także pomaga w szybszym spalaniu tłuszczów. Równie pozytywny wpływ na obciążony toksynami organizm mają takie zioła jak między innymi mniszek lekarski, mięta pieprzowa, skrzyp polny, czy fiołek trójbarwny.

Jedzmy owoce

W oczyszczaniu organizmu z toksyn mogą nam pomóc owoce. Warto postawić na jabłka, cytryny, żurawinę, granaty, grejpfruty, czy figi. Zawierają one spore ilości błonnika, a także przeciwutleniaczy, które wychwytują i usuwają z organizmu wolne rodniki. Cytryna szczególnie dobrze wspiera pracę wątroby, która odpowiedzialna jest za oczyszczanie organizmu z toksyn. Jeżeli będziemy pić wodę z sokiem z cytryny codziennie rano – przyspieszymy przemianę materii.

Młody jęczmień

blankProduktem, który może skutecznie wspomagać oczyszczanie organizmu z toksyn jest młody jęczmień. Swoje silne działanie oczyszczające zawdzięcza on przeciwutleniaczom i chlorofilowi. Co więcej znajdziemy w nim sporo witamin, które korzystnie wpływają na kondycję naszego organizmu.

Diety oczyszczające

W sieci znajdziemy przykłady wielu diet, których zadaniem jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Ich charakterystyczną cechą jest niska zawartość kalorii, a także brak wszystkich niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania substancji. W wielu wypadkach diety oczyszczające mogą nam przynieść korzyści. Warunkiem jest jednak to, że nie będą trwały zbyt długo. Dodatkowo konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do nich.

Jeżeli do tej pory codziennie żywiliśmy się daniami typu fast-food i jedliśmy słodycze, przejście na warzywną dietę oczyszczającą będzie dla naszego organizmu szokiem. Co więcej, kiedy po zakończeniu kuracji powrócimy do dawnych nawyków żywieniowych, nie odniesiemy praktycznie żadnych korzyści. Przygotowanie do kuracji oczyszczającej należy zacząć od zmian w naszej diecie. Rezygnujemy z żywności wysoko przetworzonej, wprowadzamy do menu zdrowe produkty, dopiero później możemy pozwolić sobie na pełną kurację oczyszczającą.

Kuracja oczyszczająca nie może trwać zbyt długo, ponieważ jest to prosta droga do wystąpienia niedoborów składników odżywczych. Najbezpieczniej jest zacząć od jednodniowej głodówki, którą możemy powtarzać regularnie.

4.9/10 - (4 votes)
reklama

1 KOMENTARZ

 1. przede wszystkim to co jest najważniejsze to to żeby jelita odpowiednio działały. wystarczy po prostu nimi ruszyć. ja to robię regularnie bo mam dobrą dietę i do tego pomocnika w postaci kapsułek Debutir. biorę dwie dziennie i dzięki temu nie mam problemów z zaparciami, albo biegunkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here