Skrzyp polny – właściwości, zastosowanie w lecznictwie, kiedy zbierać, przeciwwskazania

0

Skrzyp polny jest rośliną leczniczą, którą wykorzystuje się także w celach kosmetycznych. W jaki sposób skrzyp polny wpływa na naszą skórę i włosy? Czy preparaty ze skrzypem polnym są skuteczne? Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania tej rośliny?

Czym jest skrzyp polny?

Skrzyp polny (Equisetum arvense) jest to wieloletnia roślina zaliczana do rodziny skrzypowatych. Jest on uznawany za jedną z najstarszych roślin na świecie – rósł już czterysta milionów lat temu. Występuje on powszechnie w Polsce i na całym świecie. Najczęściej spotyka się go w wilgotnych zaroślach, w lasach, na łąkach, przy drogach. Jego powszechne występowanie sprawia, że niekiedy uznawany jest za chwast. W roślinie tej znajdziemy wiele odżywczych substancji. Zawiera on między innymi witaminy z grupy B, witaminę C, krzemionkę, alkaloidy, saponiny, flawonoidy, a także białko. Większe ilości skrzypu polnego są trujące dla zwierząt, jednak dla większości ludzi jest on w pełni bezpieczny. Skrzyp jest ceniony ze względu na obecność dobrze przyswajalnej krzemionki, która pozytywnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Ze skrzypu przygotowuje się napary, okłady, maseczki, można dodawać go również do kąpieli. Na rynku dostępne są suplementy diety z zawartością Equisetum arvense.

Skrzyp polny – właściwości

Właściwości skrzypu polnego były wykorzystywane już w starożytności. Współcześnie jest on stosowany w medycynie i kosmetyce. Zawiera on duże ilości dobrze przyswajalnej krzemionki (stanowi ona nawet dziesięć procent rośliny). Krzemionka pozytywnie wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. Dzięki niej skóra jest gładka i sprężysta, a także zabezpieczona przed przedwczesnymi zmarszczkami. To także krzemionka sprawia, że skrzyp polny przyspiesza gojenie się ran, jest też pomocny w leczeniu reumatyzmu.

Skrzyp polny jest źródłem flawonoidów:

  • kwercetyny,
  • rutyny,
  • kemferolu,
  • apigeniny.

W roślinie tej znajdziemy kwasy organiczne – między innymi kwas:

  • krzemowy,
  • askorbinowy,
  • jabłkowy,
  • i szczawiowy.

Roślina ta dostarcza nam również znacznych ilości witaminy C, która charakteryzuje się licznymi prozdrowotnymi właściwościami.

Skrzyp polny w profilaktyce chorób układu moczowego

Skrzyp polny jest rośliną o właściwościach moczopędnych, dlatego zaleca się jego stosowanie w schorzeniach układu moczowego. Pomaga on oczyścić organizm z toksyn, jest pomocny w leczeniu kamicy moczowej czy skazie moczanowej.

Skrzyp polny a układ nerwowy

Przyjmowanie skrzypu polnego jest zalecane w dolegliwościach układu nerwowego. Choć dotychczas przeprowadzono jedynie badania na szczurach, roślina ta prawdopodobnie działa przeciwdrgawkowo i uspokajająco.

Skrzyp na skórę włosy i paznokcie

Większość osób kojarzy Equisetum arvense przede wszystkim z pozytywnym wpływem na urodę. Skrzyp docenią między innymi osoby borykające się z cerą naczynkową. Roślina ta wzmacnia naczynka, co zmniejsza ryzyko ich pękania. Skrzyp działa również przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, co jest ważne w przypadku takich dolegliwości jak trądzik.

Stosowanie skrzypu opóźnia procesy starzenia się skóry, rozjaśnia ją, poprawia koloryt, pozwala pozbyć się nieestetycznych przebarwień. Dobre efekty daje stosowanie skrzypu zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Dodatkowo Equisetum arvense wzmacnia osłabione włosy i paznokcie. Zapobiega również wypadaniu włosów. Do pielęgnacji włosów najlepiej sprawdzą się płukanki ze skrzypu.

Ich wykonanie jest bardzo proste – kilka łyżek drobno posiekanego skrzypu zalewamy wodą. Taki napar należy zagotować, a po zagotowaniu odcedzić. Na koniec dodajemy do niego octu. Tak przygotowaną płukanką polewamy włosy po myciu.

Skrzyp polny – kiedy należy go zbierać?

Warto zdawać sobie sprawę, że w Polsce występuje kilka gatunków skrzypu, jednak prozdrowotne właściwości wykazuje jedynie skrzyp polny. Surowcem leczniczym są jego pędy. Zbieramy je od połowy lipca do końca sierpnia. Jest to uzasadnione, gdyż w tym okresie zawierają one największe ilości krzemu. Ścinamy je do dziesięciu centymetrów od ziemi, a następnie suszymy w temperaturze nie przekraczającej czterdziestu stopni.

Jak przygotować herbatę ze skrzypu polnego?

skrzyp polny, naparDoskonałe efekty zdrowotne i kosmetyczne uzyskamy pijąc herbatę ze skrzypu polnego. Do jej przygotowania potrzebujemy jednej – dwóch łyżeczek suszonego skrzypu, które zalewamy wrzącą wodą.

Napar przykrywamy i odstawiamy na piętnaście minut. Po tym czasie odcedzamy go i pijemy.

Kto powinien zrezygnować ze skrzypu polnego?

Jak w przypadku większości roślin leczniczych, również i skrzyp polny nie jest odpowiedni dla każdego. Po skrzyp nie powinny sięgać kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią. Nie należy podawać go również dzieciom, które nie ukończyły dwunastego roku życia.

Skrzyp nie jest zalecany osobom, które mają problemy z niedoborem potasu. Warto zdawać sobie sprawę, że suplementy, napary i nalewki na bazie tej rośliny powodują wypłukiwanie tego pierwiastka z organizmu.

Equisetum arvense może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego jego przyjmowanie powinno być skonsultowane z lekarzem. Należy mieć również świadomość, że w niektórych wypadkach skrzyp powoduje reakcje alergiczne, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

4.8/10 - (10 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here