Neofobia żywieniowa u dzieci – na czym polega to schorzenie?

0

Neofobia żywieniowa nie jest zwykła niechęcią do jedzenia. Jest to poważne schorzenie, którego nie powinno się bagatelizować. Na czym dokładnie polega neofobia żywieniowa u dziecka? Jakie są jej objawy? Jak wygląda proces leczenia?

Czym jest neofobia żywieniowa?

Neofobia żywieniowa u dzieci to jak sama nazwa wskazuje lęk przed potrawami nieznanymi, których dziecko jeszcze nigdy nie próbowało. Od zwykłej niechęci do jedzenia odróżnia ją fakt, że dziecko, które ma kontakt z nową potrawą przeżywa bardzo silny stres. Często takie sytuacje są dla niego wręcz traumą. Neofobia żywieniowa najczęściej spotykana jest u dzieci małych pomiędzy trzecim, a piątym rokiem życia. Problemem jest fakt, że większość dorosłych bagatelizuje objawy tej choroby, co ma bardzo negatywne następstwa. Trudno wskazać jednoznaczną przyczynę panicznego strachu przed spożywaniem nowych pokarmów. Jednocześnie unikanie pełnowartościowej żywności doprowadzi dziecko do niedoborów składników odżywczych, co negatywnie odbije się na jego zdrowiu.

Przyczyny neofobii żywieniowej?

Trudno jest wskazać przyczyny neofobii żywieniowej. Trudno jest także stwierdzić gdzie przebiega granica pomiędzy zwykłym grymaszeniem, a poważną chorobą. Niektórzy upatrują winy w czynnikach genetycznych, inni twierdzą, że schorzenie może być wynikiem nieprawidłowego rozwoju układu nerwowego. Czasem problemem jest atmosfera jaka panuje w danej rodzinie podczas spożywania posiłków. Jeżeli dzieci są siłą zmuszane do jedzenia, a rodzice na wszelkie przejawy braku apetytu reagują agresją, bardzo prawdopodobne, że u dziecka rozwiną się problemy z odżywianiem. Problemem jest również nieregularne podawanie posiłków, czy też podawanie produktów, które nie są dostosowane do wieku dziecka.

W jaki sposób objawia się neofobia żywieniowa?

Dzieci cierpiące na neofobię żywieniową odczuwają paniczny lęk przed spożywaniem nowej żywności. Nie są w stanie zaakceptować nowych zapachów i smaków. Bardzo często poważnym problemem staje się także konsystencja i wygląd żywności.

Kiedy chcemy wprowadzić do menu dziecka nowy produkt, zaczynają się prawdzie problemy. Część dzieci po prostu grymasi i unika jedzenia, inne są w stanie zareagować prawdziwą histerią.

Dziecko może odmówić gryzienia, wypluwać jedzenie. Kiedy rodzic nie ustępuje zaczyna się płacz. Neofobia żywieniowa objawia się także tym, że dziecko je jedynie określone produkty. Zazwyczaj ich paleta jest bardzo ograniczona. Odmawianie spożywania posiłków ma miejsce również w sytuacjach, kiedy dziecko jest głodne. Nowy produkt nie jest akceptowany nawet wówczas, kiedy podamy go w formie znanej dziecku papki.

Często okazuje się, że młody człowiek nie jest w stanie jeść nie tylko nowych pokarmów, ale także tych już znanych i wcześniej akceptowanych.

W skrajnych przypadkach dziecko nie jest nawet w stanie patrzeć na nowe produkty, unika także przebywania z osobami, które tę żywność spożywają.

Charakterystyczne dla neofobii żywieniowej jest to, że dziecko zazwyczaj ma apetyt, ale jest w stanie zaspokoić go jedynie wąską grupą produktów. Ta sama żywność, którą podajemy mu w nowym opakowaniu może nie zostać zaakceptowana.

Jak sobie radzić z neofobią żywieniową u dziecka?

Rodzice dzieci cierpiących na neofobię żywieniową popełniają wiele błędów. Niektórzy bagatelizują problem, inni reagują bardzo emocjonalnie – krzyczą, grożą, zmuszają dziecko do jedzenia. W efekcie neofobia jeszcze bardziej się nasila.

Dorośli, którzy nie rozumieją problemów swojego dziecka bardzo często mają poczucie winy. Negatywne emocje jeszcze bardziej nasilają inni ludzie, którzy zawsze mają dla nich garść dobrych rad. Sytuacja jest jeszcze gorsza, kiedy dziecko, które akceptuje jedynie jedzenie suchych bułek zaczyna tracić na wadze i pojawiają się u niego problemy zdrowotne wynikające z niedożywienia.

Neofobia żywieniowa u dziecka często oznacza dla rodzica konieczność przygotowywania dwóch obiadów, gdyż najmłodszy członek rodziny nie jest w stanie jeść tego samego co inni domownicy. Z tego względu również wakacyjne wyjazdy okazują się pasmem udręki. Zdarza się, że rodzice dzieci chorujących na neofobię żywieniową izolują się od rodziny i znajomych, gdyż chcą uniknąć odpowiadania na ciągle te same pytania i słuchania rad osób, które nie miały nigdy do czynienia z tym problemem.

Poważniejsze problemy zaczynają się, kiedy dziecko z neofobią żywieniową idzie do szkoły. Nie może ono uczęszczać na szkolną stołówkę, dłuższe wycieczki szkolne są praktycznie niemożliwe.

Objawów neofobii żywieniowej nie należy ignorować, nie warto również czekać, aż miną one same. Jeżeli sytuacja taka trwa dłużej, powinniśmy wybrać się z dzieckiem do psychologa. Jeżeli tego nie zrobimy, musimy liczyć się z tym, że dziecko z problemu nie wyrośnie, co będzie miało poważne konsekwencje psychologiczne, społeczne i zdrowotne.

Odpowiednio przeprowadzona terapia pomoże dziecku pokonać lęk przed jedzeniem. Warunkiem jest, żeby leczeniu poddało się zarówno dziecko, jak i jego rodzice.

5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here