Napoje energetyczne – jak wpływają na nasze zdrowie?

0

Napoje energetyczne należą do produktów, które możemy spotkać w niemal każdym sklepie. Cieszą się one ogromną popularnością. Są osoby, które nie są w stanie rozpocząć dnia bez tego typu pobudzenia. Kiedy następnym razem będziemy mieli ochotę sięgnąć po napój energetyczny, zadajmy sobie pytanie w jaki sposób wpływa on na nasze zdrowie. Warto mieć świadomość, że niektóre kraje europejskie zabroniły sprzedaży tego rodzaju produktów ze względu na ich niekorzystny wpływ na ludzki organizm.

Czym są napoje energetyczne?

Jak już sama nazwa wskazuje – napoje energetyczne są produktami, których zadaniem jest dostarczanie nam energii. Ich producenci sugerują, że tego typu napoje błyskawicznie poprawią naszą kondycję fizyczną, a także psychiczną. Działanie to uzasadnia między innymi wysoka zawartość kofeiny. Oprócz kofeiny produkty te zawierają taurynę, witaminy z grupy B i duże ilości cukru (ewentualnie słodzika). Współcześnie znajdziemy na rynku napoje energetyczne o rozmaitych smakach. Najczęściej są one nasycone dwutlenkiem węgla, choć możemy spotkać także wersje niegazowane. Ich działanie ma być chwilowe, ale za to bardzo intensywne. Polecane są w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego i psychicznego. Najczęściej spożywają je osoby prowadzące siedzący tryb życia, pracujące umysłowo. Nie są one wskazane dla dzieci, kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. Napoje energetyczne przeznaczone są do spożycia okazjonalnego – producenci rekomendują ich picie tylko w wyjątkowych sytuacjach. W żadnym wypadku nie należy sięgać po nie na co dzień. Dużymi zaletami napojów energetycznych jest ogólna dostępność, a także bardzo niska cena.

W jaki sposób napoje energetyczne wpływają na ludzki organizm?

Nie jest prawdą, że napoje energetyczne dostarczają naszemu organizmowi witamin i aminokwasów. Substancje te, nawet jeżeli są w danym produkcie obecne, są bardzo słabo wchłaniane przez ludzki organizm. Nie odczuwamy więc praktycznie żadnych korzyści wynikających z ich obecności.

Już wypicie jednej puszki napoju energetycznego sprawia, że gwałtownie podnosi się poziom cukru w naszej krwi. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku osób chorujących na cukrzycę. Warto zdawać sobie sprawę, że cukier ten odłoży się w postaci dodatkowej tkanki tłuszczowej.

Wysoka zawartość kofeiny sprawia, że napój na chwilę poprawia nasze funkcje umysłowe, a także wydolność organizmu. Efekt jednak mija bardzo szybko, a my czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni niż przed wypiciem napoju. Już kilkanaście minut później możemy odczuwać znużenie, osłabienie, senność, apatię. U wielu osób napoje energetyczne powodują rozdrażnienie, mogą też pogarszać koncentrację.

Regularne picie napojów energetycznych może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.

Szczególnie wrażliwe osoby po wypiciu napoju energetycznego mogą skarżyć się na kołatanie serca, nudności, a także inne objawy przypominające zawał serca. Po ich spożyciu następuje gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego. Popularne energetyki doprowadzają do zwiększenia produkcji hormonu stresu.

Jaki skład mają napoje energetyczne?

Oprócz kofeiny, tauryny, cukru i niewielkich ilości witamin (nie są one wystarczające do pokrycia dziennego zapotrzebowania organizmu), znajdziemy w napojach energetycznych regulatory kwasowości. Kwaśny smak jest niezbędny, w przeciwnym razie nie bylibyśmy w stanie wypić tak słodkiego napoju (wywołałby u nas odruch wymiotny).

Na uwagę zasługuje dodatek sztucznych barwników, a także chemicznych substancji, których zadaniem jest poprawienie walorów smakowych napojów. Musimy zdawać sobie sprawę, że tego typu substancje nie są obojętne dla naszego organizmu. Często powodują one efekty uboczne w postaci dolegliwości układu pokarmowego (napoje tego typu mogą mieć między innymi właściwości przeczyszczające). U wielu osób wywołują również reakcje alergiczne.

Kiedy sięgać po napoje energetyczne?

Napoje energetyczne należą do produktów, których w trosce o swoje zdrowie lepiej jest unikać. Jeżeli musimy – sięgajmy po nie sporadycznie. Mogą się przydać, kiedy jesteśmy przed ważnym egzaminem, a ze zmęczenia zamykają się nam oczy. Wiele osób sięga po nie w czasie długich podróży. Pamiętajmy jednak, że znacznie bezpieczniej jest wybrać kawę, czy yerba mate, które działają na organizm pobudzająco, a jednocześnie nie powodują tylu efektów ubocznych.

4.8/10 - (3 votes)
reklama
blank
Artykuł sprawdzony merytorycznie przez ekspertów portalu StaloweZdrowie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here