Napój aloesowy – charakterystyka, właściwości, czy warto

0

Aloes jest rośliną posiadającą wiele leczniczych właściwości. Ze względu na jego dobroczynny wpływ na nasz organizm powinniśmy zastanowić się nad włączeniem go do naszej diety. Obecnie na rynku dostępne są napoje aloesowe, które są znakomitą alternatywą dla słodzonych soków i napojów gazowanych. Zanim jednak sięgniemy po napój aloesowy, koniecznie przeczytajmy jego etykietę.

Napoje aloesowe – właściwości

Napoje aloesowe mogą posiadać przynajmniej część leczniczych właściwości aloesu. Wykazują one dobroczynny wpływ na ludzki układ pokarmowy – chronią przed zaparciami i wzdęciami, regulują też przemianę materii. Co więcej aloes stanowi doskonałą pożywkę dla dobrych bakterii jelitowych. Napoje na bazie aloesu powodują zwiększenie wydzielania soków trawiennych.

Po napoje aloesowe mogą sięgać osoby odchudzające się – tego typu produkty nie sprawią automatycznie, że schudniemy, ale mogą przyspieszyć ten proces. Dobrej jakości napój aloesowy, który nie posiada nadmiaru substancji słodzących ma około 40 kcal w 100 ml. Tego typu produkty mogą przynieść wiele korzyści sportowcom, gdyż znakomicie nawadniają organizm.

Jako, że dobrej jakości napoje aloesowe poprawiają stan naszych jelit, przyczyniają się tym samym do wzmocnienia odporności. Ich picie zalecane jest więc szczególnie w sezonie jesienno-zimowym lub wówczas, gdy nasz organizm jest osłabiony. Pozytywny wpływ na ogólną kondycję naszego organizmu wynika również z faktu, że aloes dostarcza nam niezbędnych witamin i minerałów.

Napoje produkowane na bazie aloesu mają wpływ także na to jak wygląda nasze ciało. Przede wszystkim nawadniają one organizm, przyczyniając się tym samym do lepszego nawilżenia skóry. Zawarte w nich składniki stymulują produkcję kolagenu i elastyny, przez co skóra staje się jędrniejsza i wygląda młodziej.

Kolejną zaletą napojów aloesowych jest zawartość aminokwasów, które korzystnie oddziałują na układ nerwowy. Ich regularne picie pomoże ograniczyć stres, może też poprawić pamięć i koncentrację.

Skład napojów aloesowych

Właściwości napojów na bazie aloesu są zależne przede wszystkim od ich składu. Nie kupujmy ich w ciemno, gdyż poszczególne produkty mogą się bardzo różnić pod względem użytych składników.  Napoje wysokiej jakości przyczynią się do poprawy naszego zdrowia, jednak jest wiele produktów z dodatkiem aloesu, które mogą nam zaszkodzić.

Wybierając napój aloesowy zwróćmy uwagę, żeby zawierał jak największe ilości aloesu. Jeżeli nie jest on wymieniony na początku listy składników – lepiej zrezygnować z zakupu. Rozbieżność pomiędzy napojami dostępnymi w polskich sklepach jest bardzo duża. Znajdziemy tu produkty, które zawierają nawet około pięćdziesiąt procent aloesu, nie brakuje takich, w których jest go mniej niż dziesięć procent.

Na naszą decyzję zakupową powinna mieć wpływ także ilość składników zawartym w danym napoju – trzymajmy się zasady, że im mniej, tym lepiej.

W napojach aloesowych zazwyczaj znajdują się różnego rodzaju substancje słodzące (cukier, miód, syrop glukozowo-fruktozowy). Powinno być ich jak najmniej. Unikajmy napojów, które zawierają więcej niż jedną substancję słodzącą.

Złej jakości napoje zawierają w swoim składzie sztuczne aromaty, konserwanty, barwniki, regulatory kwasowości. Nie mają one (zwłaszcza w dużych ilościach) korzystnego wpływu na nasze zdrowie, dlatego lepiej jest poszukać zdrowszych produktów.

Pamiętajmy, że napoje pasteryzowane straciły większą część swoich wartości odżywczych. Jeżeli mamy do wyboru napoje w plastikowych, szklanych lub tekturowych opakowaniach – zrezygnujmy z tych plastikowych. Mogą mieć one negatywny wpływ nie tylko na walory smakowe wyrobu, ale też na nasze zdrowie.

Napoje aloesowe – cena

Cena nie powinna stać się dla nas głównym kryterium wyboru napoju aloesowego. W przypadku bardzo tanich produktów powinniśmy czuć się zaalarmowani i uważnie przestudiować etykietę. Niska cena może (choć nie musi) oznaczać słabą jakość. Koszt jest też uzależniony od pojemności opakowania. Zazwyczaj bardziej opłaca się nam kupować napoje aloesowe w dużych (nawet półtoralitrowych) opakowaniach.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here