Lamblioza jest to choroba pasożytnicza, którą możemy zarazić się wieloma drogami. Choć choroba ta ma dość łagodny przebieg, niekiedy towarzyszą jej niebezpieczne powikłania. Czym dokładnie jest lamblioza? Jakie są przyczyny tej choroby? W jaki sposób się ona objawia? Czy w przypadku, kiedy zostanie u nas zdiagnozowana lamblioza, mamy szanse na pełne wyleczenie?
Co to jest lamblioza?
Lamblioza to choroba pasożytnicza, a konkretnie zakażenie lamblią jelitową – pierwotniakiem zaliczanym do grupy wiciowców. Lamblia swoim kształtem przypomina gruszkę, jest wyposażona w cztery pary wici, a także przyssawkę. Może ona z łatwością przyczepić się do błony śluzowej przewodu pokarmowego i poruszać się w jego obrębie. Choroba występuje najczęściej u ludzi, ale też u psów i kotów. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową. W większości wypadków nie daje ona żadnych objawów. Jedynie dziesięć procent zarażonych skarży się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Lamblioza zmniejsza powierzchnię chłonną jelita, co powoduje problemy z wchłanianiem odżywczych substancji z pokarmów. Choroba częściej atakuje dzieci, co jest związane z nieprzestrzeganiem przez nie zasad higieny. Pasożyt najczęściej bytuje w jelitach i dwunastnicy.
Jakie są przyczyny lambliozy?
Bezpośrednią przyczyną lambliozy jest zakażenie cystami lamblii. Może do tego dojść na skutek spożycia zakażonej żywności, wypicia zakażonej wody, zapominaniu o myciu rąk przed jedzeniem. Lambliozą możemy się zarazić także w wyniku kontaktów z drugim człowiekiem. Pasożyt bardzo szybko się rozmnaża, co sprawia, że często choruje więcej niż jedna osoba w rodzinie. Do zakażenia najczęściej dochodzi u małych dzieci, gdyż to one mają zazwyczaj największe problemy z przestrzeganiem zasad higieny.
W jaki sposób objawia się lamblioza?
Charakterystyczne dla lambliozy jest to, że w większości wypadków jej objawy nie są odczuwalne. Nawet kiedy pojawią się objawy są na tyle mało charakterystyczne, że zazwyczaj na początku trudno jest postawić właściwą diagnozę. Zazwyczaj sygnałami obecności pasożyta w naszym organizmie są dolegliwości ze strony układu pokarmowego – bóle brzucha, które nasilają się po spożyciu posiłku, biegunki (zaczynają się one nagle i mają bardzo ostry przebieg), cuchnące stolce, w których znajdują się niestrawione resztki jedzenia. Osoby zarażone lamblią mogą odczuwać również bóle głowy, zdarza się, że mają podwyższoną temperaturę, często czują się zmęczone, na ich skórze może pojawić się wysypka.
Niekiedy choroba może dawać objawy przypominające astmę. U pewnej części osób pojawia się zażółcenie powłok skórnych i twardówek. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego sprawiają, że osoba chora często traci na wadze.
Warto podkreślić, że jednym z częściej występujących objawów lambliozy jest trudny do opanowania apetyt na słodycze. Jeżeli dana osoba za nimi nie przepadała lub jadła je w umiarkowanych ilościach, nagłe zainteresowanie łakociami może być sygnałem, że w organizmie rozwija się pasożyt. Wówczas należy koniecznie udać się do lekarza.
Warto zdawać sobie sprawę, że u poszczególnych ludzi może wystąpić jedynie część z opisanych powyżej objawów.
Jeżeli nasz układ immunologiczny jest w dobrej kondycji, objawy będą się utrzymywać prawdopodobnie od jednego do trzech tygodni. W przypadku osób słabszych może to potrwać znacznie dłużej.
W sytuacji, kiedy chorobie towarzyszą przykre objawy, musimy liczyć się z tym, że jej leczenie potrwa dłużej niż w sytuacji, kiedy przebiega ona bezobjawowo. Od momentu zakażenia do chwili pojawienia się pierwszych objawów może minąć od siedmiu do czternastu dni.
Jak wygląda leczenie lambliozy?
Leczeniem lambliozy powinien zająć się lekarz. Dla własnego bezpieczeństwa nie powinniśmy zajmować się tym na własną rękę, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że sobie zaszkodzimy.
Do podjęcia leczenia konieczna jest prawidłowa diagnoza. Najczęściej zalecane są badania mikroskopowe, badania kału, czy badania serologiczne.
W przypadku, kiedy choroba przebiega łagodnie leczenie ogranicza się do dbania o nawodnienie organizmu i podawania elektrolitów. W cięższych przypadkach lekarz decyduje się na podawane pacjentowi antybiotyków.
Leczenie powinno obejmować nie tylko osoby, u których zaobserwowano objawy lambliozy. Konieczne jest jego przeprowadzenie także u tych wszystkich, u których choroba przebiega bezobjawowo. Ważne jest, żeby objęło również innych członków rodziny.
Lamblioza – profilaktyka
Chorobie takiej jak lamblioza zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż ją leczyć. Profilaktyka polega przede wszystkim na przestrzeganiu higieny i uczenia tego najmłodszych domowników. Przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety należy bezwzględnie umyć ręce. Myjemy także warzywa, owoce i mięso, które przynosimy ze sklepu.
Należy zrezygnować z pożyczania od innych osób osobistych rzeczy (na przykład ręczników). Kiedy jesteśmy poza domem i nie mamy pewności co do spożywanej wody, zawsze wybierajmy wodę butelkowaną. Jeżeli to możliwe, unikamy jedzenia na mieście. W przypadku, gdy chcemy spróbować miejscowej kuchni – korzystajmy tylko ze sprawdzonych źródeł. Pamiętajmy, że do większości zakażeń dochodzi podczas wycieczek zagranicznych.
Nigdy nie kupujmy napojów z lodem (zazwyczaj jest on produkowany z wody kranowej, i to w maszynach, które nie są czyszczone wystarczająco często.
W miejscach, gdzie warunki sanitarne pozostawiają wiele do życzenia, zaleca się używania wody butelkowanej także do mycia.
Dobrą praktyką wydaje się regularne oczyszczanie organizmu z pasożytów. Warto jest wykonywać taką kurację raz na pół roku.
Lamblioza – dieta
Dieta osoby cierpiącej na lambliozę powinna zakładać niemal całkowite wyeliminowanie cukru i wszelkiego rodzaju słodkich przekąsek. Są one zabronione, gdyż to nimi żywi się pasożyt. Niewskazane są także węglowodany takie jak biała mąka i produkowane z niej pieczywo, makarony, ziemniaki, czy biały ryż. Do momentu, kiedy nie wygramy walki z pasożytem, powinniśmy wyeliminować z naszego menu mleko.
Zalecane jest natomiast spożywanie produktów zawierających duże ilości błonnika – ciemnego pieczywa, razowych makaronów, gruboziarnistych kasz.
Pamiętajmy, że lamblioza powoduje gorsze wchłanianie substancji odżywczych. Z tego względu warto pomyśleć o ich uzupełnieniu. Możemy cierpieć zwłaszcza na niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, E, D i K.
Bardzo duże znaczenie ma dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu. Należy pić duże ilości niegazowanej wody mineralnej. Dobrym wyborem są również soki warzywne (rezygnujemy z owoców ze względu na zbyt duże ilości cukrów).
Do menu warto włączyć produkty, które charakteryzują się działaniem przeciwpasożytniczym. Należą do nich między innymi goździki, kurkuma, olejek z oregano, czarnuszka i olejek z czarnuszki, pestki dyni.
Warto pamiętać o spożywaniu probiotyków. Możemy kupić je w aptece. Probiotykami są także kefiry, kiszona kapusta, czy kiszone ogórki.
Do ziół, które zwalczają lambie należy bylica roczna. Możemy ją zaparzać lub przyjmować w postaci suplementu diety.