Kwasica metaboliczna – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie, dieta

0

Kwasica metaboliczna to niebezpieczne schorzenie, które gdy utrzymuje się długo może spowodować wiele poważnych problemów zdrowotnych. Czym konkretnie jest kwasica metaboliczna? Jakie są jej przyczyny? W jaki sposób objawia się to schorzenie? W jaki sposób wygląda leczenie i dieta osób cierpiących na kwasicę metaboliczną?

Co to jest kwasica metaboliczna?

Mianem kwasicy metabolicznej określamy stan charakteryzujący się zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej ludzkiego organizmu. Ma to miejsce wówczas, gdy we krwi gromadzi się zbyt wiele substancji o kwaśnym pH, ewentualnie zmniejsza się stężenie substancji posiadających pH zasadowe. Przyczyn wystąpienia kwasicy metabolicznej może być wiele oprócz biegunki, zatrucia alkoholem, lekami, niewydolności nerek, wyróżniamy kwasicę cukrzycową, czy mleczanową. Objawami mogą być zaburzenia elektrolitowe, problemy z oddychaniem, a nawet zaburzenia rytmu serca. W skrajnych wypadkach kwasica metaboliczna może być zagrożeniem dla naszego życia. Leczenie jest zależne przede wszystkim od tego jaka była bezpośrednia przyczyna wystąpienia choroby. Zazwyczaj zaleca się również stosowanie specjalnej diety.

Kwasica metaboliczna – przyczyny

Jeżeli nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, nie powinniśmy mieć problemów z utrzymaniem stałego pH krwi. Niestety nie zawsze się tak dzieje. O kwasicy metabolicznej możemy mówić, kiedy pH naszej krwi jest niższe niż 7,35. Taki stan może być spowodowany zwiększeniem stężenia kwasów, ewentualnie spadkiem stężenia zasad.

Kwasica metaboliczna niejedno ma imię. Możemy spotkać się z kwasicą:

  • mleczanową,
  • po przewlekłej chorobie nerek,
  • ketonową,
  • po zatruciu glikolem etylenowym,
  • po zatruciu metanolem.

Przyczyną zachorowania na kwasicę metaboliczną jest stan, w którym (z różnych przyczyn) dochodzi do uszkodzenia (lub nadmiernej eksploatacji) jednego (lub większej ilości narządów) odpowiedzialnych za wydalanie toksyn z organizmu. Kiedy nasze nerki i płuca nie funkcjonują prawidłowo, nadwyżka substancji kwasowych zaczyna odkładać się w tkankach. Bywa, że do kwasicy dochodzi na skutek wstrząsu – niedotlenienia tkankowego.

W jaki sposób objawia się kwasica metaboliczna?

Kwasica metaboliczna u różnych osób może przebiegać nieco inaczej. Czasem choroba nie daje żadnych objawów (co nie jest sytuacją korzystną, gdyż utrudnia wczesną diagnozę). Częściej zdarza się, że towarzyszą jej nudności i wymioty.

U osób cierpiących na zaawansowaną postać kwasicy metabolicznej obserwuje się tak zwany oddech goniącego psa (bardzo głęboki i przyspieszony). Do bardzo powszechnie występujących objawów należą też odwodnienie, zaburzenia świadomości, gwałtowne skoki ciśnienia tętniczego, bóle w klatce piersiowej, duszności zaburzenia elektrolitowe.

Zakwaszenie organizmu może być spowodowane ponadto stosowaniem nieodpowiedniej diety (choć sama dieta, której nie towarzyszy poważniejsza dolegliwość nie może spowodować kwasicy).

Jeżeli leczenie nie zostanie podjęte na czas, istnieje ogromne ryzyko wystąpienia niewydolności układu krążenia, niewydolności układu oddechowego, czy nerwowego, które w wielu wypadkach mogą zakończyć się śmiercią.

Pamiętajmy, że objawy są w dużej mierze uzależnione od tego z jakim typem kwasicy mamy do czynienia.

Jak leczyć kwasicę metaboliczną?

Żeby skutecznie leczyć kwasicę metaboliczną, konieczne jest wykrycie głównego czynnika, który wywołał tę chorobę.

Diagnoza jest stawiana na podstawie badania gazometrycznego krwi (dzięki niemu można szybko wykryć wszelkie zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej krwi). Badanie to umożliwia sprawdzenie pH krwi, a także pCO2, czyli ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla w krwi tętniczej, HCO3-akt, czyli poziomu wodorowęglanów we krwi, HCO3-std – stężenia wodorowęglanów,

BE – stosunku między prawidłowym a aktualnym stężeniem zasad buforowych we krwi, pO2, czyli ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi tętniczej, ctCO2 – całkowitego stężenia dwutlenku węgla we krwi, SaO2, czyli stężenia tlenu w hemoglobinie.

Charakterystyczne dla kwasicy metabolicznej są niedobór jonów wodorowęglanowych, a także obniżone pH krwi.

Leczenie choroby polega zazwyczaj na podawaniu leków, choć niezmiernie ważna jest także zmiana stylu życia i stosowanie odpowiedniej diety.

Dieta przy kwasicy metabolicznej

zielone warzywaChorym na kwasicę metaboliczną zaleca się stosowanie diety, która przywróci równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Przy zakwaszonym organizmie niewskazane jest spożywanie nadmiernych ilości białka (zwłaszcza zwierzęcego), zaleca się jego ograniczenie.

Konieczna jest rezygnacja z żywności wysoko przetworzonej, słodyczy, słodzonych soków i napojów gazowanych. Rezygnujemy również z używek takich jak alkohol, kawa, mocna herbata.

Produkty, które powinny znaleźć się na naszej czarnej liście to również biały ryż, mleko, sery, śmietana, masło, ziemniaki, jajka, kasza jęczmienna. Są one niebezpieczne, gdyż powodują zwiększenie wydzielania kwasów.

Odpowiednia dieta powinna opierać się na produktach o pH zasadowym. Są one potrzebne, gdyż powodują neutralizację kwasów. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim warzywa (a także niektóre owoce). Na naszym stole codziennie powinny gościć sałaty, buraki, seler, pomidory, marchew, cukinia, kiełki, buraki, melony, brokuły, czy kalafior.

Rezygnujemy z pieczywa produkowanego z oczyszczonej mąki. Możemy je zastąpić pieczywem pełnoziarnistym, którego jednak nie powinniśmy spożywać w nadmiarze.

Dobrze jest ograniczyć wielkość posiłków. Bezpieczniej jest spożywać większe ilości niewielkich dań pięć razy dziennie.

Osoby chorujące na kwasicę metaboliczną powinny pomyśleć o zmianie swojego stylu życia. Warto zdawać sobie sprawę, że silny stres ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i może nasilić objawy choroby. Zaleca się także rzucenie palenia, gdyż zawarta w papierosach nikotyna przyczynia się do wytwarzania kwasów.

Ogromne znaczenie dla osoby chorującej na kwasicę metaboliczną jest regularna aktywność fizyczna. Nie należy jednak ćwiczyć do utraty tchu. Zbyt intensywny wysiłek, również może doprowadzić do zakwaszenia organizmu. Najlepszym wyjściem jest umiarkowana, ale za to regularna aktywności fizyczna, która sprawia nam przyjemność.

4.1/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here